فراگیر پیام نور 93-94
مشاوره رایگان،ثبت نام، تکمیل فرم زیر جهت اطلاع از آخرین اخبار کنکور فراگیر پیام نور سال 93
نام و نام خانوادگي :
ايميل:
شماره تماس :
مقطع :
متقاضی رشته :
مهندسي شيمي

با پیشرفت تکنولوژی و به مرور زمان صنعت به مهندسینی احتياج پيدا كرد كه از تحولات و فرآيند‌هاي شيميايي اطلاع داشته باشد و بتواند دستگاه‌هايي را طراحي كند كه در آنها فرآيندهاي شيميايي اتفاق مي‌افتد و اين دسته از متخصصان،‌ همان مهندسين شيمي هستند. به طور کلی توليد هر ماده‌ معدني‌ مثل‌ كودهاي‌ شيميايي‌ معدني‌، حشره‌كش‌ها، نمك‌ها، رنگ‌هاي‌ معدني‌ و حتي‌ لعاب‌ روي‌ كاشي‌ها در حيطه‌ كار مهندس‌ شيمي‌ قرار دارد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

رياضيات‌ عمومي‌، شيمي‌ عمومي‌، فيزيك‌، معادلات‌ ديفرانسيل‌، ترموديناميك‌، موازنه‌ انرژي‌ و مواد، رياضيات‌ مهندسي‌، نقشه‌كشي‌ صنعتي‌، برنامه‌نويسي‌ و شناخت‌ كامپيوتر، شيمي‌ آلي‌، استاتيك‌ و مقاومت‌ مصالح‌، مكانيك‌ سيالات‌، انتقال‌ حرارت‌، شيمي‌ تجزيه‌، شيمي‌ فيزيك‌، انتقال‌ جرم‌، عمليات‌ واحد ، كنترل‌ فرآيندها، طرح‌ و اقتصاد مهندسي‌، كاربرد رياضيات‌ در مهندسي‌ شيمي‌، كارگاه‌، پروژه‌ يا طراحي‌ پروژه‌. (بسياري‌ از دروس‌ اين‌ رشته‌ همراه با آزمايشگاه‌ است‌.)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


توانايي‌هاي‌ لازم :

رشته‌ مهندسي‌ شيمي‌ برخلاف‌ تصور عامه‌ مردم‌ بيش‌ از آن‌ كه‌ در ارتباط‌ با علم‌ شيمي‌ باشد همچون‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ ديگر در ارتباط‌ با علم‌ رياضي‌ است‌. به‌ همين‌ دليل‌ يك‌ دانشجوي‌ مهندسي‌ شيمي‌ در درجه‌ اول‌ بايد در درس‌ رياضي‌ قوي‌ باشد و دو درس‌ فيزيك‌ و شيمي‌ در مراحل‌ بعدي‌ قرار دارد. شايد جالب باشد كه بدانيد، دانشجويان مهندسي شيمي نسبت به دانشجويان رشته‌هاي مهندسي ديگر، تنها 9 واحد بيشتر شيمي مي‌خوانند. در مقابل، رياضي در اين رشته بسيار اهميت دارد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

هركارخانه‌ توليدي‌ اعم‌ از كوچك‌ يا بزرگ‌ نياز به‌ يك‌ مهندس‌ شيمي‌ دارد. چون‌ تقريباً تمام‌ فرايندهاي‌ نوين‌ از مواد شيميايي‌ استفاده‌ مي‌كنند. كشور ما نيز به‌ عنوان‌ يك‌ كشور نفت‌خيز براي‌ استخراج‌، پالايش‌، انتقال‌ نفت‌ و همچنين‌ براي‌ تبديل‌ نفت‌ به‌ فرآورده‌هاي‌ شيميايي‌ كه‌ داراي‌ ارزش‌ افزوده‌ بسيار زيادي‌ هستند، نياز به‌ مهندسين‌ شيمي‌ دارد.


واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی شیمی:

دانشگاه پیام نور تهران شمال این رشته را ارائه می نماید.مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
هنرهاي سنتي

هنرهاي سنتي از ميراث‎هاي عمده فرهنگي كشور و محل اصالت‌ها و ارزش‎ها و از زمينه‎هاي مطمئن و مناسب براي حركت آينده هنري است. بدون شك راه‎هاي توجه و تقويت اين هنرها، ايجاد دوره‎هاي آموزش عالي درسطوح گوناگون است تا ضمن مطالعه و پژوهش مستمرو نتيجه بخش، راه‎يابي به سوي آينده‎اي پر بار تر ميسر گردد.

رشته هنرهای صناعی در دانشگاه پیام نور با گرایش های کاشی، فلز، سفال، آبگینه، منبت و معرق، نساجی سنتی و رشته هنرهای اسلامی با گرایش های شیشه، فلز، چوب، و نگارگری ارائه می گردد.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

كارگاه طراحي پايه، هنر وتمدن اسلامي، آشنايي با هنر فرهنگ‌هاي همجوار، آشنايي با مردم شناسي و روش‎هاي ايران، آشنايي با هنرهاي سنتي آن، آشنايي با باستان‌شناسی. ترسيم فني، خطوط و خواندن كتيبه‎هاي اسلامي، هندسه نقوش درهنرهاي سنتي ايران ، طرح اشياء در تمدن اسلامي ، حفظ و احياء هنرهاي سنتي، موسيقي از نظر اسلام، آشنايي با موسيقي بومي مناطق ايران، نمايش در ايران .كارگاه هنرهاي سنتي، كارآموزي پژوهش در هنرهاي سنتي


واحد های پذیرش کننده رشته هنرهای صناعی:

 این رشته در دانشگاه پیام نور تهران شرق با ظرفیتهای مجزا در کلیه گرایش های کاشی، فلز، سفال، آبگینه، منبت و معرق، نساجی سنتی، شیشه، چوب و نگارگری ارائه می گردد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
کتابت و نگارگری

هدف از برگزاری این دوره تربیت افراد متخصص و آشنا به مبانی علمی نظری کتابت و نگارگری که مظهری از فرهنگ اسلامی و هنر ملی کشور ماست.
این رشته از دو کلمه کتابت و نگارگری تشکیل شده که منظور از کتابت گرایش خوشنویسی و منظور از نگارگری گرایشهای مینیاتور(نگارگری)،طراحی سنتی و تذهیب و نیز نقاشی قهوه خانه ای (خیالی نگاری) است.

نقش و توانایی


 ۲-۱ تربیت کارشناسانی آگاه و محقق که ضمن شناخت نسبت به مبانی علمی ونظری هنر موجبات تقویت و تحکیم این هنر اصیل را فراهم آورند.

۲-۲  تمهید مقدمات لازم به منظور استفاده از خدمات فارغ التحصیلان در جهت احیاء و نوزایی هنر به منظور اشاعه ی فرهنگ و هنر اصیل اسلامی ایران در بین زندگی مردم.

۲-۳  کسب توانایی لازم در اجرای مراحل مختلف تولید آثار هنری.

۲-۴  شناخت ابزار لازم در اجرای مراحل مختلف تولید آثار هنری.

۲-۵  شناخت هر چه بیشتر ویژگیهای مبانی نظری و عملی این هنر در جهت حفظ و تقویت فرهنگی.

۲-۶  توانایی فارغ التحصیلان در ارزیابی و ارزشیابی و کارشناسی آثار هنری در ارتباط با هنر کتابت و نگارگری.

۲-۷  توانایی فارغ التحصیلان در بررسی، تحلیل و شناخت طرحها و نقوش اصیل و نسبت آنها با فرهنگ و تفکر.

۲-۸  توانایی فارغ التحصیلان در تدریس مبانی نظری و عملی هنر کتابت و نگارگری.

۲-۹  توانایی فارغ التحصیلان در همکاری با واحدهای دولتی و خصوصی نظیر سازمان( میراث فرهنگی گردشگری و) صنایع دستی ایران – و ...


اين رشته در بين هنرهای اسلامی و سنتی، رشته مادر محسوب می‌شود و به جز ايران كشورهای تركيه، افغانستان، پاكستان، انگلستان و آمريكا نيز اين رشته را در دانشگاه تدريس می‌كنند كه در اين ميان كشور انگلستان بيشتر از كشورهای ديگر بر روی هنرهای اسلامی سرمايه‌گذاری می‌كند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


لطفا جهت دانلود گرایش خیال نگاری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش خوشنویسی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش نگارگری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش تذهیب(طراحی سنتی) کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته کتابت و نگارگری :

دانشگاه پیام نور تهران شرق در هر چهار گرایش به طور مجزا این رشته را ارائه می نماید.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مرمت بناهاي تاريخي

فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي مرمت و احياي بناهاي تاريخي قادر خواهند بود به ياري اطلاعات و دانش عمومي، نظري و تحقيقاتي و تجربه عملي در مرمت و احياي هزاران بناي تاريخي كه در اختيار واحدهاي دولتي از قبيل سازمان ميراث فرهنگي كشور است، نقش مؤثري داشته باشند.همچنين مي‌توانند در برنامه‌ريزي براي مرمت بناهاي تاريخي كشور و تعيين اولويت‌هاي ضروري با هماهنگي مسؤولين و دستگاه‌هاي مربوط مشاركت كرده و برحسب ضرورت در مورد كارهاي اجرايي مرمت نيز سهيم باشند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

دروس اصلي:

شناخت مواد و مصالح، عناصر و جزئيات ساختمان، طراحي معماري، آشنايي با هنر و تمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي ايران، آشنايي با هنر و تمدن فرهنگ‌هاي همجوار، مديريت امور ساختمان (تشكيلات دفتري و كارگاهي) كامپيوتر و معماري،‌ آشنايي با معماري جهان، تنظيم شرايط محيطي، آسيب‌شناسي، آشنايي با باستان‌شناسی.


دروس تخصصي:

مباني نظري مرمت و احياي ابنيه و بافت‌ها، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران پيش از اسلام، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران اسلامي،‌ قوانين و تشكيلات مرمت، شناخت‌ سازه‌هاي سنتي بناهاي تاريخي، طرح مرمت و احياي بنا، طرح مرمت و احياي بافت‌هاي تاريخی.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


لطفا جهت دانلود کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته مرمت بناهاي تاريخي:

دانشگاه پیام نور تهران شرق این رشته را ارائه می نماید.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

كارشناسي فرش

در اين رشته دانشجو درباره تاريخچه فرش، جامعه شناسي فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحي، رنگ و الياف فرش اطلاعات لازم را به دست مي‎آورد. همچنين دانشجوي اين رشته با فرش‎هاي مناطق مختلف جغرافياي ايران كه از نظر الياف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا مي‎گردد. در كل رشته كارشناسي فرش در دانشگاه پیام نور داراي دو گرايش بافت و مرمت و نیز طراحي می باشد كه گرايش بافت و مرمت بيشتر به تكنولوژي فرش مي‎پردازد؛ يعني دانشجو با الياف، رنگ، رنگرزي شيميايي و سنتي، انواع بافت و مسائلی از این دست آشنا مي‎شود و در گرايش‎ طراحي، دانشجو درباره انواع مختلف نقش‎هاي قالي‎هاي ايراني اطلاعات گسترده‎تري به دست مي‎آورد.

توانايي‎هاي لازم :

دانشجوي اين رشته بايد فردي خلاق، نوآور و علاقه‎مند به هنر و صنعت فرش باشد. همچنين كارشناس فرش بايد از تاريخ هنرهاي دستي و بومي، بخصوص هنر فرش‌بافي آگاهي داشته باشد وبه ياري ذوق هنري، طرح‎هايي ارائه دهد كه هم از اصالت بومي و هم از نوآوري برخوردار باشد.

موقعيت شغلي در ايران :

در حال حاضر، بسياري از مراكز خصوصي و دولتي هستند كه به دنبال فارغ‎التحصيلان اين رشته مي‎گردند كه در زمينه طرح، رنگ و بافت مهارت و خلاقيت داشته باشند. عده‎اي از فارغ‎التحصيلان نيز به عنوان مشاور بازرگانان فرش فعاليت مي‎كنند يا خودشان در زمينه توليد فرش يا صادرات فرش سرمايه‎گذاري كرده و در اين زمينه فعاليت مي‎كنند و بالاخره تعداد قابل توجهي نيز اين هنر را در مراكز كار و دانش آموزش مي‎دهند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

هندسه نقوش در هنرهاي سنتي ايران، هنر در تمدن اسلامي، آشنايي باهنر در تاريخ، كارگاه طراحي پايه، تاريخ فرش، عكاسي، جامعه‌شناسي فرش، آشنايي با هنرهاي سنتي ايران، كارگاه بافت قالي، شناخت و ارزيابي فرش دست‌بافت، اصول رنگرزي، كارگاه طراحي سنتي، آشنايي با مواد اوليه و ابزار، كارگاه مرمت و نگهداري قالي، كنترل كيفي استانداردهاي فرش، پژوهش در فرش ايران، جغرافياي فرش، سير تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهاي سنتي، علوم الياف، ريسندگي، زيبايي‌شناسي فرش ايران، اقتصاد فرش ايران.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش طراحی فرش کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش بافت و مرمت کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته فرش:

دانشگاه پیام نور تهران شرق در هر دو گرایش به طور مجزا این رشته را ارائه می نماید.مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
طراحي پارچه ولباس

گرايش‌ طراحي‌ چاپ‌ پارچه:

در طراحي‌ چاپ‌ پارچه‌، دانشجويان‌ آموزش‌ مي‌بينند كه‌ چگونه‌ براي‌ پارچه‌هاي‌ بافته‌ شده‌ طرح‌ بدهند. در طراحي چاپ پارچه‌، از لحاظ‌ رنگ‌بندي‌، طراحي‌ با راپورت‌بندي‌ روبرو است‌. و منظور از راپورت‌بندي‌ اين‌ است‌ كه‌ طراح‌، طرح‌ را بر روي‌ پارچه‌ به‌ گونه‌اي‌ تكرار كند كه‌ اين‌ تكرار چشم‌ آزار نباشد، يعني‌ طراح‌ با توجه‌ به‌ نوع‌، تراكم‌ تار و پود، رنگ‌ و ميزان‌ پذيرش‌ رنگ‌ يا آبي‌ كه‌ در پارچه‌ وجود دارد و همچنين‌ نوع‌ چاپ‌ پارچه‌ كه‌ مي‌تواند چاپ‌ روتاري‌، سيلك‌، غلطكي‌ يا چاپ‌هاي‌ مدرن‌ باشد؛ طرح‌ خود را ارائه‌ مي‌دهد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه‌، هنر و تمدن‌ اسلامي‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌ ، آشنايي‌ با هنرهاي‌ سنتي‌ ايران‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنايع‌ دستي‌ ايران‌، خوشنويسي‌ و طراحي‌ حروف‌، آشنايي‌ با پارچه‌ و لباس‌هاي‌ سنتي‌ ايران‌، پارچه‌شناسي‌، كارگاه‌ طراحي‌ بافت‌ مقدماتي‌، كارگاه‌ طراحي‌ چاپ‌ مقدماتي‌، كارگاه‌ طراحي‌ لباس‌ مقدماتي‌، آشنايي‌ با رشته‌هاي‌ هنري‌ معاصر، انسان‌، طبيعت‌ و طراحي‌.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

توانايي‌هاي‌ لازم :

يك‌ دانشجوي‌ طراحي‌ پارچه‌ و لباس‌ بايد هنرهاي‌ تجسمي‌ را بشناسد و داراي‌ خلاقيت‌ و ديد هنري‌ باشد. داوطلبان‌ بايد بدانند كه‌ رشته‌ طراحي‌ پارچه‌ و لباس‌، يك‌ رشته‌ كاربردي‌ است؛‌ يعني‌ هدف‌ اين‌ رشته‌ طراحي‌ اصولي‌ پارچه‌ و لباس‌ با حفظ‌ خلاقيت‌ هنري‌ است و در نهايت‌ بايد محصول‌ هنرمند، به‌ صورت‌ توليد انبوه‌ وارد بازار شود. به‌ همين‌ خاطر هنرمنداني‌ كه‌ فقط‌ براي‌ حس‌ خودشان‌ طراحي‌ مي‌كنند، در اين‌ رشته‌ موفق‌ نمي‌شوند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

امروزه‌ صاحبان‌ صنايع‌ متوجه‌ شده‌اند كه‌ بايد اصول‌ علمي‌ طراحي‌ و رنگ‌بندي‌ را رعايت‌ كنند تا كارشان‌ توان‌ رقابت‌ در بازار را داشته‌ باشد. براي‌ مثال‌ شركت‌هاي‌ خودروسازي‌ به‌ دنبال‌ الگوساز و طراح‌ بافت‌ پارچه‌ براي‌ روكش‌ صندلي‌ خودرو هستند. بازار كار طراحي‌ لباس‌ نيز بسيار خوب‌ است‌ و حتي‌ اگر فارغ‌التحصيل‌ اين‌ گرايش‌ جذب‌ سازمان‌ها و مراكز خصوصي‌ و دولتي‌ نشود، مي‌تواند با سرمايه‌اي‌ اندك‌ براي‌ خود، كار كند.


واحد های پذیرش کننده رشته طراحی پارچه و لباس :

دانشگاه پیام نور تهران شرق این رشته را ارائه می نماید.مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسی راه آهن

امروز صحبت از کاهش هزینه حمل، ایمنی بیشتر کاهش مصرف سوخت، حفظ محیط زیست به مسائلی پیش پا افتاده و معمولی تبدیل شده و همه مزایای استفاده از خطوط ریلی را به خوبی می‌شناسند. رشته مهندسی راه آهن با 3 گرایش خط و سازه های ریلی، بهره‌برداری و جریه در دانشگاه پیام نور ارائه شده است.

مهندسي خط و سازه هاي ريلي

مهندسي خط و سازه هاي ريلي در زمينه‌ طراحي‌ هندسي‌ مسير و زيرسازي‌ و روسازي‌ راه‌آهن‌ و سازه‌هاي‌ فني‌ گوناگون‌ مانند پل‌، تونل‌، ديوار و ترانشه‌ مطالعه‌ مي‌كند.اين رشته داراي‌ نقاط‌ مشترك زیادی با مهندسي‌ عمران‌ است‌.

توانايي‌هاي لازم :

دانشجوي‌ راه آهن بايد سخت‌كوش‌، جدي‌ و مقاوم‌ بوده‌ و آمادگي‌ كار در هر شرايطي‌ را داشته‌ باشد. كار اصلي‌ يك‌ مهندس‌ خط‌ و ابنيه‌ در بيابان‌، دشت‌، كوير و كوهستان‌ است‌ و فردي‌ كه‌ وارد رشته‌ ماشینهای ریلی مي‌شود بايد به‌ كارهاي‌ اجرايي‌ علاقه‌مند باشد. دانشجوياني‌ در رشته‌ مهندسي‌ حمل و نقل ريلي‌ موفق‌ مي‌شوند كه‌ به‌ جامعه‌شناسي‌ علاقه‌مند باشند چون‌ اين‌ رشته‌ بيشتر به‌ فاكتورهاي‌ انساني‌ در صنايع‌ مي‌پردازد تا فاكتورهاي‌ تكنولوژيكي‌.

مهندسي راه آهن (حمل و نقل ريلي)

مديريت‌ استفاده‌ بهينه‌ از منابع‌، امكانات‌ و تأسيسات‌ شبكه‌ راه‌آهن‌ و تجهيزات‌ متحرك‌ ريلي‌ بر عهده‌ مهندس‌ حمل و نقل ريلي است. در حقيقت‌ يك‌ مهندس‌ حمل و نقل ريلي‌ در مرحله‌ نخست‌ حجم‌ مسافر و كالايي‌ كه‌ در  یک خط‌ جا به‌ جا خواهد شد پيش‌بيني‌ می کند و به‌ طراحي‌ و برنامه‌ريزي‌ حركت‌ قطارها مي‌پردازد تا تأخير زماني‌ قطارها به‌ پايين‌ترين‌ حد امكان‌ برسد. اين رشته شبيه به مهندس صنايع گرايش برنامه‌ريزي وتحليل سيستم‌ها است. چون حدود 120 واحد آن با رشته مهندسي صنايع مشترك است و هدف آن نيز تربيت متخصصاني است كه بتوانند با بهره‌گيري از روش‌هاي سيستماتيك و مدل‌هاي رياضي، مديريت صنعت راه‌آهن را بر عهده بگيرند. 

موقعيت شغلي در ايران :

حيطه‌ شغلي‌ يك‌ مهندس‌ ماشين‌هاي ريلي‌ به‌ صنعت‌ راه‌آهن‌ محدود نمي‌شود بلكه‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ مي‌تواند در صنعت‌ ذوب‌آهن‌، مترو، بنياد مستضعفان‌، واگن‌سازي‌ پارس‌ و كارخانجات‌ مشابه‌ نيز كار كند يا با توجه‌ به‌ شاخه‌ تحصيلي‌ خود به‌ عنوان‌ يك‌ مهندس‌ مكانيك‌ فعاليت‌ داشته‌ باشد.فارغ‌التحصيل رشته حمل و نقل ريلي‌ مي‌تواند علاوه بر صنعت راه‌آهن، موقعيت شغلي يك مهندس صنايع را نيز داشته باشد. فارغ‌التحصيل اين رشته مي‌تواند علاوه بر صنعت راه‌آهن، موقعيت شغلي يك مهندس عمران را نيز داشته باشد.

مهندسي راه آهن جریه (ماشينهاي ريلي)

مهندسي ماشين‌هاي ريلي به مطالعه و بررسي كليه فعاليت‌هاي بخش متحرك صنعت حمل و نقل ريلي مي‌پردازد. هدف‌ اين رشته تربيت‌ متخصصاني‌ است‌ كه‌ بتوانند طراحي‌، انتخاب‌ بهينه‌، بهبود سيستم‌ نگهداري‌، تعمير، بازسازي‌ و ساخت‌ وسائط‌ نقليه‌ ريلي‌ را بر عهده‌ بگيرند. در واقع‌ مهندس‌ ماشين‌هاي ريلي‌ يك‌ مهندس‌ خوب‌ مكانيك‌ است‌ كه‌ تخصص‌ ويژه‌ در زمينه‌ راه‌آهن‌ دارد و به همين دليل آمادگي حل مشكلات صنعت راه‌آهن مثل مشكلات طراحي و ساخت قطعات را دارد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


لطفا جهت دانلود گرایش بهره برداری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش جریه کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش خط و سازه های ریلی کليک کنيد

واحدهای ارائه دهنده رشته مهندسی راه آهن :

این رشته در دانشگاه پیام نور تهران شمال در سه گرایش با ظرفیتهای مجزا ارائه میگردد.مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مهندسي پليمر

هركجا هستيد بايد بدانيد كه‌ يكي‌ از فرآورده‌هاي‌ صنعت‌ پليمر در اطراف‌ شما است‌. چرا كه‌ اين‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و ديوارهاي‌ خانه‌ها و پوشاك‌، پوشش‌ كابل‌ها و سيم‌ها و هرآنچه‌ كه‌ از لاستيك‌ يا پلاستيك‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ كليدي‌ دارد. پليمرها به‌ دو دسته‌ طبيعي‌ و مصنوعي‌ تقسيم‌ مي‌شوند. پليمرهاي‌ طبيعي‌ موادي‌ مانند تركيب‌هاي‌ سلولزي‌، چوب‌، كاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتي‌ نيز مي‌توان‌ مواد پليمري‌ مصنوعي‌ را ساخت‌. مهندسي‌ پليمر داراي‌ دو گرايش‌ اصلي‌ صنايع‌ پليمر و تكنولوژي‌ و علوم‌ رنگ‌ است‌.

گرايش‌ صنايع‌ پليمر :

هدف‌ رشته‌ مهندسي‌ صنايع‌ پليمر توليد كليه‌ محصولات‌ پليمري‌ از قبيل‌ لاستيك‌، پلاستيك‌، الاستومر، رزين‌ و ساير مواد مورد نياز صنعت‌ است‌. پليمرها كاربرد پزشكي‌ نيز دارند. مثلاً دندان‌ مصنوعي‌ و لنزهاي‌ چشمي‌ همه‌ از مواد پليمري‌ ساخته‌ مي‌شوند. در كل مي‌توان گفت كه مهندسي صنايع پليمر شناخت، طراحي،‌ فرمولاسيون، آناليز و بررسي خواص فيزيكي و مكانيكي سه ماده عمده لاستيك،‌ پلاستيك و كامپوزيت است.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :


دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف مهندسي‌ پليمر:

رياضيات‌ عمومي‌، فيزيك‌ عمومي‌، شيمي‌ عمومي‌، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، كارگاه‌ عمومي‌، شيمي‌ آلي‌، مباني‌ مهندسي‌ برق‌، موازنه‌ انرژي‌ و مواد، ترموديناميك‌ مهندسي‌، شيمي‌ پليمريزاسيون‌، انتقال‌ حرارت‌، مكانيك‌ سيالات‌، انتقال‌ جرم‌، عمليات‌ واحد، كنترل‌ فرآيندها، اقتصاد و طرح‌ مهندسي‌، نقشه‌كشي‌ صنعتي‌، استاتيك‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترموديناميك‌ مهندسي‌، مكانيك‌ سيالات‌، انتقال‌ حرارت‌، موازنه‌ انرژي‌ و مواد، عمليات‌ واحد، سينتيك‌ و طرح‌ راكتور، كنترل‌ فرايندها.

گرايش‌ تكنولوژي‌ و علوم‌ رنگ‌ :

از دير باز يكي از معضلات شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، مشكلات ناشي از خوردگي مخازن و لوله‌ها بوده است.بدون شك پاسخگوي اين مشكل متخصصان رشته تكنولوژي و علوم رنگ هستند زيرا يك بخش مهم از دروس اين رشته در مورد پوشش‌دهي (يكي از راه‌هاي مبارزه با خوردگي) است. در كل دروس‌ گرايش‌ در دوره‌ كارشناسي‌ به‌ دو بخش‌ تقسيم‌ مي‌شود. يك‌ بخش‌ در مورد سنتز مواد رنگزا است‌ كه‌ كاربرد آن‌ در صنعت‌ نساجي‌، چاپ‌ و چرم‌سازي‌ است و بخش‌ دوم‌ پوشش‌دهي‌ است‌ كه‌ روي‌ سطوح‌ فلزي‌ يا غيرفلزي‌ مانند پليمرها، چوب‌ يا بتن‌ استفاده‌ مي‌گردد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


لطفا جهت دانلود گرایش صنایع پلیمر کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش علوم رنگ کليک کنيد

توانايي‌هاي‌ لازم :

يك‌ دانشجوي‌ مهندسي‌ پليمر لازم است شيمي‌ را بداند تا بتواند پليمر را بفهمد. همچنين‌ اين‌ رشته‌ مثل‌ همه‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ نياز به‌ رياضيات‌ قوي‌ دارد و بالاخره‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد به‌ زبان‌ انگليسي‌ مسلط‌ بوده‌ و طريقه‌ استفاده‌ از رايانه‌ را نيز بداند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

امروزه‌ بيش‌ از 50% قطعات‌ خودروها از مواد پليمري‌ ساخته‌ مي‌شود. در صنايع‌ برق‌، الكترونيك‌ و مخابرات‌ نيز پليمرهاي‌ مصنوعي‌ به‌ عنوان‌ عايق‌هاي‌ الكتريكي‌ جايگاه‌ بسيار مهمي‌ دارند و در صنايع‌ حمل‌ و نقل‌، صنايع‌ نظامي‌، پزشكي‌، كشاورزي‌ و بسته‌بندي‌ كاربرد مواد پليمري‌ بسيار گسترده‌ است‌. فارغ‌التحصيلان‌ مهندسي‌ پليمر گرايش‌ تكنولوژي‌ و علوم‌ رنگ‌ نيز مي‌توانند در كارخانجات‌ رنگ‌سازي‌ به‌ توليد رنگينه‌هاي‌ مصنوعي‌ بپردازند. از سوي ديگر امروزه‌ صنعت‌ پوشش‌دهي‌ بسيار گسترش‌ يافته‌ است‌ تا جايي‌ كه‌ در كنار هر صنعت‌ مادر حتماً يك‌ صنعت‌ پوشش‌دهي‌ حضوري‌ فعال‌ دارد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
معرفی رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد

شیمی، دانش مولکول‌ها، اتم‌ها و پیوندهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را بررسی کند. این دانش، زیربنای بسیاری از علوم دیگر زیستی و صنعتی است و بدون توسعه شیمی و صنایع شیمیایی در هر کشوری، صنایع آن کشور چهره‌ای ناقص خواهد داشت..یک شیمیدان با موادی سروکار دارد که هریک دارای خواص گوناگونی است. آشنایی با این مواد و خواص آنها در یک مجموعه دانشگاهی به عنوان رشته شیمی جای می‌گیرد.

رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور دارای گرایش‌های شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و فیتو شیمی است.

* شیمی آلی

واژه ” آلی” باقیمانده از روزگاری است که ترکیبهای شیمیایی را، بسته به این که از چه محلی منشاء گرفته باشند، به دو طبقه غیر آلی و آلی تقسیم می‌کردند. ترکیبهای غیر آلی ، ترکیبهایی بودند که از مواد معدنی بدست می‌آمدند. ترکیبات آلی ، ترکیبهایی بودند که از منابع گیاهی یا حیوانی ، یعنی از مواد تولید شده به وسیله ارگانیسمهای زنده بدست می‌آمدند.اما با سنتز اوره از مواد معدنی که یک ترکیب آلی است این طبقه بندی صرفا” برای آسانی کار می باشد.
شیمی آلی شیمی ترکیبات کربن است که وسیع ترین طیف ترکیبات را دارد.

* شیمی تجزیه

شیمی تجزیه شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه از ماده است. شیمی تجزیه نقشی حیاتی را در توسعه علوم مختلف به عهده دارد، لذا ابداع فنون جدید تجزیه و بسط و تکامل روشهای تجزیه شیمیایی موجود ، آنقدر سریع و گسترده است که اندکی درنگ در تعقیب رویدادهای تازه سبب بوجود آمدن فاصله‌های بسیار زیاد علمی خواهد شد. نقش این فنون در فعالیتهای تولیدی روز به روز گسترده‌تر و پردامنه‌تر می‌گردد. امروزه ، کنترل کیفیت محصولات صنعتی و غیر صنعتی ، جایگاه ویژه‌ای دارد که اساس این کنترل کیفیت را تجزیه‌های شیمیایی انجام شده به کمک روشهای مختلف تجزیه‌ای تشکیل می‌دهد.

* شیمی فیزیک

شیمی فیزیک بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم.

* شیمی معدنی

شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی ، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها به غیر از ترکیبات آلی می باشد.به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی را که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی‌سولفید کربن دربرمی‌گیرد.

* فیتوشیمی

فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. به بیان دیگرمی توان گفت شاخه ای از علم شیمی است که موضوع آن، مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان است. در مفهومی اختصاصی تر، فیتوشیمی با شیمی گیاهان دارویی مرتبط است و در طول قرون متمادی بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای قرابت و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود.

* زمینه‌های اشتغال

بازار کار رشته شیمی

موارد جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی

- طرح، نظارت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف کاربردی در دانشگاه‌ها، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مورد نیاز جامعه.
- مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاه‌های کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع.
- ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها وعهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاه‌ها، دبیرستانها و موسسات آموزشی.
- ارائه طرح‌های پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آن‌ها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آن‌ها به محصولات واسطه‌ای که ارزش اقتصادی بالاتری دارند.
- ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک، رنگ و رزین، الیاف، صنایع غذایی، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها.

-
آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی

* شیمی آلی


زمینه‌ای است که از دیدگاه تکنولوژی اهمیتی فوق‌العاده دارد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها ، بنزین و لاستیک چرخ است. شیمی آلی، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم. از جمله فرصت‌های شغلی ممکن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنتز ترکیبات آلی: کار درمراکز داروسازی و کمک به سنتز دارو ومواد آرایشی بهداشتی.

طیف سنجی آلی: کار در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی.

صنایع شیمی آلی و پلیمر: ارتباط تنگاتنگی بین شیمی آلی و شیمی پلیمر وجود دارد. سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای کاربردهای خاص می‌تواند انگیزه‌ای برای کارخانجات و مراکز علمی برای استفاده از یک کارشناس ارشد شیمی آلی باشد.

سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بسیاری از صنایع فعال شیمی مخصوصا “بخش‌های درگیر با پترشیمی و نفت شاخه‌ای از شیمی آلی هستند که با بررسی مکانیسم واکنش‌ها و سنتیک آن‌ها می‌توان اطلاعات ارزشمندی بدست آورد و برای ساخت کاتالیزورهای جدید و افزایش سرعت واکنش‌ها و نیز افزایش راندمان تولید از آن‌ها استفاده کرد که اینهه همه از تخصص‌های یک شیمی‌دان آلی است.

بیوشیمی: بیوشیمی بررسی شیمی سیستم‌های زیستی است. که ارتباط تنگاتنگی بین آن و شیمی آلی برقرار است. یکی دیگر از مراکز جذب شیمی دان آلی می تواند این مراکز باشد.

* شیمی معدنی

فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی در مراکز علمی و پژوهشی می توانند به بررسی

- کاتالیزورها

- شیمی آلی – فلزی

- صنایع معدنی

- مطالعات الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی

- نانو ذرات بپردازند و نیز در صنایع مختلفی مانند استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی تولید انواع مواد شوینده ضدعفونی کننده پاک کننده و… مشغول به کار شوند.

* شیمی تجزیه


کنترل کیفیت محصول

بیشتر صنایع تولیدی نیازمند به تولید با کیفیت یکنواخت هستند. برای کسب اطمینان از برآورده شدن این نیازمندی مواد اولیه و همچنین محصول نهایی تولید ، مورد تجزیه‌های شیمیایی وسیعی قرار می‌گیرند.

نمایش و کنترل آلوده کننده‌ها

فلزات سنگین پسمانده‌های صنعتی و حشره کشهای آلی کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ایجاد آلودگی هستند. به منظور ارزیابی چگونگی توزیع و عیار یک آلوده کننده در محیط ، به یک روش تجزیه‌ای حساس و صحیح نیاز است و در کنترل پسابهای صنعتی ، تجزیه شیمیایی روزمره حائز اهمیت است.

مطالعات پزشکی و بالینی

عیار عناصر و ترکیبات مختلف در مایعات بدن ، شاخصهای مهمی از بی نظمی‌های فیزیولوژیکی می‌باشند. محتوی قند بالا در ادرار که نشانه‌ای از یک حالت دیابتی است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترین مثالها در این زمینه می‌باشد. که همه به تجزیه کیفی و کمی نیاز دارند

عیارگیری

از دیدگاه تجارتی در برخورد با مواد خام نظیر سنگهای معدنی ، ارزش سنگ معدن ، از روی فلز موجود در آن تعیین می‌شود. این موضوع ، مواد با عیار بالا را نیز غالبا شامل می‌شود. بطوری که حتی تفاوت کم در غلظت می‌تواند از نظر تجاری تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بنابراین یک روش تجزیه‌ای قابل اعتماد و صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.

* شیمی فیزیک

در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی شیمی فیزیک در مراکز پژوهشی و علمی است که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در صنایع مختلف شیمی منجر شود. با بررسی، تعیین سمت و سوی واکنش، تعادل در واکنش های شیمیایی و تعادلات فازی، تغییرات انرژی، الکتروشیمی و سینتیک شیمیایی (Chemical Kinetic)می‌توان صنایع مختلف شیمی را به سمتی هدایت کرد که بیشترین سود ممکن را بدست آورد و همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری و راندمان تولید محصول را افزایش داد.
* فیتوشیمیبا توجه به اینکه فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است.در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی فیتوشیمی  در صنایع داروسازی می باشد که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در این صنعت منجر شود.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی آلی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی آلی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی(جلد 1و 2)اسکوگنشر دانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی فیزیک  پیشرفته(3 واحد)شیمی فیزیک (جلد1و2)لوینفاطمی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی تجزیه رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی تجزیه:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاه


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی فیزیک رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی فیزیک:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی
شیمی فیزیک پیشرفته(3 واحد)شیمی فیزیک (جلد2و1)لوینفاطمی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی معدنی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی معدنی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش فیتوشیمی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری فیتوشیمی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی


 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی آلی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
شیمی سنتز آلی ( 3 واحد)مباحث نوین در شیمی آلی ( 2 واحد)
شیمی فیزیک آلی ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی آلی ( 3 واحد)
شیمی هتروسیکل ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)شیمی داروئی ( 3 واحد)

سنتز پلیمرها ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی تجزیه در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
الکتروشیمی تجزیه ای ( 3 واحد)کروماتوگرافی ( 2 واحد)
اسپکتروسکوپی تجزیه ای 1 ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی تجزیه ( 3 واحد)
روشهای فیزیکی و شیمیایی جداسازی ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)کمپلکسها در شیمی تجزیه ( 3 واحد)

تجزیه مقادیر بسیار کم ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی فیزیک در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
ترمودینامیک آماری 1 ( 3 واحد)مباحث نوین در شیمی فیزیک ( 2 واحد)
اشیمی کوانتومی 2 ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی فیزیک ( 3 واحد)
کریستالوگرافی ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)الکتروشیمی پیشرفته ( 3 واحد)

فتوشیمی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی معدنی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)
ترم سوم ( 6 واحد)
ترمودینامیک و مکانیسم واکنشهای معدنی ( 3 واحد)
مباحث نوین در شیمی معدنی ( 2 واحد)
اشیمی فیزیک معدنی ( 3 واحد)
موضوع خاص در شیمی معدنی ( 3 واحد)
طیف سنجی در شیمی معدنی ( 3 واحد)
سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)بیوشیمی معدنی ( 3 واحد)

کریستالوگرافی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  فیتوشیمی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 7 واحد)ترم سوم ( 7 واحد)
شیمی ترکیبات طبیعی ( 3 واحد)مباحث نوین در فیتوشیمی ( 3 واحد)
شیمی سنتز مواد آلی ( 3 واحد)گیاه شناسی ( 3 واحد)
سمینار 1 ( 1 واحد)سمینار 2 ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)موضوع خاص در فیتوشیمی ( 3 واحد)

شیمی سنتز ترکیبات آلی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
معماری-معماری
در این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوه‌ی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژه‌های مختلف، با مسائل فنی آشنا شده‌ و چند پروژه طراحی‌ کرده‌اند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفه‌ای نحوه‌ی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژه‌های مختلف، تجربه می‌کنند.

توانایی‌های لازم برای ادامه تحصیل در این رشته

معماری رشته‌ای مابین هنر و فن است و تأکید بر قسمت هنری یا قسمت فنی آن در دانشکده‌های مختلف متفاوت است. دانشجوی معماری باید در کنار داشتن تجسم قوی و سلیقه‌ی هنری، از درکی عمیق از ایستایی و هندسه نیز برخوردار باشد. در کنار آن آشنایی با علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ و… نیز برای دانشجویان در ادامه تحصیل مورد نیاز است. دانشجویان این رشته باید در خلق فضاهای مطلوب با توجه به ویژگی‌های هر پروژه مهارت کافی داشته باشند و توانایی ارائه و به تصویر کشیدن این فضاهای ذهنی را کسب کرده باشند لذا از فارغ‌التحصیلان این مقطع انتظار می‌رود تا مبانی نظری آموخته شده را به خوبی در حرفه و محیط کار به مرحله اجرا بگذارند.

زمینه‌های اشتغال

نیاز به فارغ‌التحصیلان معماری-معماری در سطح کشور از کارفرمایان خصوصی در پروژه‌های کوچک و بزرگ تا کارفرمایان دولتی (فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، شهرداری، وزارت‌خانه‌ها) در پروژه‌های عظیم متغییر است. اگرچه در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت پذیرش دانشجویان معماری و ایجاد این رشته در دانشگاه‌های مختلف بوده‌ایم اما نیاز شدید کشور در بخش ساخت و ساز و کمبود ساختمان‌های مختلف به ویژه بناهای مسکونی، بازار این رشته را پر رونق کرده‌است.

تخصص فارغ‌التحصیلان این رشته

فارغ‌التحصیلان در رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد توانایی طراحی پروژه‌های مختلف از مقیاس‌های متفاوتی نظیر مسکونی، تجاری و فرهنگی تا پروژه‌های بزرگ در مقیاس شهری چون طراحی فرودگاه، استادیو‌مهای ورزشی، برج‌های مسکونی و اداری و … را دارند. به دلیل ویژگی‌های مختلفی که در این رشته وجود دارد و درگیری آن با موضوعاتی چون جامعه‌شناسی، فلسفه، هنرهای تجسمی و .. فارغ‌التحصیلان این رشته به حوزه‌های مختلف هنری دیگر نیز اشراف دارند. در حقیقت مهندس معماری در تیم‌های طراحی پروژه‌های معماری به عنوان عامل ارتباطی تخصص‌های مختلف و هدایت کننده گروه طراحی فعالیت می‌کند و بر جنبه‌های مختلف هنری و فنی هر پروژه کاملا مسلط است. به همین دلیل این متخصصان معمار هستند که خالق اصلی بناها و فضاهای شهری‌اند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری مهندسی معماری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

حکمت هنر اسلامی(2 واحد)
جستارهایی درچیستی هنر اسلامیهادی ربیعیفرهنگستان هنر

سیر اندیشه های معماری(2 واحد)
سیر اندیشه های معماریجوادمهدوی نژادجهاد دانشگاهی

روش تحقیق معماری(2 واحد)
روش های تحقیق در معماریلیندا گروتدانشگاه تهران

نظریه و روشهای طراحی(2واحد)
جزوه نظریه و روشهای طراحیحیدر جهان بخش
پیام نور


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 10 واحد)ترم سوم ( 8 واحد)
طرح معماری 1 ( 4 واحد)طرح معماری 2 ( 4 واحد)
معماری همساز با اقلیم ( 2 واحد)نظریه های مکان یابی( 2 واحد)
روانشناسی محیط ( 2 واحد)روش های پیشرفته ساخت ( 2 واحد)
برنامه ریزی کالبدی معماری ( 2 واحد)ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه (6 واحد)
آموزش محورحقوق معماری ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + مدیریت انرژی ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

بیوشیمی

بیوشیمی علم مربوط به ترکیب اجزا و ساختار مواد موجود درسیستم های زنده و واکنش های شیمیایی انجام شده دراین سیستم هاست. شاخه ای از زیست شناسی است،اماشاخه ای از شیمی آلی نیز به شمارمی رود و علمی است که درباره ترکیبات و واکنشهای شیمیایی درموجودات زنده بحث می کند و مطالعه اساس مولکولی حیات است.

هدف نهایی زیست شیمی به دست آوردن درک واضح ازواکنشهای شیمیایی که در درون سلول زنده صورت می گیرد وارتباط این واکنشها باساختار وکار سلول است.

گسترش سریع علم وتکنولوژی بیوشیمی درسالهای اخیر،محققین را قادرساخته که به بسیاری ازسوالات واشکالات اساسی درمورد بیولوژی وعلم پزشکی جواب بدهند.


منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش بیوشیمی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

لیپید و قند ( 2 واحد)
لیپید و قندلامع رادپیام نور

بیوشیمی غشاء
( 2 واحد)
Membranes FunctionJ.B.Fiean,R.Coleian Blackwell

آنزیمولوژی ( 2 واحد)
آنزیمولوژی حاجی حسینی و لامع رادپیام نور

کنترل متابولیسم
(2 واحد)

کنترل متابولیسم
حاجی حسینی و لامع راد پیام نورجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد بیوشیمی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 8 واحد)
روشهای بیوشیمی ( 2 واحد)بیوشیمی کروماتین ( 2 واحد)
بیوشیمی پروتئینها و اسیدهای نوکلئیک  ( 2 واحد)بیوتکنولوژی ( 2 واحد)
بیوشیمی هورمونها ( 2 واحد)بیوشیمی پزشکی ( 2 واحد)
زیست مولکولی پیشرفته ( 2 واحد)بیوشیمی پزشکی ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 8 واحد)
آموزش محوربیوشیمی فیزیک ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +مباحثی در بیوشیمی ( 2 واحد) +بیو انرژیک ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسی کامپیوتر نرم افزار

هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند. مهمترین نکته‌ای که در مورد این رشته می‌توان عنوان کرد، داشتن روحیه مطالعه مستمر است چرا که سرعت پیشرفت علم در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر بسیار بالاست و دانشجو باید بطور مستمر در پی مطالب جدید و یادگیری آنها باشد.

کارایی :

با توجه به دروسی که در این گرایش از گرایش‌های کارشناسی ارشد، ارائه می‌شوند دانشجو می‌تواند توانایی های متفاوتی را کسب کند که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

* طراحی و پیاده سازی پایگاه داده‌‌ها
با توجه به آنچه که یک کارشناس مهندسی نرم افزار در طول تحصیل فرا می‌گیرد ، یک کارشناس ارشد قدرت طراحی و پیاده سازی پایگاه های داده پیچیده تر و دقیق تر با حداقل خطا و همرنگ‌تر با سیستم های روز دنیا را دارا خواهد شد.

* مهندسی نرم افزار
به خودی خود معقوله بسیار پیچیده ای در مورد روش‌های مدیریت، طراحی، پیاده سازی و نگهداری برنامه‌ها و پروژه‌های نرم افزاری است و کارشناس ارشد، قدرت کنترل تمام موارد بالا را در برنامه های عظیم نرم افزاری خواهد آموخت.

* سیستم های عامل
دانشجویان کارشناسی در طول تحصیل خود به طور تئوری و غیر سنگینی با سیستم‌های عامل و زیر و بم های آنها آشنا می‌شوند حال آنکه کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار تا جایی پیش می‌رود که بتواند یک سیستم عامل مستقل و جدید و در عین حال شایسته را پیاده سازی کند.

* اتوماسیون اداری
اتوماتیک کردن روند فعالیت‌های یک اداره موسسه یا سازمان به وسیله کامپیوتر.

* برنامه نویسی همروند
به وجود آوردن همزمان چند برنامه در کامپیوتر و مدیریت آنها.

* الگوریتم‌های موازی
شکستن الگوریتم‌ها به قسمت هایی که میتوانند به صورت همزمان توسط چند پردازنده انجام شوند به منظور افزایش سرعت اجرای الگوریتم.

* طراحی و ساخت کامپایلرها
بر خلاف کارشناسان نرم افزار که نسبت به کامپایلرها شناخت پیدا می‌کنند ، کارشناسان ارشد، قدرت طراحی و ساخت این قسمت مهم از دنیای تولید نرم افزار را خواهند آموخت.

* شبیه سازی و گرافیک کامپیوتری
هم در معقوله مهندسی نرم افزار طبقه بندی شده و کارشناس ارشد از آموزش‌های قدرتمندی جهت انجام آنها بهره خواهد برد.

زمینه‌های اشتغال

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر میتواند در ماورد زیر مشغول به فعالیت گردد.مطالعه و  بررسی و امکان سنجی سخت افزار شبکه و نرم افزار مورد نیاز، فعالیت مستقل برای تولید نرم افزارهای کوچک تا متوسط، بررسی راه‌های مکانیزه کردن فعالیت‌های سازمانی، برنامه نویسی و تولید کد، تست و بررسی برنامه های تولید شده.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری نرم افزار:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

سیستم عامل پیشرفته(3واحد)
distributed systems
Principles and Paradigms
Andrew TanenbaumPrentice Hall

پایگاه داده پیشرفته(3 واحد)
 An Introduction to Database
Systems
cj datePearson Education

مهندسی نرم افزار پیشرفته(3 واحد)
Software Architecture Len BassAddision Wesley


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد نرم افزار در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
الگوریتم های پیشرفته ( 3 واحد)شبکه های کامپیوتری پیشرفته ( 3 واحد)
معماری کامپیوتر پیشرفته ( 3 واحد)شبکه های عصبی ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)پردازش موازی ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورداده کاوی و انبار داده ها ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  پردازش گفتار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

پژوهش هنر

مقوله هنر، نبض فرهنگ هر جامعه پويا و غني است و هويت ملي و اعتقادي و اجتماعي يك جامعه منسجم به وضوح در آثار هنري آن جامعه منعكس است. از اين روست كه هنر و مباحث هنري در فرهنگ كهن و ريشه دار ايران مورد هجوم جدي بيگانگان قرار گرفته است. بنابراين ايجاد دوره هايي كه بتوانند زمينه ساز تحقيق و تحقق آمال فرهنگي و احياي هويت هاي اصيل جامعه در وادي حساس هنر باشند، ضرورت مي يابد. هدف ابن رشته تشويق و ترغيب تفكر در مقوله هنر، رشد خلاقيت هاي هنري و ارتقاي سطح بينش هنري در فرهنگ اسلامي و همچنين تقويت حوزه هاي آموزش و پژوهش و تأليف و تصنيف در زمينه هاي هنري و جهت يابي و اصلاح حركت هاي هنري جامعه ي اسلامي است. اين رشته از سال 1372 فعاليت خود را در دانشگاه هنر آغاز كرد.

ادامه تحصیل :

دكتراي پژوهش هنر به عنوان تنها رشته در مقطع دكتراي گروه هنر در داخل كشور براي اولين بار در سال 1376 در اين دانشگاه راه اندازي شد.

بازار کار :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشکده های هنر به تدریس اشتغال ورزیده و درمراکز تحقیقات هنری نیز به عنوان محقق متکفل کارتحقیقی شوند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

 

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی (3 واحد)
زبان هنرهای تجسمیمهری اشکیسمت

فرهنگ و ادبیات ایران(3 واحد)
تاریخ ادبیات ایرانتوفیق سبحانیپیام نور

حکمت هنر اسلامی (2 واحد)
جستارهایی درچیستی هنراسلامیهادی ربیعینشرآثارهنری


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  پژوهش هنر در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
بررسی و تحلیل مکاتب هنری ( 3 واحد)آراء متفکران در باب هنر ( 2 واحد)
کارگاه روش تحقیق ( 3 واحد)مطالعات تطبیقی هنر 2 ( 3 واحد)
زبان تخصصی 2 ( پیش نیاز)جامعه شناسی هنر ( 3 واحد)
مطالعات تطبیقی هنر 1 ( 3 واحد)آشنائی با هنر و تمدن شرق ( 3 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 10 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 10 واحد)
پایان نامه ( 10 واحد)پژوهش در هنر یونان و روم ( 2 واحد)
هنر و اسطوره ( 3 واحد)
هنر و نماد ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید. 

مهندسی کشاورزی

توسعه کشاورزي نيازمند نيروي انساني ماهر است که بتواند عمليات کشاورزي مربوط به محصولات زراعي و باغي را بر اساس يافته‌هاي جديد علمي انجام دهد و بيشترين بازدهي و محصول را در بهره‌گيري از منابع به دست آورد. بدين منظور  لازم است متخصصاني تربيت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربيات خود، توليد اقتصادي محصولات زراعي را به طور علمي امکان پذير سازند و از امکانات موجود کشور حداکثر استفاده را برده، در امور تحقيقات و آموزش و برنامه ريزي کشاورزي نيز خدمت نمايند. از اینرو این رشته در دانشگاه پیام نور در گرایشهای مهندسی کشاورزی زراعت، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی کشاورزی، اقتصاد کشاورزی مدیریت و تولید کشاورزی و نیز توسعه روستایی ارائه شده است.

زراعت

ايجاد رشته زراعت براي تربيت کارشناساني است که بتوانند در جهت افزايش سطح زيرکشت محصولات اصلي کشاورزي، استفاده بهينه از زمان و بالا بردن عملکرد اين محصولات در واحد سطح (هکتار) تلاش کنند. با توجه به اين که در حال حاضر حدود 16 ميليون هکتار از اراضي کشور، زيرکشت محصولات مختلف زراعي قرار دارد و با عنايت به اين که مساحت زمين‌هاي قابل کشت در کشور حدود 50 ميليون هکتار است و نظر بر اين که ايران از تنوع آب و هوايي برخوردار است؛ با برنامه‌ريزي صحيح و دقيق و با استفاده از دانش کارشناسان رشته زراعت و اصلاح نباتات، مي‌توان به ميزان هر چه بيشتر از زمين‌هاي کشور براي افزايش توليد کمي و کيفي بهره‌برداري كرد.

اصلاح نباتات

هدف از ايجاد دوره کارشناسي ارشد در رشته اصلاح نباتات، تربيت افرادي است که بتوانند به عنوان کارشناس ارشد در زمينه‌هاي مختلف توليدي کار و در برنامه‌ريزي‌هاي منطقه‌اي و مطالعاتي و همچنين به صورت مربي پژوهشي، در موسسات اموزش عالي و به عنوان مجري امور تحقيقات کشاورزي و يا به عنوان مدير و مجري واحدهاي توليدي دولتي و خصوصي بخش کشاورزي، منشأ خدمت باشند. همچنين از جمله مشکلات کشاورزي در کشور ما همواره اين بوده است که مجريان فعاليت‌هاي توليدي کشاورزي، کمتر تحصيلاتي در زمينه کشاورزي داشته‌اند؛ به طوري که روش‌هاي کار همچنان سنتي و قديمي باقي مانده است. در حالي که در سطوح بالاتر يعني کارشناسان و يا مراکز برنامه‌ريز و هدايت‌گر، توان بالايي براي تأمين فن‌آوري مورد نياز وجود دارد.

اصلاح نباتات

بطور کلي بازار کار متخصصين گرايش اصلاح نباتات را مي‌توان در دو بخش اصلي زير مورد توجه قرار داد:

1- بخش دولتي:

دربخش دولتي اين افراد در مراکز مختلفي از قبيل سازمان تحقيقات کشاورزي (در اين مراکز متخصصان به عنوان محقق در بخش‌هاي مختلف از جمله غلات، دانه هاي روغني، حبوبات اهداف اصلاحي را در گياهان مذبور پيگيري نموده و در رابطه با مقاومت به تنش‌ها، مقاومت به آفات و امراض، بهبود کيفي محصولات و انتقال ژن و ... به فعاليت مي‌پردازند در حال حاضر متخصصان با درجه علمي دکتري به عنوان عضو هيات علمي در اين سازمان پذيرفته و از حقوق و مزاياي اين مرتبه سازماني بهره مند مي‌شوند.) و سازمان جهاد کشاورزي (با توجه به ماهيت سازمان جهاد کشاورزي، فعاليت‌هاي اين سازمان مرحله بعد از تحقيقات بوده به عبارت ديگر بکار بستن نتايج تحقيقات و شيوه‌هاي نوين علمي در عرصه کشاورزي يکي از اهداف اصلي اين سازمان به شمار رفته، متخصصان اصلاح نباتات در اين سازمان در رده‌هاي مختلف سازماني مشغول بکار شده و دامنه کاري آن‌ها از ارائه مشاوره‌هاي علمي تا پايه‌ريزي سياست‌هاي بخش کشاورزي در زمينه علمي مربوطه را شامل خواهد شد.) مي‌توانند مشغول به كار شوند.

2- بخش خصوصي:

 با نگاهي اجمالي به فعاليت‌هاي بخش خصوصي در کشورهاي پيشرفته ديده مي‌شود که تمام فعاليت‌هاي علمي و اجرايي بخش کشاورزي توسط اين بخش به اجرا درآمده و دولت تنها نقشي نظارتي دارد، اين امر نشان دهنده پتانسيل بالاي بخش خصوصي در جذب متخصصان کشاورزي به ويژه متخصصان اصلاح نباتات است. در اين بخش با توجه به توانايي اصلاح‌گران در سرپرستي  تيم‌هاي تحقيقاتي نياز بالايي به نيروي علمي و اجرايي اين افراد وجود دارد. اين متخصصان در موسسات اصلاح، توليد و توزيع بذر، موسسات توليد فرآورده‌هاي ژنتيکي، شرکت‌هاي کشت و صنعت، موسسات توليد سموم کنترل آفات و بيماري‌ها و... مشغول بکار خواهند شد.

3- سازمان هاي آموزش عالي و دانشگاه‌ها:

فارغ التحصيلان رشته اصلاح نباتات در مقطع دکتري و کارشناسي ارشد با توجه به توان علمي خود مي‌توانند در سازمان‌هاي آموزش عالي و دانشگاه‌ها در گروه زراعت و اصلاح نباتات به عنوان مدرس مشغول بکار شده و از مزاياي اعضا هيات علمي بهره مند شوند.


مهندسی اقتصاد کشاورزی


اقتصاد کشاورزی به مجموعه ای از علوم و روشها اطلاق می شود که عوامل اقتصادی موثر در امور کشاورزی، روابط اقتصادی موجود بین عوامل تولید کشاورزی و کاربرد اصول اقتصادی را در تولید و توسعه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می دهد. به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرآیند تولید، مبادله، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روش های چگونگی استفاده مطلوب و بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرح های توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق بکارگیری روش های تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدل های ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع و یا مصرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه می نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.

1-2) اهمیت و جایگاه در جامعه

با عنایت به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید، اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه های علوم کشاورزی از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته های کشاورزی به تدریج مطرح شد و با سیر تکاملی اش امروزه به شکل یک دانش منسجم و مدرن در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی در اختیار مشتاقان علم و جامعه کشاورزی قرار گرفته است. در عرصه فعالیت های زراعی، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی، اصول علم اقتصاد را نیز فراگرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش خود، در زمینه برنامه ریزی و تهیه طرح های تولیدی محصولات کشاورزی بطور اقتصادی فعالیت کنند، از ضروریات تحول کشاورزی کشور است و این امر، جایگاه و اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می کند.

1-3) توانایی های لازم برای داوطلبان این رشته وادامه تحصیل در آن

با توجه به کمیت وکیفیت درسهایی که در این رشته تدریس می شود, برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی داوطلبان باید علاوه بر زمینه های عمومی مورد نیاز در آزمون سراسری، از قدرت وتوان نسبتاً بالایی در زمینه ریاضی برخوردار باشند. علاوه بر این مشتاقان این رشته باید دارای قوه ادراک بسیار بالا و قدرت تجزیه وتحلیل وتصمیم گیری صحیح واصولی باشند. گذشته از همه اینها ,علاقه وشوق شخصی افراد از عوامل تعیین کننده در میزان موفقیت در این رشته است و شاید شرط لازم ادامه تحصیل در این رشته همین امر باشد

1-4) تواناییهای فارغ التحصیلان

همان طور که بیان شد، دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود، می توانند در زمینه های مختلف تولید، توزیع ومصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخش ها مسئولیت هایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسئولیت ها به شرح زیر است. 1- تهیه وتدوین طرح های کشاورزی وارزیابی اقتصادی آنها . 2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح. 3- بررسی ومطالعه اقتصادی طرح های عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها و..... 4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی . 5- بررسی هزینه ها ودرآمدهای تولیدات کشاورزی. 6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید . 7- بازار یابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور . 8- همکاری با مهندسان مشاور طرح های کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها . 9- ارائه طرح های تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی . 10- آموزش نظریه های علمی اقتصاد کشاورزی.

1-5) موقعیتهای شغلی و محل های کار

مراکز و واحدهای مختلفی در تولید، تبدیل، توزیع ومصرف محصولات کشاورزی نقش دارند و به گونه ای با مسائل اقتصاد کشاورزی مرتبط می باشند ؛ بنابراین هر یک از این مراکز و واحدها به تناسب ماهیت فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته برای تأمین نیازهای خود می نمایند. برخی از این مراکز به شرح زیر است: 1- وزارت کشاورزی- سازمان ها وادارات کل کشاورزی. 2- سازمان تحقیقات وآموزش و ترویج کشاورزی . 3- وزارت جهاد سازندگی- بخش تحقیقات اقتصادی و اجتماعی . 4- بانکها، بویژه بانک کشاورزی . 5- شرکتهای مهندسان مشاور در امور کشاورزی . 6- کشت وصنعتهای بزرگ تولید کشاورزی . 7- دانشگاهها ومراکز آموزش عالی . 8- سازمان تعاون روستایی. 9- سازمان اتکا (وزارت دفاع). 10- تعاونی های تولید روستایی. شایان ذکر است که در مورد اشتغال دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی باید به این نکته مهم توجه نمود که متاسفانه در دوره های گذشته وتا سالهای اخیر به اقتصاد کشاورزی چندان اهمیتی داده نشده است و زمینه اشتغال تا چند سال پیش برای این رشته مناسب نبود اما پس از برنامه پنج ساله دوم خوشبختانه اهمیت وضرورت اقتصاد کشاورزی مورد توجه و اقبال مسئولان و دولتمردان قرار گرفته وروز به روز بر اهمیت آن افزوده می گردد این امر میزان نیاز به مهندسان اقتصاد کشاورزی را به طورچشمگیری افزایش داده است به گونه ای که می توان گفت تقریباً تمامی فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار شده و مشغول فعالیت می باشند ؛ در آینده نیز بازار کار بهتری برای این فارغ التحصیلان فراهم خواهد بود.

3- ادامه تحصیلات

ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی دکترای رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی است که در بعضی از دانشگاه های کشور ارائه می شود. هدف از این دوره ها آموزش و پرورش متخصصانی است که با تکیه بر دانش و تجارب خود بتوانند نظریه های اقتصادی و اصول و موازین اقتصاد کشاورزی را تجزیه وتحلیل نموده و راههای توسعه موزون کشاورزی را بررسی و به اجرای آنها بپردازند.

3-1) توانایی های فارغ التحصیلان مقطع های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی


فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در زمینه های پژوهشی وآموزشی در دانشگاه های کشور و مؤسسه های تحقیقاتی ونیز اجرای طرح های اقتصادی و همچنین در مقام یک برنامه ریز، تحلیل گر و ارزشیاب در برنامه های توسعه کشاورزی به کار مشغول گردند با توجه به پیچیدگی های موجود در راه توسعه اقتصاد کشاورزی ومشکلات موجود آن، نیاز اساسی کشاورزی به برنامه ریزانی است که با استفاده از نظریه های اقتصادی به تحلیل اوضاع موجود پرداخته، آسان ترین راه را برای توسعه کشاورزی ارائه کنند و مهندسان کشاورزی در گرایش اقتصاد کشاورزی که وظیفه تحلیل گری اقتصاد در بخش کشاورزی را به عهده دارند در توسعه کشاورزی نوین کشور از جایگاه ویژه برخوردارند.

3-2) موقعیت های شغلی ومحل های کار فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ودکترا


فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی، می توانند در همان محل هایی که برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی معرفی گردید در رده های بالاتر مشغول به کار شوند و در صورت اتمام دوره دکترا به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه ها فعالیت کنند.

  بیوتكنولوژی کشاورزی

دیباچه: اساس‌ و پایه‌ بیوتكنولوژی‌ جدید را می‌توان‌ انتقال‌ ژن‌های‌ یك‌ موجود به‌ موجود دیگر و فعال‌ ساختن‌ آنها در موجود جدید دانست‌؛ فن‌آوری‌ رو به‌ گسترشی‌ كه‌ امروزه‌ به‌ سرعت‌ در صنایع‌ دارویی‌، غذایی‌، پزشكی‌، شیمیایی‌ و كشاورزی‌ وارد شده‌ است‌.

برای‌ مثال‌ ممكن‌ است‌ این‌ ژن‌ها وارد یك‌ باكتری‌ شوند و پس‌ از فعال‌ شدن‌، تركیبات‌ كم‌ مقدار ولی‌ باارزشی‌ چون‌ هورمون‌ رشد یا انسولین‌ ایجاد كنند یا ممكن‌ است‌ این‌ ژن‌ها به‌ گیاهان‌ منتقل‌ شده‌ و گونه‌هایی‌ را ایجاد كنند كه‌ در مقابل‌ آفت‌كش‌ها مقاوم‌ هستند یا این‌ كه‌ بازدهی‌ بالایی‌ دارند. به‌ این‌ ترتیب‌ استفاده‌ از انسولین‌ برای‌ بیماران‌ دیابتی‌ محدودیت‌ خاصی‌ نخواهد داشت‌ همچنین‌ كشاورزان‌ می‌توانند در پرورش‌ گیاهانی‌ چون‌ سویا از سموم‌ و آفت‌كش‌های‌ كمتری‌ استفاده‌ كنند وبا استفاده‌ از نژادهای‌ جدید، با همان‌ سرمایه‌گذاری‌ قبلی‌، محصولی‌ تا چند برابر به‌ دست‌ آورند.

رشته‌ بیوتكنولوژی‌ یك‌ رشته‌ كاربردی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ مهندسی‌ ـ علوم‌ پایه است‌ كه‌ قلمرو آن‌ حداقل‌ 33 حوزه‌ تخصصی‌ علوم‌ را در برمی‌گیرد. این‌ رشته‌ در كشور ما از سال‌ 1378 در دانشكده‌ علوم‌ دانشگاه‌ تهران‌ در مقطع‌ دكترای‌ پیوسته‌ ارائه‌ می‌شود.رشته‌ بیوتكنولوژی‌ از سه‌ مرحله‌ كارشناسی‌، كارشناسی‌ارشد و دكتری‌ تشكیل‌ شده‌ است‌ كه‌ دانشجویان‌ در مرحله‌ كارشناسی‌ پس‌ از گذراندن‌ موفقیت‌آمیز 132 واحد دروس‌ مشترك‌ معرفتی‌- نظری‌، علوم‌ پایه‌، پزشكی‌، مهندسی‌ و مبانی‌ بیوتكنولوژی‌ به‌ اضافه‌ آموختن‌ زبان‌ انگلیسی‌ در حد 550 نمره‌ تافل‌ و آشنایی‌ كامل‌ با یك‌ زبان‌ برنامه‌نویسی‌ كامپیوتر در صورتی‌ كه‌ معدل‌ آنها در هر نیمسال‌ تحصیلی‌ كمتر از 15 نباشد، می‌توانند وارد مرحله‌ دوم‌؛ یعنی‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد شوند كه‌ در این‌ مقطع‌ یكی‌ از 6 گرایش‌ بیوتكنولوژی‌ میكروبی‌، بیوتكنولوژی‌ پزشكی‌، بیوتكنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌، بیوتكنولوژی‌ مولكولی‌، فرآورش‌ زیستی‌ و بیوتكنولوژی‌ كشاورزی‌ (گیاهی‌) را انتخاب‌ كرده‌ و بعد از گذراندن‌ 48 واحد در یكی‌ از گرایش‌های‌ تخصصی‌، و انجام‌ معادل‌ 6 واحد پژوهش‌های‌ انفرادی‌ و ارائه‌ 2 واحد سمینار از مقطع‌ كارشناسی‌ارشد فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند. در این‌ مرحله‌ در صورتی‌ كه‌ میانگین‌ نمرات‌ دروس‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد آنها حداقل‌ 16 باشد، می‌توانند در امتحان‌ جامع‌ شركت‌ كنند و در صورت‌ موفقیت‌ در این‌ امتحان‌، وارد مرحله‌ دكترای‌ تخصصی‌ (Ph.D) شده‌ و رسماً برای‌ ثبت‌ پایان‌ نامه‌ دكتری‌ اقدام‌ كنند.

به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ این‌ رشته‌ نیز برای‌ ورود به‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد و دكتری‌ باید شرایط‌ لازم‌ را داشته‌ باشند؛ یعنی‌ باید میانگین‌ معدل‌ بالایی‌ داشته‌ و در آزمون‌ جامع‌ موفق‌ شوند اما در یك‌ آزمون‌ رقابتی‌ شركت‌ نمی‌كنند.در این‌ میان‌ دانشجویان‌ گرایش‌ "بیوتكنولوژی‌ میكروبی" در زمینه‌ بیوتكنولوژی‌ غذایی‌ و دارویی‌، تولید آنزیم‌ها، پروتئین‌ها، پلی‌ ساكاری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها اطلاعات‌ لازم‌ را به‌ دست‌ می‌آورند."بیوتكنولوژی‌ پزشكی‌" نیز در زمینه‌ ژنتیك‌ پزشكی‌، تشخیص‌ بیماری‌های‌ عفونی‌، ارثی‌ و سرطانی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ و درمان‌های‌ مولكولی‌، كاربرد بیوتكنولوژی‌ در پزشكی‌ قانونی‌، تولید فرآورده‌های‌ نوتركیب‌ و واكسن‌ها و مواد تشخیصی‌ است و "بیوتكنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌" به‌ استخراج‌ معادن‌ از طریق‌ بیولوژیك‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ها و آلاینده‌های‌ خطرناك‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ بیولوژیكی‌ محیط‌ می‌پردازد."بیوتكنولوژی‌ مولكولی‌" شامل‌ مهندسی‌ ژنتیك‌، مهندسی‌ پروتئین‌، تولید آنتی‌بادی‌های‌ منوكلونال‌، غشاء و سنسورهای‌ بیولوژیك‌ و انجام‌ تحقیقات‌ بنیادی‌ بیوتكنولوژی‌ می‌شود و "فرآورش‌ زیستی‌" (مهندسی‌ فرآیندهای‌ زیستی‌) به‌ طراحی‌ راكتورهای‌ بیوشیمیایی‌، تكنولوژی‌ فراورش‌ مواد غذایی‌، آنزیم‌ها و داروها می‌پردازد. و بالاخره‌ " بیوتكنولوژی‌ گیاهی‌" (كشاورزی‌) به‌ كشت‌ سلول‌ و بافت‌ گیاهی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ گیاهی‌، مهندسی‌ ژنتیك‌ گیاهی‌، تولید بذر و نهال‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ نامناسب‌ محیط‌، بیماری‌های‌ متداول‌ و حشرات‌ و آفات‌ عمده‌، تولید كودهای‌ زیستی‌ و آنزیم‌ها و هورمون‌ها با منشاء گیاهی‌ می‌پردازد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

زمینه‌ كار بیوتكنولوژی‌ در داخل‌ كشور مساعد است‌ و برای‌ مثال‌ در حال‌ حاضر عده‌ای‌ از دانشجویان‌ دوره‌ دكترای‌ میكروبیولوژی‌ كه‌ در زمینه‌ بیوتكنولوژی‌ میكروبی‌ مطالعه‌ می‌كنند، بر روی‌ آب‌های‌ شور كشور مثل‌ دریاچه‌ ارومیه‌ كه‌ امكان‌ رشد موجودات‌ در آن‌ پیچیده‌ و مشكل‌ است‌، تحقیق‌ می‌كنند تا با بهره‌گیری‌ از تكنیك‌های‌ بیوتكنولوژی‌، محیطی‌ مناسب‌ برای‌ رشد موجودات‌ دریایی‌ در داخل‌ آن‌ فراهم‌ آورند.از سوی‌ دیگر فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ عنوان‌ نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ برای‌ مدیریت‌ میانی‌ و هدایت‌ امور فنی‌ خطوط‌ تولید، مزارع‌ و آزمایشگاه‌ها مشغول‌ به‌ فعالیت‌ شوند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کلیه گرایش های رشته کشاورزی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کلیه گرایش های رشته کشاورزی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری بیوتکنولوژی کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

بیوشیمی(2 واحد)
مبانی بیوشیمی کشاورزیمحمد صفریدانشگاه تهران

میکروبیولوژی عمومی(2 واحد)
میکروبیولوژی عمومیمینا افسری نژادپیام نور

بیولوژی سلولی مولکولی(2 واحد)
مباحثی از بیولوژی سلولی مولکولیرسول صالحیمانی

سینوژنتیک(2 واحد)
سینوژنتیک گیاهیمنصور امیدی
دانشگاه تهران


منابع ترم اول دوره دانشپذیری توسعه کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

سیاستگذاری توسعه کشاورزی(2 واحد)
سیاستهای توسعه کشاورزی ایرانعلی شکوریسمت

توسعه اقتصادی(2 واحد)
اقتصاد توسعه از فقر تا ثروت مللیوجیرو هایامینشر نی

اصول توسعه صنایع روستایی(2 واحد)
صنایع روستاییحسین شعبانعلیپیام نور

توسعه پایدار روستایی(2 واحد)
اولویت های توسعه روستاییام ال راوان
دانشگاه تهرانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری اقتصاد کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق(2 واحد)
روش های تحقیق دراقتصاد کشاورزیمحسن شوکت فداییپیام نور

اقتصادومدیریت منابع طبیعی(3 واحد)
اقتصاد منابع تجدیدشوندهمجیداحمدیانسمت

اقتصاد خرد پیشرفته(3 واحد)
تئوری اقتصاد خردجیمز هندرسنرسا

توسعه کشاورزی تکمیلی(2واحد)
اقتصادرشدوتوسعه جلد(1و2)مرتضی قره باغیان
نشرنی


 

منابع ترم اول دوره دانشپذیری اصلاح نباتات:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق (2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی

ژنتیک تکمیلی(3 واحد)
 ژنتیک تکمیلی (پیشرفته)اسدالله احمدی خواهدانشگاه گرگان

اصلاح نباتات تکمیلی(3 واحد)
اصلاح نباتات تکمیلیاسدالله احمدی خواهدانشگاه گرگانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری زراعت:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق(2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی

اکولوژی گیاهان زراعی(3 واحد)
 اگرواکولوژِیمهدی نصیری محلاتیدانشگاه فردوسی

فیزیولوژی علفهای هرز(3 واحد)
کارکردفیزیولوژِیک وکاربرد
علف کش ها
سیدکریم موسویدانشگاه زنجان


منابع ترم اول دوره دانشپذیری اقتصاد کشاورزی گرایش مدیریت و تولید کشاورزی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

اقتصاد خرد 3 (3 واحد)
رویکردی جدید به اقتصاد خرد میانههال واریاننشرنی

اقتصاد کلان 3 (3 واحد)
تئوری و سیاستهای اقتصاد کلانویلیام برانسوننشرنی
کاربرد برنامه ریزی ریاضی
در کشاورزی (3 واحد)
پژوهش عملیاتیمحمدرضا مهرگانکتاب دانشگاهی


منابع ترم اول دوره دانشپذیری علوم دامی - تغذیه دام :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

فیزیولوژی تکمیلی (3 واحد)
فیزیولوژی پزشکی گایتونفیزیولوژی دامگایتون - هال
محمدجواد ضمیری
اندیشه رفیع
حق شناس

بیوشیمی تکمیلی (3 واحد)
مروری بر بیوشیمیامیره نجات شکوهیانتشارات 59

روش تحقیق (2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی گرایش ها:

گرایش مهندسی صنایع - صنایع :

فارغ التحصیلان این گرایش توانایی کارهایی از قبیل مدلسازی ٬برنامه ریزی درپروژه های مختلف٬ بررسی مشکلات و ارائه بهترین الگوها در سازمان ها و کارخانه ها برای بهینه سازی مسائل مختلف از قبیل انسان ٬مواد و ماشین آلات را دارا هستند.
آنها سعی می کنند ارتباط منطقی بین اجزاء انواع سیستمهای تولیدی و غیر تولیدی را جستجو کرده و بازدهی آنها را افزایش دهند. البته باید عرض کنیم که شاید این اهداف در مورد مهندسین صنایع در دوره کارشناسی (گرایش تولید صنعتی و گرایش تحلیل سیستم ها)نیز صادق باشد ولی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد سعی می کنند مطالب را بصورتی عمیقتر و تخصصی تر دنبال کنند.

گرایش مهندسی صنایع - سیستمهای اقتصادی و اجتماعی:

پیچیده ترین سیستم ها، سیستمهایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به انسان یا گروهی از انسانها مرتبط باشند. بدین جهت سیستمهای اجتماعی و اقتصادی که بطور مستقیم با انسان سرو کار دارند، از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده ترین سیستمها دسته بندی می شوند. بطور کلی هدف از بوجود آمدن این رشته تربیت افرادی است که بتوانند با ابزار و مدلهای مختلف، سیستمهای پیچیده را شناسایی، تحلیل ، پیش بینی و اصلاح کنند.
فارغ اتحصیلان این رشته می توانند به عنوان مهندس صنایع در واحدهای تولیدی و کیفی و خدماتی (خودرو سازی، شرکتهای نفتی و ...) و یا بعنوان سیستم آنالیست در واحدهای مالی و بانکی و بیمه و وزارتخانه ها و ... فعالیت کنند.

گرایش مهندسی صنایع - مدیریت سیستم وبهره وری:

همانطور که از نام این رشته پیدا است دانشجویان این رشته با یادگیری مسائلی از تلفیق بهینه عوامل انسانی و فیزیکی در جهت تحقق هدفهای مدیریتی و بهینه سازی گام برمی دارند اصولا از فارغ التحصیلان این گرایش انتظار می رود با بکارگیری دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می خوانند بتوانند به مدیریت واحدهای صنعتی و همچنین تجزیه و تحلیل مسائل مدیریتی و نارسائی های سازمان ها بپردازند.دانشجویان این رشته با توجه به دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می گذرانند و همچنین دروسی که در امتحان ورودی آن دانشجویان باید بلد باشند در مجموع بیشتر به درد فارغ التحصیلان رشته های فنی (غیر صنایع) می خورد تا بتوانند علاوه بر جنبه های فنی به مسائل مدیریتی و اقتصادی با دیدی در جهت بهبود بهره وری یک سازمان نگاه کنند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش صنایع-صنایع) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش صنایع-صنایع کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-صنایع:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

طراحی سیستم های صنعتی(3 واحد)
طراحی سیستم های صنعتیبشیریدانشگاه شاهد

روشهای آماری(3 واحد)
آمار مهندسیهاشم محلوجینشردانشگاهی

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه(3 واحد)
تصمیم گیری های چندگانهمحمدجواداصغرپوردانشگاه تهران
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش سیستم های اقتصادی) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش سیستم های اقتصادی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-سیستم های اقتصادی اجتماعی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

برنامه ریزی ریاضی(3 واحد)
تحقیق درعملیات2آریانژاددانشگاه علم وصنعت

اقتصادسنجی(3 واحد)
اقتصادسنجیمسعود درخشانسمت

سیستم های دینامیکی(3 واحد)
پویایی های سیستمتیموری-نورعلیدانشگاه علم وصنعتجدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش بهره وری) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش بهره وری کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-مدیریت سیستم و بهره وری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

احتمال و آمارمهندسی پیشرفته(3 واحد)
آمارمهندسیهاشم محلوجینشردانشگاهی

برنامه ریزی استراتژیک برای مدیران (3 واحد)
مدیریت استراتژیکفرد دیویدپژوهشهای فرهنگی

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه(3 واحد)
تصمیم گیری های چندگانهمحمدجواداصغرپوردانشگاه تهران


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع - صنایع در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
مجموعه های فازی در تصمیم گیری ( 3 واحد)اقتصاد مهندسی پیشرفته ( 3 واحد)
برنامه ریزی تولید پیشرفته ( 3 واحد)برنامه ریزی خطی پیشرفته ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)مباحث منتخب در مهندسی صنایع ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورمدیریت زنجیره تامین ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  سیستم های تصمیم گیری و خبره ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع  سیستم های اقتصادی اجتماعی دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
تئوری تصمیم گیری ( 3 واحد)برنامه ریزی استراتژیک ( 3 واحد)
برنامه ریزی حمل و نقل ( 3 واحد)اقتصاد خرد پیشرفته ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)برنامه ریزی خطی پیشرفته ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محوراقتصاد سنجی پیشرفته ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  طراحی آزمایش ها ( 2 واحد)جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع مدیریت سیستم و بهره وری دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
مدیریت منابع انسانی ( 3 واحد)مدیریت عملیات ( 3 واحد)
مدیریت کیفیت و بهره وری ( 3 واحد)اقتصاد سنجی ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)سازماندهی و رهبری ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورداده کاوی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  روش های فرا ابتکاری ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کلیه رشته های پیام نور


لطفا جهت دانلود جدول دروس ارتباط تصویری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس برق-گرایش الکترونیک کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس برق-گرایش قدرت کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس برق-گرایش کنترل کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس برق-گرایش مخابرات کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس حسابداری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس حقوق کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس روانشناسی  کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس زبان و ادبیات انگلیسی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس شهرسازی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس صنایع دستی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس صنایع کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس عکاسی  کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اجتماعی-برنامه ریزی اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اجتماعی-روابط عمومی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اجتماعی-روزنامه نگاری کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اجتماعی-مددکاری اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اجتماعی-پژوهشگری اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس علوم اقتصادی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس عمران کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس فناوری اطلاعات کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مترجمی زبان انگلیسی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مدیریت بازرگانی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مدیریت جهانگردی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مدیریت دولتی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مدیریت صنعتی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مهندسی پزشکی-بالینی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مهندسی پزشکی-بیو متریال کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مهندسی پزشکی-بیو مکانیک کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مهندسی پزشکی-بیو الکتریک کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس مهندسی کامپیوتر-رباتیک  کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس نفت- صنایع نفت کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس نفت- طراحی فرایند کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس نفت-صنایع گاز کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس نقاشی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود جدول دروس هوافضا کليک کنيد
مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447 تماس حاصل فرمایید.

 
مدیریت فناوری اطلاعات

هدف از این رشته عبارت است از : تربیت کادر متخصص جهت ایجاد پایگاه اطلاعات در سازمان که به تصمیم گیری بهتر مدیران منتهی می شود. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. این رشته در دانشگاه پیام نور در چهار گرایش سیستم های اطلاعاتی پیشرفته - کسب کار الکترونیک - مدیریت منابع اطلاعاتی - مدیریت دانش ارائه شده است که این گرایش ها در 8 واحد درسی با هم تفاوت دارند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات  :


ترم دوم (مشترک همه گرایشها) :


تئوریهای مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات (2 واحد)
سیستم اطلاعات مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته (2 واحد)
سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان (2 واحد)
مدیریت دانش (2 واحد)


 ترم سوم گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی پیشرفته :

سیستم های خبره (2 واحد)
سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری(2 واحد)
مدل سازی اطلاعات سازمان (2 واحد)
مهندسی نرم افزار به کمک کامپیوتر (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش کسب کار الکترونیک :

کسب و کار الکترونیکی (2 واحد)
خدمات الکترونیکی (2 واحد)
دولت الکترونیکی (2 واحد)
بازاریابی الکترونیکی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت منابع اطلاعاتی :

داده کاوی و انبار داده ها (2 واحد)
درگاه ها و دروازه ها در شبکه(2 واحد)
سیستم مدیریت محتوا (2 واحد)
معماری سازمانی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت دانش :

استراتژی های مدیریت دانش (2 واحد)
مدیریت دانش در سازمانها (2 واحد)
فرآیندهای مدیریت دانش (2 واحد)
فناوری های مدیریت دانش (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی، همچنین با فراگیری مباحث تخصصی و آشنایی با دروس کامپیوتر و IT، امکان برقراری ارتباط با سطوح عملیاتی و هدایت موسسات تولید کننده نرم افزار یا واحدهای نرم افزاری از سازمانهای بزرگ را خواهند داشت و میتوانند در شرکت‌های نرم افزاری مانند همکاران سیستم و پرورش داده‌ها، شرکت‌های سخت افزاری،شرکت‌های ارتباطی و شبکه و شرکت‌های تجاری مانند بانک‌ها و دیگر موسسات مالی و اعتباری به فعالیت بپردازند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

بازمهندسی فرایندهای کسب وکار(2 واحد)
Workflow modelingAlec sharpArtech house

منطق فازی وهوش مصنوعی(2 واحد)
Artifical Intelligence
Fuzzy logic for business
Stuart Russell
George Bojadziev
Prentice hall
World Scientific

تحلیل آماری(2 واحد)
تحلیل آماری احمدی- نصیریپیام نور

تاثیرفناوری اطلاعات بر مدیریت (2 واحد)
فناوری اطلاعات در مدیریت ریاحی،قطره نبی
پیام نورشهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت بازرگانی

هدف

هدف از این رشته عبارت است از آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختلف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصمیمات متخذه.

گرایشهای مختلف

این رشته دارای گرایش‌های مختلفی می باشد که عبارتند از: بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مدیریت مالی که این گرایشها در 26 واحد درسی مشترک بوده و تنها در 8 واحد درسی متفاوت میباشند.

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث مربوط به بازار، مباحث تدوین استراتژیهای سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان زمینه لازم جهت استخدام در واحدهای بازرگانی سازمانها را داشته و نسبت به سایر گرایش های مدیریت با توجه به نبود رشته ای جایگزین از بازار کار مناسبی برخوردارند. ضمن اینکه دانشجویان این رشته با توجه به شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید دارند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی(2 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

مدیریت رفتارسازمانی (2 واحد)
مبانی رفتارسازمانیاستیون رابینز(یک جلدی)پژوهشهای فرهنگی

تئوریهای مدیریت پیشرفته(2 واحد)
تئوری های سازمان
مبانی سازمان و مدیریت
استیون رابینز
رضائیان
صفار
سمت

مدیریت استراتژیک (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفته
رضارسولی وعلی صالحیپیام نور

 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی :ترم دوم کلیه گرایش ها ( 14 واحد)
تحلیل آماری (2 واحد)
منابع انسانی پیشرفته (2 واحد)
سیستم های اطلاعاتی مدیریت پیشرفته (2 واحد)
اقتصاد مدیریت (2 واحد)
تحقیق در عملیات پیشرفته (2 واحد)
حسابداری مدیریت ( 2 واحد)
بازارشناسی و مسائل بازاریابی ( 2 واحد)


 ترم سوم گرایش بازاریابی :

بررسی رفتار مصرف کننده (2 واحد)
بازاریابی صنعتی (2 واحد)
تحقیقات بازاریابی (2 واحد)
سمینار تخصصی در مسائل بازاریابی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش بازرگانی بین الملل :

حقوق بازرگانی بین الملل (2 واحد)
مدیریت صادرات و واردات (2 واحد)
سازمانهای پولی و مالی بین الملل (2 واحد)
سمینار در مسائل بازرگانی بین الملل (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت مالی :

مدیریت سرمایه گذاریها (2 واحد)
بازارها و نهادهای مالی (2 واحد)
حقوق بازرگانی (2 واحد)
سمینار در مدیریت مالی (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
آشنایی با گرایش‌های رشته عمران در کارشناسی ارشد

مهندسی سازه‌های هیدرولیكی

این گرایش از عمران همچنانکه از اسم آن برمی آید مرتبط با حركت و انتقال مایعات و بطور اخص آب است. این مبحث مهندسی بطور یقین با طراحی پل‌ها، سدها، كانال‌ها، اسكله‌ها ارتباط پیدا می‌كند و همچنین با هر دو موضوع مهندسی محیط زیست و بهداشت نیز مرتبط است. البته تأكید بیشتر این گرایش بر روی طراحی و محاسبه‌ی سازه‌های مرتبط با آب است و مطالعات هیدرولوژیكی، چندان در حیطه‌ی مباحث این گرایش نیست.

بازار کار :

فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در دستگاههاي اجرايي، دانشگاهها و موسسات پژوهشي به عنوان مدير فني، برنامه ريز و سرپرست پروژه، به انجام وظيفه مشغول گردند.

کاربرد :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمينه هاي مشروحه زير مسئوليت پذيرفته و نقش خود را ايفا نمايند:

-برنامه ريزي و هدايت امور اجرايی مربوط به شبكه هاي انتقالي و توزيع آبياري و سازه هاي وابسته به آن 
-تحقيق در زمينه هاي مختلف سازه هاي آبي 
-تدريس دروس مربوط به سازه های هيدروليكي در آموزشكده‌ها و دانشكده های فني و مهندسی

راه و ترابری

مهندسی راه و ترابری در ارتباط با روش‌های روسازی و زیرسازی و طرح هندسی انواع راه و مباحث مربوط به راه‌آهن و فرودگاه است. بنابراین علاوه بر طراحی كامل راه‌های ارتباطی ماشین‌رو طراحی باند فرودگاه، برج‌های مراقبت و همچنین طرح كامل راه‌آهن اعم از مشخصات فنی و هندسی آن مورد توجه این گرایش است و همانطور که اطلاع دارید رشته عمران در گذشته راه و ساختمان (راه: راه و ترابری، ساختمان: سازه) گفته میشد. این خود بیانگر ریشه دار بودن گرایش راه و ترابری است.

کاربرد

در مهندسی راه و ترابری در مورد طراحی هندسی راه، طراحی روسازی، ترافیک، راه آهن و ... بحث می شود. ههمچنین طراحی پل، تونل در این شاخه هم مطرح می شود.

بازار کار: 

فارغ التحصیلان گرایش راه و ترابری می توانند در شرکت های مشاور مشغول بکار شوند و یا در اداراتی نظیر راه و ترابری، شهرداری و ... استخدام شوند. یکی از دلایلی که بیشتر آقایان این گرایش را انتخاب می کنند، محیط کاری خاص آن است، چون ممکن است محل کار آنها خارج از شهر باشد(مثلا کارهای راهسازی)

ادامه تحصیل :

امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابری در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد. یکی از مزایای گرایش راه و ترابری این است که فارغ التحصیلان آن می توانند راحت تر از فارغ التحصیلان گرایش های دیگر جذب هیئت علمی دانشگاه ها شوند.

مهندسی سازه

مهندسی سازه در ارتباط با طراحی پل‌ها، ساختمان‌ها، ساخت تاسیسات نفتی روی خشکی، سدها و غیره می‌باشد. اجزاء تشکیل دهنده مهندسی ساختمان، طراحی و آنالیز سازه می‌باشد. این شامل محاسبه تنش‌ها و نیروهای فعال در ساختمان می‌شود. بعضی از مهندسین ساختمان در زمینه‌های گوناگون و متفاوت دیگر مشغول به کار می‌شوند. از قبیل طراحی هواپیما و فضاپیما و حتی وسایل پزشکی

کاربرد
مهندسی سازه در ارتباط با تحلیل و طراحی سازه ها "ساختمان، پل، سد و ..." می باشد. این گرایش دارای حوزه وسیعی است بنابراین موضوعات متنوعی را می توانید برای انجام پژوهش و پایان نامه انتخاب نمائید. موضوعاتی مانند:

- سازه های فولادی و مسائل مرتبط با آن ها
- سازه های بتن مسلح و مسائل مرتبط با آن ها
- سازه و زلزله
- روش های تحلیل سازه ها

بازار کار

علیرغم اینکه این گرایش، پذیرش و در نتیجه فارغ التحصیل زیادی دارد، اما بازار کار خوبی دارد. چون این گرایش طیف وسیعی از کارهای عمرانی را تحت پوشش قرار می دهد. فارغ التحصیلان گرایش سازه می توانند در شرکت های مشاور به کار طراحی بپردازند، یا کار نظارت انجام دهند و یا به پیمانکاری روی آورند. همچنین امکان استخدام آن ها در وزارتخانه ها (راه و ترابری، مسکن و شهر سازی، نیرو و ...) ادارات دولتی نظیر (استانداری، شهرداری، اداره گاز و ...) و نیز شرکت های خصوصی وجود دارد.

ادامه تحصیل

امکان ادمه تحصیل در داخل کشور در مقاطع بالاتر (دکترا و فوق دکترا) وجود دارد.

مهندسی خاک وپی

کاربرد

فعالیتهای عمرانی موضوع این دوره کارشناسی ارشد، عمدتاً بخشی از فعالیتهای موضوع دوره کارشناسی مهندسی عمران یعنی همان بخش پایه ای خاک است و تفاوت این دو تنها در سطح تخصص مورد نیاز می باشد. حجم قابل ملاحظه ای از نیاز تخصصی در زمینه مکانیک خاک و پی توسط کارشناس عمران برآورده می شود. تاسیس این دوره تنها برای برآوردن آن بخشی از نیازهای تخصصی است.

بازار کار

فارغ التحصیلان این مجموعه زمینه فنی کافی را برای احراز مشاغل زیر را دارند:
الف: همکاری با وزارتخانه ها و سازمانهای مسول برنامه ریزی، طرح و نظارت طرحهای عمرانی نظیر وزارت راه و ترابری – وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداریها و ...
ب: همکاری با مهندسین مشاور جهت مشارکت در طرح و نظارت طرحهای عمرانی
ج: همکاری با ارگانهای ونهادهای که با مسائل عمرانی در ارتباط هستند.

مهندسی عمران -محیط زیست

کارشناسی ارشد مهندسی عمران محیط زیست، دوره ای است آموزشی- پژوهشی با تاکید بیشتر بر روی آموزشی، مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسان مهندسی عمران در راستای ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود برای حفظ و حراست از محیط زیست.

کاربرد

هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط – زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مورد نظر این برنامه عبارتند از:

1- شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک وهوا
2- طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
3- کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
4- برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی

مدیریت ساخت

هدف دوره، تربيت دانش آموختگانی است که از توانايی و دانش کافی در جهت برنامه ريزی، کنترل و مديريت پروژه­ها برخوردار باشند. از طرف ديگر اين گرايش فقط محدود به مديريت نيست بلکه مهندسی را نيز در بر مي­گيرد. به عبارت ديگر فارغ التحصيلان اين رشته مهارت­های لازم در تمام زمينه های مديريت مانند امور قراردادها، برنامه ريزی و کنترل پروژه ها، هدايت و رهبری منابع انسانی را کسب می کنند، همچنين با زمينه های فناوری و اجرای سازه های مهم مانند پل ها، بنادر، سيلوها و ساختمان های مسکونی و اداری و مواد و مصالح ساخت آشنا می شوند.

کاربرد

 دانش آموختگان اين دوره می توانند علاوه بر آموزش و يا پژوهش در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتی، در مديريت و اجرای تمام پروژه های عمرانی فعاليت نمايند. بر همين اساس تمامی وزارتخانه ها و سازمان­های دست اندرکار ساخت و ساز مانند وزارت راه و ترابری، وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت نفت، وزرات نيرو، وزارت صنايع، شهرداري­ها، نظام مهندسی و شرکت­های مشاور و پيمانکار مي­توانند از همکاری دانش آموختگان اين دوره در جهت ارتقاء کيفی و کاهش مدت و هزينه پروژه­ها بهره بگيرند.

بازار کار :

از آنجا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک کارشناس عمران، در زمینه مدیریت نیز دارای معلومات بیشتری میباشند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند و می‌توانند در تمام محیطهای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند و مسئولیتهای برنامه ریزیی و اجرائی پروژه ها را بعهده بگیرند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش راه و ترابری)در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش راه و ترابری کليک کنيد


منابع ترم اول دوره دانشپذیری راه و ترابری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفردالفک

طرح روسازی پیشرفته(3 واحد)
نشریه234سازمان مدیریت وبرنامه ریزیسازمان مدیریتسازمان مدیریت

طرح هندسی راه پیشرفته(3 واحد)
نشریه161سازمان مدیریت وبرنامه ریزیسازمان مدیریتسازمان مدیریت
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش سازه ها)در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش سازه ها کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری سازه های هیدرولیکی:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

هیدرولیک پیشرفته(3 واحد)
هیدرولیک کانالهای بازسیدمحمودحسینیدانشگاه امام رضا

روش اجزاء محدود(3 واحد)
روش المانهای محدودراکی ترجمه علی کاوهعلم و صنعت


منابع ترم اول دوره دانشپذیری مدیریت ساخت:نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مدیریت مالی و حسابداری پروژه(3 واحد)
حسابداری و مدیریت مالی مدیرانبختیاریمدیریت صنعتی

تحقیق در عملیات(3واحد)
مهندسی سیستممحمد کاراموزدانشگاه امیرکبیر

اصول و مقررات پیمان (3واحد)
مدیریت استراتژیک پروژه
محمود گلابچی
دانشگاه تهران


منابع ترم اول دوره دانشپذیری سازه:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

دینامیک سازه ها(3 واحد)
دینامیک سازه هاخسرو برگیدانشگاه تهران

تئوری الاستیسیته(3 واحد)
مبانی تئوری الاستیسیتهمحمدمهدی سعادت پورصنعتی اصفهانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری خاک و پی:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

مکانیک خاک پیشرفته(3 واحد)
مکانیک خاکاتکینسون براندبیتراب

مهندسی پی پیشرفته(3 واحد)
اصول مهندسی ؤئوتکنیک(جلد2)شاپور طاحونیپارس آئین
منابع ترم اول دوره دانشپذیری محیط زیست:نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

تصفیه آب(3 واحد)
اصول تصفیه آبچالکش امیریارکان دانش

شناخت محیط زیست(3واحد)
شناخت محیط زیستدانیل بوتکین
مترجم وهاب زاده
جهاد دانشگاهی
مشهد

آلودگی هوا و روشهای کنترل آن (3واحد)
مهندسی کنترل آلودگی هوا
نودل دنورز
مترجم ایوب ترکیان
دانشگاه صنایع و
معادن ایرانجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد راه و ترابری در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
مهندسی ترافیک پیشرفته ( 3 واحد)طرح و محاسبه راه آهن ( 3 واحد)
مدیریت و نگهداری راه ( 3 واحد)تکنولوژی عالی بتن ( 2 واحد)
سمینار ( 2 واحد)آز قیر و آسفالت ( 1 واحد)
طراحی فرودگاه ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورتکنولوژی حمل و نقل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  کاربرد فتوگرامتری GIS و دورکاوی ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد سازه های هیدرولیکی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
طراحی هیدرولیکی سازه ها ( 3 واحد)روشهای عددی در مهندسی آب ( 3 واحد)
سدهای خاکی ( 3 واحد)هیدرودینامیک ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)سدهای بتنی ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورمدلهای هیدرولیکی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  زمین شناسی مهندسی پیشرفته ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت ساخت در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
روشهای ساخت 1 ( 3 واحد)روشهای ساخت 2 ( 3 واحد)
تحلیل و طراحی سیستمها ( 3 واحد)مدیریت کارگاه و ایمنی ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)تکنولوژی عالی بتن  ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورماشین آلات ساختمانی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد سازه در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 8 واحد)
روش اجزاء محدود ( 3 واحد)سازه های بتن آرمه پیشرفته ( 3 واحد)
پایداری سازه ها ( 3 واحد)سازه های فضایی ( 2 واحد)
سمینار ( 2 واحد)طراحی ساختمانها در برابر زلزله ( 3 واحد)
سازه های فلزی پیشرفته ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورتئوری صفحات و پوسته ها  ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت دولتی

هدف

هدف از این رشته عبارت است از: آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روشهای علمی در مدیریت.

نقش و توانایی

فارغ التحصیلان می توانند مشاغلی از قبیل کارشناس اداری، امور کارکنان، تشکیلات و روشها، طبقه بندی مشاغل، حقوق و دستمزد، برنامه ریزی پرسنلی و نظایر آن و قبول مسئولیت در سمت مدیران سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و شهرداریها را عهده دار شوند.

گرایش ها

این رشته در سطح کارشناسی ارشد در 5 گرایش تشکیلات و روش‌ها، مدیریت منابع انسانی، مدیریت سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت تحول و مدیریت مالی دولتی ارائه می شود. گرایش‌های مذکور در 24 واحد درسی مشترک بوده و تفاوت آنها در 8 واحد درسی است.

آینده شغلی :

این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار کار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌باشند، همچنین این فارغ التحصیلان بعنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

فرایند خط مشی گذاری(2 واحد)
فرایند خط مشی گذاری عمومیسیدمهدی الوانیدانشگاه علامه

مدیریت رفتارسازمانی (2 واحد)
مبانی رفتارسازمانی
رفتار سازمانی (رویکردی کاربردی)
استیون رابینز
سیدعلی اکبراحمدی
پژوهشهای فرهنگی
پیام نور

سیستم های اطلاعات مدیریت(2 واحد)
سیستم های اطلاعات مدیریت پیشرفتهمحمدعلی سرلکپیام نور

مدیریت منابع انسانی(2 واحد)
مدیریت منابع انسانی
An Introduction of Human Resource
Management
گری دسلر
Wendy Bloisi
پژوهشهای فرهنگی
MC Grow-Hillجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  :


ترم دوم (مشترک همه گرایشها) :


زبان تخصصی (2 واحد)
نظامهای اداری تطبیقی پیشرفته (2 واحد)
تئوری های مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفته (2 واحد)
تحقیق در عملیات (2 واحد)
تحلیل آماری (2 واحد)


 ترم سوم گرایش مدیریت منابع انسانی :

برنامه ریزی استراتژیک نیروی انسانی (2 واحد)
مدیریت بهره وری نیروی انسانی (2 واحد)
بررسی مسائل مدیریت دولتی ایران (2 واحد)
سمینار تخصصی در مدیریت نیروی انسانی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت تحول :

روش های تحقیق در رفتار سازمانی (2 واحد)
نظریه و فرآیند تحول سازمانی (2 واحد)
نظریه ها و فرآیند ارتباطات سازمانی (2 واحد)
سمینار در مسائل رفتاری (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت مالی دولتی :

بودجه عمومی و بودجه شرکتهای دولتی (3 واحد)
تصمیم گیری در مسائل مالی (3 واحد)
سمینار تحقیقی در مدیریت مالی (2 واحد)


ترم سوم گرایش تشکیلات و روش ها :

حقوق اساسی در سازمان های دولتی (3 واحد)
طراحی و ایجاد سازمانهای متناسب با عصر اطلاعات (3 واحد)
سمینار تحقیقی در سازمان های اداری ایران (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت سیستمهای اطلاعاتی :

نظریه سیستمی (3 واحد)
سیستمهای اطلاعاتی استراتژیک (3 واحد)
کاربرد فن آوری اطلاعات در سازمان (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت اجرایی

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration معمولاً برای کسانی طراحی می­شود که در حال حاضر در یک سازمان مسئوایت اجرایی به عهده دارند و یا از سالها سابقه و تجربه مدیریتی برخوردارند و قرار است در یک دوره کاملاً کاربردی و فشرده در سطوح بالاتری از مدیریت سازمان خود مشغول به فعالیت شوند.

مثلاً کسی که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده، و قصد دارد در رشته تخصصی خود شرکتی تاسیس کرده و کار اقتصادی کند، با تحصیل در این رشته می­تواند مهارتهای لازم از قبیل نحوه جذب سرمایه، روشهای جذب و استخدام نیروی انسانی، روشهای بازاریابی و تبلیغات و... را فرا گیرد.

نامرتبط بودن رشته کارشناسی دانشپذیران میتواند باعث تلفیق رشته مدیریت با یک رشته تخصصی شده و زمینه پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص را فراهم نماید.

ادامه تحصیل :

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

بازار کار :

کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی) و جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد.

تفاوتهای MBA و مدیریت اجرایی

مدیریت اجرایی برای اشخاص باتجربه ای طراحی شده است که بیشتر قصد بالا بردن توانایی خود برای شکل دهی ایده هایشان را دارند تا کسب مهارت در مدیریت و در مقابل MBA بیشتر مورد تقاضای جوانترهایی است که تازه دوره لیسانس خود را به پایان رسانیده اند و هنوز به کاری مشغول نشده اند و تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند .
در حالی که MBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط است ، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می کنند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.
در مدیریت اجرایی دید مدیریتی تر و  در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر است.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی (3 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

مدیریت مالی و اقتصاد مدیریت(2 واحد)
اقتصاد مدیریتابوالقاسم هاشمیتابان

حسابداری مدیریت (2 واحد)
مدیریت مالیریموند بی نوسمت

دیدگاه استراتژیک (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفتهرضارسولی وعلی صالحیپیام نور
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی در دانشگاه پیام نور:ترم دوم ( 16 واحد)
تحلیل رفتار و مدیریت منابع انسانی ( 2 واحد)
مدیریت تکنولوژی و نوآوری (2واحد)
مدیریت طرح های توسعه (2واحد)
مدیریت بازاریابی (2واحد)
سیستم های اطلاعاتی مدیریت (2واحد)
بازرگانی بین الملل (2واحد)
مهارت های عمومی مدیریت ( 2 واحد)
مسائل جاری مدیریت ( 2 واحد)


ترم سوم گرایش استراتژیک ( 6 واحد)ترم سوم گرایش بازاریابی صادرات ( 6 واحد)
برنامه ریزی استراتژیک ( 2 واحد)مدیریت استراتژیک بازاریابی ( 2 واحد)
مدیریت تحول برنامه های استراتژیک ( 2 واحد)تحقیقات بازاریابی ( 2 واحد)
کارگاه تحلیل استراتژی های موفق ( 2 واحد)ارتباطات بازاریابی ( 2 واحد)


ترم چهارم هر دو گرایش :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
MBA

تعریف و هدف

MBA دوره کارشناسی ارشد مدیریت سازمان و معادل Master of Business Administration  است که به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی - اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست. از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه اصلی بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می آید که MBA تنها در برگیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می شود و به صورت مکرر اتفاق می افتد. 

زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

اداره امور واحدهای ستادی سازمانهای تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمانها

اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمانهای جدید

طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

بازار کار :

بیشتر کسانی که دارای مدرک MBA می باشند وارد عرصه مدیریت می شوند و در سطوح مختلف مثل مدیر تولید یا بازاریاب یا مدیر مالی  سازمانها مشغول به کار می شوند. گروه دوم وارد کار مشاوره می شوند و در شرکت های مشاوره مدیریت (در ایران مثل سازمان مدیریت صنعتی و...) کار می کنند.  البته با توجه به این که رویکرد کنونی دنیا، رویکرد کار آفرینی است ما باید فارغ التحصیلان MBA را تشویق کنیم تا خودشان کسب و کار راه بیاندازند.
همچنین بازار کار MBA در خارج از کشور نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار است و کشور های آمریکا و کانادا در جذب متخصصین این رشته درنگ نمی کنند.


منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی(3 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

تئوریهای مدیریت(3 واحد)
تئوری های سازمان
مبانی سازمان و مدیریت
استیون رابینز
رضائیان
صفار
سمت

مدیریت استراتژیک (3 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفتهرضارسولی وعلی صالحیپیام نورجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت MBA در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
تصمیم گیری کمی برای مدیران ( 3 واحد)مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات ( 3 واحد)
تئوری های مدیریت 2 ( 3 واحد)مدیریت تحول ( 3 واحد)
مدیریت اسلامی ( 3 واحد)برنامه ریزی استراتژیک در عمل ( 3 واحد)
مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی ( 3 واحد)تفکر و دیدگاه استراتژیک ( 3 واحد)


ترم چهارم ( 6 واحد)ترم پنجم ( 4 واحد)
کارگاه تحلیل استراتژی های موفق ( 3 واحد)پژوهش محور = پایان نامه ( 4 واحد)
مدیریت مالی و حسابداری ( 3 واحد)آموزش محور = روش تحقیق ( 2 واحد) +سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسي نفت

با توجه به این که كشور ما به عنوان يكي از منابع و معادن بزرگ نفت و گاز جهان به شمار مي‌رود، تربيت نيروی  انساني متخصص و كارآمد براي بهره‌برداري درست و بهينه از اين سرمايه خداداد و جوابگويي افراد به نياز‌هاي آتي صنعت نفت كشور، بسيار ضروري است. از این رو این رشته با هدف‌ تربيت‌ مهندسين‌ كارآمدي‌ كه‌ بتوانند روش‌هاي‌ بهينه‌ بهره‌برداري‌ از منابع‌ نفت‌ و گاز را طراحي‌ و اجرا كنند در دو گرایش زیر در دانشگاه پیام نور ارائه شده است.

گرايش‌ صنايع‌ گاز :

عمق‌ چاهي‌ كه‌ براي‌ استخراج‌ گاز زده‌ مي‌شود، نحوه‌ انتقال‌ گاز از چاه‌ به‌ پالايشگاه‌، نحوه‌ گرفتن‌ گازCO2  از اين‌ ماده‌ (براي‌ جلوگيري‌ از خورده‌ شدن‌ لوله‌ها)، نحوه‌ شيرين‌ كردن‌ گاز ترش و ... همه‌ در حيطه‌ فعاليت‌ يك‌ مهندس‌ شيمي‌ گرايش‌ گاز قرار دارد.

گرايش‌ طراحي‌ فرآيندهاي‌ صنايع‌ نفت‌ :

فرآيند يعني‌ عملكرد يا روش‌ و طريقي‌ كه‌ بتوان‌ به‌ ياري‌ آن‌ ماده‌اي‌ را از حالتي‌ به‌ حالت‌ ديگر تغيير شكل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحي‌ فرآيندهاي‌ صنايع‌ نفت‌ يعني‌ فردي‌ كه‌ روش‌ اين‌ تغيير و تحول‌ را طراحي‌ كند. 

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف‌ مهندسي‌ نفت‌:

زمين‌شناسي‌ عمومي‌، موازنه‌ انرژي‌ و مواد، استاتيك‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترموديناميك‌، مكانيك‌ سيالات‌، انتقال‌ حرارت‌، كنترل‌ فرآيندها، زمين‌شناسي‌ نفت‌ ، مباني‌ فرآيندهاي‌ صنايع‌ نفت‌، خواص‌ سنگ‌هاي‌ مخزن‌، خواص‌ سيالات‌ مخزن .

دروس تخصصي گرايش صنايع گاز :

انتقال و توزيع گاز، فرآيند گاز، مهندسي احتراق

دروس تخصصي گرايش طراحي فرآيندهاي نفت :

فرآيندهاي پالايش نفت و گاز، طراحي برج و مبدل، تعيين مشخصات دستگاه‌ها، سيستم‌هاي اندازه‌گيري.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش صنایع گاز کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش طراحی فرایند کليک کنيد

توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

علاوه‌ بر دو درس‌ رياضي‌ و فيزيك‌ كه‌ دو درس‌ پايه‌ در تمامي‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ از جمله‌ رشته‌ مهندسي‌ نفت‌ است‌، درس‌ زبان‌ انگليسي‌ نيز در اين‌ رشته‌ اهميت‌ ويژه‌اي‌ دارد. در ضمن‌ به‌ دليل‌ اينكه‌ نوع‌ كار فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ سنگين‌ است‌ و محيط‌ كارشان‌ نيز خارج‌ از شهر است‌، دانشجويان‌ اين‌ دانشگاه‌ از بين‌ داوطلبان‌ مرد انتخاب‌ مي‌شوند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

قطعاً اولين‌ بازار كار موجود براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ وزارت‌ نفت‌ است‌ . در حال‌ حاضر بيش‌ از 70 درصد از دانشجويان‌ جذب‌ وزارت‌ نفت‌ مي‌شوند و مابقي‌ آنها نيز جذب‌ صنايع‌ شيمايي‌ خصوصي‌ مي‌شوند چرا كه‌ بيشتر واحدهاي‌ رشته‌ مهندسي‌ نفت‌ با رشته‌ مهندسي‌ شيمي‌ مشترك‌ است.


واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی نفت:

دانشگاه پیام نور تهران شمال در هر دو گرایش به طور مجزا این رشته را ارائه می نماید.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسي هوا فضا

مهندسي‌ هوا فضا مجموعه‌اي‌ از علوم‌ و توانايي‌هاي‌ علمي‌ و عملي‌ در زمينه‌ تحليل‌، طراحي‌ و ساخت‌ وسايل‌ پرنده‌ نظير هواپيماها، بالگردها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است‌. اين‌ رشته‌ بر چهار پايه‌ آئروديناميك‌ ، جلوبرندگي‌ ، مكانيك‌ پرواز و سازه‌هاي‌ هوافضايي‌ استوار است‌. در واقع‌ كار مهندس‌ هوا فضا قبل‌ از بيرون‌ آمدن‌ هواپيما از كارخانه‌ است‌ و او در مورد چگونگي‌ به‌ پرواز درآوردن‌ يك‌ هواپيما آموزش‌ نمي‌بيند.

توانايي‌هاي‌ لازم :

زيربناي‌ اين‌ رشته‌ رياضيات‌ است‌ و همچنين‌ فيزيك‌ و شيمي‌ تا حدودي‌ لازم‌ مي‌باشد. مهندسي‌ هوا فضا يك‌ رشته‌ فني‌ است‌ و عموماً كساني‌ كه‌ وارد رشته‌هاي‌ فني‌ مي‌شوند، بايد آمادگي‌ كار در كارخانجات‌ را داشته‌ باشند و همچنين‌ بايد افرادي‌ قوي‌ و داراي‌ پشتكار باشند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

مهندسين‌ هوا فضا مي‌توانند در صنايع‌ و مؤسسات‌ تحقيقاتي‌ هواپيمايی،موشكي‌ و ماهواره‌ ای فعاليت‌ كرده و در كليه‌ مؤسسات‌ و سازمان‌هايي‌ كه‌ به‌ نحوي‌ از وسايل‌ پرنده استفاده‌ مي‌كنند، به‌ عنوان‌ كارشناس‌ تحقيق‌ در عمليات‌ و تعمير و نگهداري‌ فعاليت‌ نمايند. یا مي‌توانند روي‌ آئروديناميك‌ خودروها، سازه‌هاي‌ خودروسازي‌ و توليد توربين‌هاي‌ بخار براي‌ توليد برق‌ كار كنند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ اصلي‌:

نقشه‌كشي‌ ، استاتيك‌، مقدمه‌اي‌ بر مهندسي‌ هوا فضا، مكانيك‌ سيالات‌، رياضي‌ مهندسي‌، ديناميك‌، ترموديناميك‌ ، مباني‌ برق‌ ، ارتعاشات‌، مقاومت‌ مصالح‌، كنترل‌ اتوماتيك‌، علم‌ مواد، انتقال‌ حرارت‌، آزمايشگاه‌ موتور انتقال‌.

دروس‌ تخصصي‌:

آيروديناميك‌ ، مكانيك‌ پرواز ، آزمايشگاه‌ آيروديناميك‌ ، طراحي‌ هواپيما ، تحليل‌ سازه‌ها، اصول‌ جلوبرندگي‌، زبان‌ تخصصي‌، طراحي‌ سازه‌هاي‌ هوايی .


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی هوافضا:

 این رشته در دانشگاه پیام نور تهران شمال ارائه می گردد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

علوم اقتصادي

از آن جهت كه سرنوشت يك كشور در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي،‌ علمي، تكنولوژي و صنعتي و نيز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگي وضعيت اقتصاد است، رشته اقتصاد اهميت بسيار زيادي دارد. با استفاده از اين دانش است كه روند رشد اقتصادي كشور رقم خورده و به طور كلي سرنوشت حال و آينده جامعه تعيين مي‌شود اما در كشور ما متأسفانه با اين كه همگان به اهميت اين رشته اذعان دارند، ولي در عمل توجه لازم به آن نشده و معمولاً دانش‌آموزان سال‌هاي آخر دبيرستان نسبت به جايگاه اين رشته اطلاعات لازم را ندارند.

شاخه اقتصاد نظري:

هسته اصلي تئوري‌هاي اقتصادي مثل اقتصاد رياضي و اقتصاد سنجي در شاخه اقتصاد نظري مطالعه مي‌شود؛ يعني اين شاخه بيشتر جنبه انتزاعي و تئوري دارد و تأكيد آن بر روي تئوري‌هاي رياضي است و دانشجوي اقتصاد نظري كمتر پديده‌هايي از قبيل تجارت را مطالعه مي‌كند.

دروس مشترك در همه شاخه‌هاي علوم‌اقتصادي :

اصول سازماني و مديريت, حقوق تجارت, مباني جامعه‌شناسي, رياضيات, آمار, روش تحقيق, اصول حسابداري, جغرافياي اقتصادي ايران, اقتصاد خرد, اقتصاد كلان, پول و بانكداري, مباني فقهي اقتصاد صدر اسلام, نظام‌هاي اقتصادي, تجارت بين‌الملل, اقتصاد توسعه, اقتصاد ايران.

دروس تخصصي اقتصاد نظري :

اقتصاد صنعتي, حسابداري شركت‌ها, حسابداري صنعتي, اقتصاد منابع, مديريت توليد, ارزيابي طرح‌هاي اقتصادي, اقتصاد سنجي, حقوق كار و روابط صنعتي, پژوهش عملياتي.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته اقتصاد نظري:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب) 2-دانشگاه پیام نور پاکدشت   3-دانشگاه پیام نور پردیس

 4 -دانشگاه پیام نور دماوند       5-دانشگاه پیام نور ورامین          6-دانشگاه پیام نور ملارد

 7 -دانشگاه پیام نور حسن آباد  8-دانشگاه پیام نور ری           9-دانشگاه پیام نور شهریارمشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

صنايع دستي

رشته صنايع دستي رشته‌اي است كه در آن هنر و كاربرد در كنار هم قرار دارد؛ يعني برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشي كه كاربرد روزمره ندارد در اين رشته ساخت وسايل هنري كه كاربرد روزمره نيز داشته باشند، مورد توجه است. براي مثال مي‌توان به ساخت يك كاسه زيبا يا كيف زيبا اشاره نمود. در اين رشته دانشجويان‌ طي‌ چهار سال‌ اطلاعات‌ متوسطي‌ درباره‌ 24 گروه‌ بزرگ‌ انواع‌ صنايع‌ دستي‌ ايران‌ كه‌ شامل‌ 152 شاخه‌ مي‌شود، به‌ دست‌ مي‌آورند همچنين‌ با پرداختن‌ به‌ يكي‌ از گرايش‌ های صنايع‌ چوب‌، سفال‌، نگارگري‌ و طراحي‌ فرش‌ از نظر اجرا و كارشناسي‌ آثار، در گرايش‌ فوق‌ صاحب‌ تخصص‌ شده‌ و مهارت‌هاي‌ لازم‌ را براي‌ توليد آثار صنايع‌ دستي‌ در گرايش‌ انتخابي‌ خود به‌ دست‌ مي‌آورند.

توانايي‌هاي‌ لازم :

بزرگترين‌ سرمايه‌ هر فرد براي‌ ورود به‌ اين‌ رشته‌ عشق‌ و علاقه‌ است‌. همچنين‌ بايد پايمردي‌ و حوصله‌ لازم‌ را براي‌ آموختن‌ صنايع‌ دستي‌ داشت‌ و در طراحي‌ بخصوص‌ طراحي‌ سنتي‌ قوي‌ و با نقوش‌ سنتي‌ آشنا بود. همچنين‌ يك‌ دانشجوي‌ صنايع‌ دستي‌ لازم‌ است‌ با فرهنگ‌ و سنت‌ قديم‌ كشور و ماشين‌ها و ابزار جديد آشنا شود و در نتيجه‌ طرح‌هايي‌ ارائه‌ دهد كه‌ هم‌ اصالت‌ بومي‌ و هم‌ نوآوري‌ هنري‌ داشته‌ باشد. و در نهايت‌ آشنايي‌ با ادبيات‌ كهن‌ و نو ايران‌ براي‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ يك‌ ضرورت‌ است‌ زيرا هنر ما ارتباط‌ تنگاتنگ‌ با ادبياتمان‌ دارد و هيچ‌ هنرمند ايراني‌ نمي‌تواند با ادبيات‌ ايران‌ بيگانه‌ باشد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ مي‌توانند در سازمان‌هايي‌ مثل‌ سازمان‌ ميراث‌ فرهنگي‌، سازمان‌ صنايع‌ دستي‌ ايران‌، اداره‌ كل‌ صنايع‌ دستي‌ در وزارت‌ جهاد كشاورزي‌، سازمان‌ ايرانگردي‌ و جهانگردي‌، اداره‌ كل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ به كارهاي‌ پژوهشي‌، تحقيقاتي‌ يا كارشناسي‌ بپردازند و یا با داير كردن‌ كارگاهي‌ در خانه‌، علاوه بر کسب درآمد آنچه‌ دوست‌ دارند، بسازند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

طراحي‌ پايه‌، مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌ ، هندسه‌ نقوش‌ ، آشنايي‌ با هنرهاي‌ سنتي‌، تاريخچه‌ كتابت‌، خوشنويسي ، طراحي‌ سنتي‌، رنگرزي‌ پشم‌ و الياف‌، آبگينه‌، سفال‌ و سراميك‌، مينياتور و تذهيب‌، بافت‌، چوب‌، فلز، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌ ، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه‌، انسان،‌ طبيعت،‌ طراحي‌، تحول‌ در صنايع‌ دستي‌ دنيا، هنر و تمدن‌ اسلامي‌ ، تحقيق‌ در صنايع‌ دستي‌ ايران‌ ، طراحي‌ اشيا در تمدن‌ اسلامي‌، تحقيق‌ در صنايع‌ دستي‌ ، مرمت‌ و نگهداري‌ آثار هنري‌، پروژه.


واحد های پذیرش کننده رشته صنایع دستی:

 این رشته در دانشگاه پیام نور تهران شرق ارائه می گردد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

نقاشي

رشته نقاشي فضايي را ايجاد مي‌كند كه هر دانشجوي خلاق متناسب با توان، سليقه، دانش و ذهنيت خويش، دنياي خاص آفرينندگي خود را در آن مي‌يابد و در نتيجه مي‌تواند آثاري را خلق كند كه باعث تحول خود و در مرحله بعد جامعه‌اش گردد. اين رشته‌ به‌ آموزش‌ سبك‌هاي‌ برجسته‌ نقاشي‌ معاصر ايران‌ و جهان‌ مي‌پردازد و در كنار آن‌ دانشجويان‌ دروسي‌ مثل‌ طراحي‌، اطلاعات‌ و مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، تاريخ‌ هنر و تاريخ‌ عمومي‌ نقاشي‌ را مي‌گذرانند. يك‌ دانشجوي‌ رشته‌ نقاشي‌ در طي‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ مي‌آموزد كه‌ خوب‌ ببيند، تحليل‌ كند، دانش‌ خود را وسعت‌ ببخشد و آنچه‌ را كه‌ ياد گرفته‌ است‌ در سطوح‌  مختلف‌ اشاعه‌ بدهد.

توانايي‌هاي‌ لازم :

نقاش‌؛ يعني‌ خلاق‌؛ يعني‌ آفريننده؛ يعني‌ كسي‌ كه‌ از مرز بايدها و نبايدها مي‌گذرد تا طرحي‌ نو دراندازد و به‌ همين‌ دليل‌ نمي‌توان‌ به‌ او دستور داد كه‌ چگونه‌ باش‌ و از چه‌ راهي‌ برو تا موفق‌ شوي‌. در واقع‌ يك‌ نقاش‌ نمي‌تواند در چهارچوبي‌ مشخص‌ و معين‌ محدود گردد. و بالاخره‌ بايد گفت‌ كه‌ هنر نقاشي‌ مثل‌ هر هنر ديگري‌ كار طاقت‌فرسا، هوش‌، نبوغ‌ و شعور فراوان‌ نياز دارد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

در كشور ما يك‌ نقاش‌ مي‌تواند علاوه‌ بر نقاشي‌ به‌ تدريس‌ اين‌ هنر در مراكز آموزش‌ عالي‌ يا آموزشگاه‌هاي‌ آزاد و به‌ فعاليت‌ در مطبوعات‌ و نشريات‌، صداوسيما، فرهنگسراها، سازمان‌ ميراث‌ فرهنگي‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌، شهرداري‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجري‌ نقاشي‌هاي‌ ديواري‌))) بپردازد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ پايه‌:

مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌ ، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌(سطح‌ يك‌) ، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه، هندسه‌ مناظر و مرايا، كارگاه‌ چاپ‌هاي‌ دستي‌، كارگاه‌ حجم‌سازي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد آثار هنرهاي‌ تجسمي‌، هنر و تمدن‌ اسلامي‌ ، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌.

دروس‌ اصلي‌: و تخصصی :

كارگاه‌ طراحي‌ (سطح‌ دو) ، نقاشي‌ ديواري‌ ، كارگاه‌ نقاشي‌ ديواري‌ (سطح‌ يك‌)، كارگاه‌ نقاشي‌ (سطح‌ يك‌)، تاريخ‌ عمومي‌ نقاشي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد آثار نقاشي‌.،كارگاه طراحي (سطح سه) ، كارگاه نقاشي (سطح دو)، كارگاه نقاشي(سطح سه)، مرمت آثار نقاشي.


واحد های پذیرش کننده رشته نقاشی:

 این رشته در دانشگاه پیام نور تهران شرق ارائه می گردد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

عكاسي

دانشجويان‌ رشته‌ عكاسي‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفي‌ در زمينه‌ عكاسي‌ آشنا شده‌ و به‌ ثبت‌ و گزينش‌ لحظه‌هايي‌ از زمان‌ مي‌پردازند كه‌ دربردارنده‌ نمايشي‌ از حالات‌ انساني‌، پديده‌هاي‌ علمي‌، مناظر طبيعي‌ يا هر موضوع‌ ديگري‌ است‌ كه‌ قابل‌ ثبت‌ بر روي‌ نوار حساس‌ فيلم‌ مي‌باشد. اين‌ گزينش‌ از يك‌ سو برپايه‌ شناخت‌ فرهنگ‌ جامعه‌ و شناخت‌ عمومي‌ هنرها استوار است‌ و از سوي‌ ديگر بر انتقال‌ و تطبيق‌ آنها با فن‌شناسي‌ و علوم‌ مربوط‌ به‌ عكاسي‌ تكيه‌ دارد و مهمترين‌ كار عكاسي‌ عبارت‌ است‌ از تلفيق‌ به‌ جا و درست‌ اين‌ دو با يكديگر. چرا كه‌ فن‌شناسي‌ در عكاسي‌ به‌ ساخت‌ قالب‌ اصلي‌ عكس‌ كمك‌ مي‌كند و شناخت‌ فرهنگ‌، جامعه‌ و هنر به‌ ساخت‌ محتواي‌ كار ياري‌ مي‌رساند.

توانايي‌هاي‌ لازم :

هنرمند عكاس‌ بايد در محيط‌ جامعه‌ بوده‌ و پرجنب‌ و جوش‌ باشد. چون‌ عكاسي‌ شكار لحظه‌ها است‌. و يك‌ عكاس‌ بايد اطلاعات‌ عمومي‌ خوبي‌ داشته‌ باشد؛ يعني‌ بايد شعر بخواند، داستان‌ بخواند، روزنامه‌ بخواند تا بفهمد در كجا و در چه‌ زماني‌ زندگي‌ مي‌كند چون‌ عكاسي‌ كه‌ در زمان‌ حال‌ نباشد، نمي‌تواند عكس‌ بگيرد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

اكثر فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ عكاسي‌ جذب‌ مطبوعات‌ مي‌شوند چون‌ در حال‌ حاضر ما شاهد گسترش‌ مطبوعات‌ و نياز آنها به‌ عكاساني‌ تازه‌نفس‌ و متبحر هستيم‌. برپايي‌ نمايشگاه‌هاي‌ صنعتي‌ متعدد و توجه‌ به‌ آگهي‌هاي‌ تجاري‌ و فرهنگي‌ نيز باعث‌ شده‌ است‌ كه‌ تعداد قابل‌ توجهي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ جذب‌ عكاسي‌ تبليغاتي‌ بشوند، حوزه‌ انتشارات‌ نيز تعداد ديگري‌ از فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ را به‌ كار گرفته‌ است‌................

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ پايه :

مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه‌، هندسه‌ مناظر و مرايا، هنر و تمدن‌ اسلامي‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌، آشنايي‌ با هنرهاي‌ سنتي‌ ايران‌، آشنايي‌ با رشته‌هاي‌ هنري‌، كارگاه‌ عكاسي‌ رنگي‌.

دروس‌ اصلي‌ :

شيمي‌ عمومي‌ و شيمي‌ عكاسي‌، فيزيك‌ و ابزارشناسي‌، تاريخچه‌ عكاسي‌، آشنايي‌ با فيلمبرداري‌، نورپردازي‌، فنون‌ عرضه‌ و نمايش‌ عكس‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد عكس‌، كارگاه‌ تخصصي‌ عكاسي‌، فنون‌ بازسازي‌ عكس‌.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته عکاسی:

 این رشته در دانشگاه پیام نور دماوند ارائه می گردد.


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

ارتباط تصويري

هنر ارتباط تصويري حيطه بسيار وسيعي را در بر‌مي‌گيرد كه از آن جمله مي‌توان بهتهيه آگهي مطبوعاتي و پوستر، صفحه‌آرایی، نوشتن زيباي كلمات، رسم منحني و نمونه‌هاي آماری و ده‌ها مورد ديگر اشاره كرد. هدف‌ رشته‌ ارتباط‌ تصويري‌ آموزش‌ اين‌ هنر در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ است. در واقع رشته ارتباط تصويري توانايي‌هاي‌ دانشجويان‌ در امور تبليغات‌ فرهنگي‌ يا تجاري‌ را ارتقا مي‌دهد كه‌ در اين ميان تبليغات‌ فرهنگي‌ شامل‌ تصويرسازي‌ كتب‌، ساخت‌ پوستر، تبليغات‌ براي‌ نشريات‌ و جرايد مانند صفحه‌آرايي‌ و آگهي‌هاي‌ مطبوعاتي‌ مي‌شود و تبليغات‌ تجاري‌ نيز شامل‌ تبليغات‌ نمايشگاه‌هاي‌ بازرگاني‌ مانند غرفه‌سازي‌ و غرفه‌آرايي‌ يا تبليغات‌ براي‌ كالاهاي‌ مختلف‌ مي‌باشد.

توانايي‌هاي‌ لازم :

دانشجوي‌ ارتباط‌ تصويري‌ بايد علاوه‌ بر خلاقيت‌، عاشق‌ اين‌ كار بوده‌ و طراحي‌ قوي‌ و زبردست‌ باشد. همچنين‌ يك‌ طراح‌ بايد با شاخه‌هاي‌ مختلف‌ هنري‌ آشنايي‌ كامل‌ داشته‌ باشد و بالاخره‌ هنرمند اين‌ رشته‌ لازم‌ است‌ با علومي‌ مثل‌ جامعه‌شناسي‌، روانشناسي‌، بازاريابي‌ و ادبيات‌ آشنا باشد. زيرا يك‌ پيام‌ تبليغاتي‌ بايد با توجه‌ به‌ مخاطب‌ آن‌ ساخته‌ شود؛ يعني‌ بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ مخاطب‌ اين‌ پيام‌ از نظر فرهنگي‌، اقتصادي‌ و خواسته‌ها و علايق‌ در چه‌ سطحي‌ است.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

براي‌ يك‌ فارغ‌التحصيل‌ ارتباط‌ تصويري‌ فرصت‌هاي‌ شغلي‌ زيادي‌ وجود دارد چون‌ بخشي‌ از كار او تبليغات‌ مي‌باشد. در كل‌ بايد بگوييم‌ كه عمده‌ فرصت های كاري‌ يك‌ گرافيست‌ ذر زمینه چاپ‌ و انتشارات يعني‌ طرحهایي‌ كه‌ در نهايت‌ با چاپ‌ و توليد انبوه‌ سروكار دارد میباشد مثل‌ تصويرسازي‌ كتاب‌، صفحه‌آرايي‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهيه‌ پوستر و بروشور.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

طراحي‌ پايه‌، مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، كارگاه‌ حجم‌سازي‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌، تاريخچه‌ كتابت‌، خوشنويسي‌، عكاسي‌ پايه‌، ارتباط‌ تصويري‌، چاپ‌ دستي‌، هنر و تمدن‌ اسلامي‌، تصويرسازي‌، كارگاه‌ عكس‌ رنگي (انسان‌،طبيعت‌وطراحي‌) ، تجزيه‌ و تحليل‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، آشنايي‌ با هنرهاي‌ معاصر، تجزيه‌ و تحليل‌ آثار ارتباط‌ تصويري‌، چاپ‌ ماشيني‌، تصوير متحرك‌، طرح‌ عملي‌ جامع‌، پروژه‌ نهايي‌.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

واحد های پذیرش کننده رشته ارتباط تصویری:

1 -دانشگاه پیام نور دماوند             2-دانشگاه پیام نور ری


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسي عمران

مهندسي عمران بيانگر كاربرد علم در ايجاد سازندگي و عمران كشور است؛ يعني هر چيزي‌ كه‌ به‌ آبادي‌ يك‌ كشور باز مي‌گردد، مانند سد، فرودگاه‌، جاده‌، برج‌، تونل‌، دكل‌هاي‌ مخابرات‌، ساختمان‌هاي‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، نيروگاه‌هاي‌ برق‌ و....

اين‌ رشته‌ در سطح‌ كارشناسي‌ داراي‌ دو گرايش‌ عمران‌ ـ عمران‌ و عمران‌ ـ نقشه‌برداري‌ است‌.

گرايش‌ عمران‌ ـ عمران:

‌ دانشجوي‌ مهندسي‌ عمران‌ ـ عمران‌ مسائل‌ مربوط‌ به‌ سازه‌، خاك‌ و پي‌، راه‌ و ترابري‌ و هيدروليك‌ را مطالعه‌ مي‌كند؛ يعني‌ از يك‌ سو به‌ طراحي‌ و نحوه‌ ساخت‌ اسكلت‌ ساختمان‌ها و ساير بناهاي‌ فني‌ مثل‌ پل‌، فرودگاه‌ و تونل‌ پرداخته‌ و از سوي‌ ديگر به‌ مطالعه‌ رفتار زمين‌ بناهاي‌ فني‌ مي‌پردازد.

گرايش‌ عمران‌ ـ نقشه‌برداري:

نقشه‌برداري علم و فن پردازش، تجزيه و تحليل، تفسير و نمايش اطلاعات مكاني به منظور اجراي بهينه پروژه‌هاي عمراني است.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف مهندسي‌ عمران‌:

رياضيات‌ عمومي‌، فيزيك‌ عمومي‌، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، آمار و احتمالات‌ مهندسي‌، محاسبات‌ عددي‌، استاتيك‌، ديناميك‌، مقاومت‌ مصالح‌، مكانيك‌ خاك‌، زمين‌شناسي‌ مهندسي‌، متره‌ و برآورد پروژه‌.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ عمران‌:

تكنولوژي‌ بتن‌، تحليل‌ سازه‌، بارگذاري‌، مهندسي‌ پي‌، سازه‌هاي‌ بتني‌، سازه‌هاي‌ فولادي‌، روش‌هاي‌ اجرايي‌ ساختمان‌، مكانيك‌ سيالات‌، رسم‌ فني‌ و نقشه‌كشي‌ ساختمان.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ نقشه‌برداري‌:

راه‌سازي‌، رياضيات‌ مهندسي‌، هندسه‌ ديفرانسيل‌، نقشه‌برداري‌ و عمليات‌، نقشه‌برداري‌ ژئودتيك‌، فتوگرامتري‌، تئوري‌ خطا، نقشه‌برداري‌ مسير، نقشه‌برداري‌ زيرزميني‌، هيدروگرافي‌، كارتوگرافی.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

واحد های پذیرش کننده رشته مهندسي عمران:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال در دو گرایش با ظرفیتهای مجزا.

توانايي‌هاي‌ لازم :

متخصص‌ عمران‌ در محيط‌ كار خود با اقشار مختلف‌ جامعه‌ از جمله‌ كارگران‌، تكنسين‌ها و مهندسين‌ رشته‌هاي‌ ديگر سروكار دارد و بايد با همه‌ اين‌ افراد ارتباط‌ خوبي‌ برقرار كند. همچنين‌ بايد آمادگي‌ كار در كارگاه‌هاي داخل‌ و خارج‌ شهر را داشته‌ باشد. عده‌اي‌ نيز جذب‌ بـُعد نظري‌ و آزمايشگاهي‌ مهندسي‌ مي‌شوند كه‌ اين‌ عده‌ نيز بايد آمادگي‌ كارهاي‌ محاسباتي‌، دفتري‌ و آزمايشگاهي‌ را داشته‌ باشند. كارهايي‌ كه‌ به‌ رياضيات‌ قوي‌ و صبر و حوصله‌ بسيار نياز دارد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

اصولاً مهندس‌ عمران‌ شانس‌ كاري‌ زيادي‌ دارد چون‌ در طراحي‌ و ساخت‌ بسياري‌ از كارهاي‌ عمراني‌ مانند راه‌ها، پل‌ها، سدها، خانه‌هاي‌ مسكوني‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله و... مهندسين‌ عمران‌ حضوري‌ فعال‌ دارند. متخصصاني‌ كه‌ يا در دفترهاي‌ مشاوره‌ به‌ طراحي‌ پروژه‌هاي‌ فوق‌ مي‌پردازند يا مجري‌ كارهاي‌ عمراني‌ مذكور بوده‌ و به‌ كيفيت‌ اجراي‌ آنها نظارت‌ دارند. فارغ‌التحصيلان نقشه‌برداري نيز علاوه بر موارد ياد شده در هدايت و كنترل اجراي خطوط انتقال آب، برق، گاز، احداث مترو، نصب وماشين‌آلات و تجهيزات فني دقيق و حساس و... نقش مهم و مؤثري دارند.مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسي صنايع

مهندس صنايع دائماً به دنبال یافتن بهترين راه را براي توليد محصول و حل مسائل و مشكلات يك واحد صنعتي يا خدماتي میباشد. در واقع فارغ‌التحصيل اين رشته تلاش مي‌كند تا با يك نگرش سازمان يافته‌، مسائل‌ و مشكلات‌ كارخانه‌ را تحليل‌ كرده‌ و به‌ گونه‌اي‌ عمل‌ كند كه‌ با حداقل‌ ورودي‌ مواد، حداكثر خروجي‌ را داشته‌ باشد. براي‌ مثال‌ به‌ اين‌ مسأله‌ توجه‌ مي‌كند كه‌ چگونه‌ مي‌توان‌ بيكاري‌ ماشين‌آلات‌ را به‌ حداقل‌ رساند و از نيروي‌ انساني‌ نيز بهترين‌ استفاده‌ را كرد و در ضمن‌ محصول‌ كارخانه‌ كمترين‌ ضايعات‌ را داشته‌ و نگهداري‌ و تعميرات‌ ماشين‌آلات‌ نيز به‌ بهترين‌ نحو انجام‌ بگيرد.

اين‌ رشته‌ در دانشگاه پیام نور داراي‌ سه گرايش‌ صنایع، مدیریت پروژه و مدیریت اجرائی میباشد.در واقع‌ هدف‌ اين‌ گرايش‌ تربيت‌ مديران‌ توليد واحدهاي‌ صنعتي‌ است‌.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف‌ مهندسي‌ صنايع‌:
رياضي‌، معادلات‌ديفرانسيل‌، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، محاسبات‌ عددي‌، فيزيك‌ ، شيمي‌ عمومي‌ ، مباني‌ مهندسي‌ برق‌ ، اقتصاد مهندسي‌، نقشه‌كشي‌ صنعتي‌ ، استاتيك‌، مقاومت‌ مصالح‌، علم‌ مواد، اقتصاد عمومي‌ ، اصول‌ حسابداري‌ و هزينه‌يابي‌، ارزيابي‌ كار و زمان‌، طرح‌ريزي‌ واحدهاي‌ صنعتي‌، برنامه‌ريزي‌ و كنترل‌ توليد، موجودي‌ها‌ ، كنترل‌ پروژه‌، كنترل‌ كيفيت‌ آماري‌، تحقيق‌ در عمليات‌ ، روش‌هاي‌ توليد ، تئوري‌ احتمالات‌ و كاربردهاي‌ آن‌، آمار مهندسي‌، آزمايشگاه‌ اندازه‌گيري‌ دقيق‌، كارگاه‌ ماشين‌ابزار ، كارگاه‌ عمومي‌ جوش‌، كارگاه‌ ريخته‌گري‌.

توانايي‌هاي‌ لازم :

اين‌ رشته‌ ارتباط‌ نزديكي‌ با مديريت‌ دارد و دانشجوي‌ آن‌ بايد توانايي‌هاي‌ مديريتي‌ داشته‌ و قدرت‌ تحليل‌ و درك‌ بالايي‌ داشته‌ باشد. دانشجويان‌ رشته‌ مهندسي‌ صنايع‌ بايد در دو درس‌ رياضي‌ و فيزيك‌ قوي‌ باشند. همچنين‌ يك‌ دانشجوي‌ مهندسي‌ صنايع‌ بايد از خلاقيت‌ و نوآوري‌ برخوردار باشد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

اين‌ رشته‌ در چند سال‌ اخير جايگاه‌ خود را يافته‌ است‌ و اكثر مسؤولان‌ و متخصصان‌ نيز به‌ اين‌ موضوع‌ واقف‌ شده‌اند كه‌ جامعه‌ نياز بسياري‌ به‌ تخصص‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ دارد. چرا كه‌ رشته‌ مهندسي‌ صنايع‌ افراد را براي‌ مديريت‌ پرورش‌ مي‌دهد و بهترين‌ و نزديكترين‌ رشته‌ به‌ كارهاي‌ مديريتي‌ و برنامه‌ريزي‌ و اداره‌ امور است‌ و اگر قرار باشد براي‌ مديريت‌ بخش‌ توليد يك‌ واحد صنعتي‌ بين‌ مهندس‌ مكانيك‌، برق‌ و صنايع‌ كه‌ داراي‌ شرايط‌ مساوي‌ هستند، يك‌ نفر را انتخاب‌ كرد، مهندس‌ صنايع‌ اولويت‌ اول‌ را دارد. بنابراين‌ اين‌ رشته‌ از نظر بازار كار مشكلي‌ ندارد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته صنایع:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال    2-دانشگاه پیام نور ورامین       3-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 4 -دانشگاه پیام نور شهریار      5-دانشگاه پیام نور ری         6-دانشگاه پیام نور لواسانات

 7 -دانشگاه پیام نور دماوند

واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت پروژه:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال    2-دانشگاه پیام نور ورامین       3-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 4 -دانشگاه پیام نور پردیس      5-دانشگاه پیام نور ری         6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

 7 -دانشگاه پیام نور دماوند

واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت اجرایی:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال    2-دانشگاه پیام نور ورامین       3-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 4 -دانشگاه پیام نور بهارستان      5-دانشگاه پیام نور لواسانات


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسي معماری و شهرسازي

براي ساماندهي يك شهر نياز به همكاري و همفكري اقتصاددانان، جامعه‌شناسان، معماران، مهندسين عمران، جغرافي‌دانان و كارشناسان رشته‌هاي متعدد ديگر است که در اين ميان متخصص شهرسازي به عنوان سياستگذار و مدير متخصص ، نقش اصلی را بر عهده دارد. متخصص شهرسازي فردي است كه مي‌تواند در زمنيه طراحي شهري يا برنامه‌ريزي شهري فعاليت كرده و عامل توسعه شهري شود و کسي‌ است‌ كه‌ با مطالعه‌ و بررسي‌ روابط‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فرهنگي‌ حاكم‌ در شهر، برنامه‌اي‌ بسامان‌ و مطبوع‌ براي‌ يك‌ شهر ارائه‌ مي‌دهد. برنامه‌اي‌ كه‌ تصويرگر سيماي‌ شهر در آينده‌ است‌.

توانايي‌هاي‌ لازم :

دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد با طراحي‌ و مفاهيم‌ هنري‌ مثل‌ روانشناسي‌ رنگ‌ها آشنا باشد و در عين‌ حال‌ به‌ مفاهيم‌ تكنيكي‌ و اصول‌ فني‌ كار مثل‌ نقشه‌برداري‌، رسم‌ فني‌، پرسپكتيو، هندسه‌ فضايي‌، مدلسازي‌، رياضي‌ و مسائل‌ انساني‌ و اجتماعي‌ مثل‌ مباني‌ جامعه‌شناسي‌ علاقه‌مندباشد. و بداند كه‌ در طي‌ تحصيل‌ بايد كارهاي‌ تحقيقاتي‌ و عملي‌ بسياري‌ انجام‌ دهد. همچنين‌ بايد قدرت‌ تحليل‌ بالايي‌ داشته‌ و در طراحي‌ زبردست‌ باشد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

كشور ما براي‌ توسعه‌ شهري‌ و منطقه‌اي‌ نياز به‌ 50 هزار برنامه‌ريز شهري‌ و منطقه‌اي‌ دارد؛ يعني اگر ما بخواهيم‌ به‌ قافله‌ توسعه‌ جهاني‌ نزديك‌ شويم‌ بايد بحث‌ برنامه‌ريزي‌ را باور داشته‌ و در اين‌ زمينه‌ سرمايه‌گذاري‌ نماييم‌ تا بتوانيم‌ مثل‌ كشور كره‌ با استفاده‌ از برنامه‌ريزي‌، عقب‌ماندگي‌ خود را جبران‌ كنيم‌ و این به معنی موقعیت های شغلی فراوان برای این رشته میباشد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ پايه‌:

درآمدي‌ بر شهرشناسي‌، مباني‌ جامعه‌شناسي‌، درك‌ و بيان‌ محيط‌ شهري‌، مباني‌ جغرافيا، مباني‌ اقتصاد، بوم‌شناسي‌ طبيعي‌ و انساني‌، كاربرد رياضيات‌ در شهرسازي‌، كارگاه‌ بيان‌ تصويري‌، كاربرد هندسه‌ در شهرسازي‌ ، زبان‌ تخصصی.

دروس‌ تخصصي‌:

مباني‌ و روش‌هاي‌ برنامه‌ريزي‌ شهري‌ ، مباني‌ و روش‌هاي‌ طراحي‌ شهري‌ ، كارگاه‌ برنامه‌ريزي‌ شهري‌ (كاربري‌ زمين‌)، كارگاه‌ طراحي‌ شهري‌، مباني‌ و روش‌هاي‌ برنامه‌ريزي‌ مسكن‌ ، كارگاه‌ برنامه‌ريزي‌ مسكن‌، مديريت‌ و سازمان‌ اجرايي‌ شهري‌ ، كارگاه‌ طرح‌هاي‌ اجرايي‌ ، شناخت‌ فضاهاي‌ شهري‌ ايران‌ ، روش‌ تحقيق‌ در شهرسازي‌ ، كارگاه‌ آماده‌ سازي‌ زمين‌، كارگاه‌ برداشت‌ كاربري‌ ، طرح‌ نهايي‌.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته شهرسازی:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شرق 


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

الهیات و معارف اسلامی

هدف از رشته الهيات و معارف اسلامي قدم گذاشتن در مسيري است كه به ياري مطالعه، تحقيق،‌ پژوهش و تلاش و توكل مي‌توان به شناخت خود و خداوند دست يافت. اين رشته‌ داراي‌ پنج  گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث‌، فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌، تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌، فلسفه‌ و کلام اسلامي‌ و اديان‌ و عرفان‌ است‌.

گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث:

‌در گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث‌ دانشجويان‌ 12 واحد تفسير قرآن‌ كريم‌ مي‌گذرانند كه‌ در اين‌ 12 واحد با شأن‌ نزول‌، مفهوم‌ آيات‌ و تفسيرهاي‌ مهم‌ قرآن‌ كريم‌ آشنا مي‌شوند. همچنين‌ دانشجويان‌ 12 واحد درسي‌ در زمينه‌ علوم‌ قرآني‌ مطالعه‌ مي‌كنند كه‌ در اين‌ 12 واحد با علوم‌ خاصي‌ كه‌ هر پژوهشگر قرآن‌ بايد با آنها آشنا باشد مثل‌ مبحث‌ مجمل‌ و مبين‌، منطوق‌ و مفهوم‌، آشنا مي‌شوند كه‌ لازمه‌ فهم‌ و درك‌ قرآن‌ و تفسير و تبيين‌ آن‌ است. علاوه‌ بر مباحث‌ قرآني‌ دانشجويان‌ به‌ طور اجمالي‌ تاريخ‌ تطور، تحول‌ و پيدايش‌ علم‌ حديث‌ از ديدگاه‌ اهل‌ تشيع‌ و تسنن‌، معنا و مفهوم‌ اصطلاحات‌ علم‌ حديث‌ و مفهوم‌ و محتواي‌ احاديث‌ را مطالعه‌ مي‌كنند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در گرايش‌هاي‌ مختلف‌ الهيات‌ و معارف‌ اسلامي‌:

تاريخ‌ اسلام‌ ، منطق‌ ، صرف‌ و نحو عربي‌ كاربردي‌، اعراب‌ قرآن‌، ترجمه‌ عربي‌ به‌ فارسي‌ و فارسي‌ به‌ عربي‌ ، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ فقهي‌ و تفسيري‌، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ عرفاني‌، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ معاصر، مكالمه‌ و محاضره ، علوم‌ بلاغي‌، تاريخ‌ زبان‌ وفرهنگ‌ عربي‌، روش‌ تحقيق‌ ، مباني‌ جامعه‌شناسي‌، زبان‌ تخصصي‌ ، مبادي‌ فقه‌، مبادي‌ اصول‌، آشنايي‌ با علوم‌ اسلامي‌ (عرفان‌ و فلسفه‌)، فقه‌ مقدماتي‌ ، آشنايي‌ با اديان‌ بزرگ‌، تفسير .

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌:

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌، وظايف‌ و حقوق‌ انسان‌ را از ديدگاه‌ تشريعات‌ الهي‌ بيان‌ مي‌كند، حقوقي‌ كه‌ از روي‌ حكمت‌ و بر روي‌ محور مصالح‌ خردمندانه‌ است‌ و در زمينه‌ رابطه‌ ميان‌ انسان‌ و خدا، رابطه‌ انسان‌ها با يكديگر يا وظايف‌ انسان‌ نسبت‌ به‌ خود و طبيعت‌ مي‌باشد. از همين جا مي‌توان متوجه تفاوت ميان رشته فقه و مباني حقوق اسلامي و رشته حقوق در مفهوم عام آن شد. زيرا رشته حقوق، اصولي را بيان مي‌كند كه از نظر عقل و عرف بشري، رعايت آنها در زندگي براي ايجاد نظم و امنيت لازم است. اصولي كه امكان دارد طبق تشخيص عقل، مصلحت موقت اما فوري داشته باشد. اما فقه بيانگر مصالحي است كه در تكامل انسان تأثير دارد. بنابراين از نظر حقوق اسلامي، اصول و قوانين نبايد تنها عامل نظم و امنيت باشد، بلكه بايد انسان را نيز به كمال برساند. از اين بابت احكام فقهي ممكن است كه اعتبار جاودانه داشته باشند.

گرايش‌ تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌:

گرايش‌ تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌، دانشجويان‌ را با تاريخ‌ و جغرافياي‌ ممالك‌ اسلامي‌ آشنا مي‌كند؛ يعني‌ دانشجويان‌ با فرهنگ‌، عادات‌ و رسوم‌ مسلمان‌هاي‌ نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ آشنا مي‌شوند. همچنين‌ با تاريخ‌ اسلام‌ از زمان‌ ظهور پيامبر اكرم‌ تا زمان‌ حال‌، تاريخ‌ تشكيلات‌ اسلامي‌ (آشنايي‌ با نظام‌ و تشكيلات‌ دولت‌هاي‌ مسلمان‌ اعم‌ از نظام‌ مالي‌، نظام‌ اداري‌، تشكيلات‌ سياسي‌ و ...) تاريخ‌ علوم‌ (علوم‌ عقلي‌ و نقلي‌ كه‌ از اسلام‌ زاده‌ شده‌ است‌) تاريخ‌ ناحيه‌اي‌، تاريخ‌ سال‌ شمار، مآخذ شناسي‌ تاريخي‌ (شناخت‌ منابع‌ و مآخذ تاريخي‌)، تاريخ‌ نگاري‌ (آشنايي‌ با شيوه‌هاي‌ تاريخ‌ نگاري‌ در اسلام‌ و انواع‌ تاريخ‌نگاري‌ اعم‌ از وقايع‌ نامه‌، معاجم‌ الرجال‌، طبقات‌، احوال‌ بلاد، احوال‌ امم‌ و ...) تاريخ‌ هنر معماري‌ اسلامي‌ و تاريخ‌ آموزش‌ و پرورش‌ اسلامي‌ آشنا مي‌گردند.

گرايش‌ فلسفه‌ و کلام اسلامي‌ :

در تاريخ‌ علم‌ و انديشه،‌ ما براي‌ رسيدن‌ به‌ حقيقت‌ و آگاهي‌ از راز هستي‌ و آفرينش‌ به‌ دو راه‌ اصلي‌ و اساسي‌ بر مي‌خوريم‌، راه‌ عقل‌ و راه‌ عشق‌. در تاريخ‌ فلسفه‌ و عرفان‌ اسلامي‌ نيز اين‌ دو راه‌ وجود دارد و براي‌ كشف‌ حقيقت‌، هر دو روش‌ كشف‌ و شهود و استدلال‌ و منطق‌ مورد توجه‌ بوده‌ است‌. در اين‌ ميان‌ طرفداران‌ اصالت‌ عقل‌ معتقدند كه‌ مي‌توان‌ با استدلال‌ و برهان‌ به‌ معرفت‌ و شناخت‌ رسيد و از راز آفرينش‌ آگاهي‌ يافت‌. اعتقادي‌ كه‌ در گرايش‌ فلسفه‌ و کلام اسلامي‌ نيز با آن‌ روبرو مي‌شويم‌ و در واقع‌ دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ به‌ مطالعه‌ و پژوهش‌ در اين‌ زمينه‌ مي‌پردازند و نظام‌ آموزشي‌ آنها برپايه‌ مطالعه‌ مكاتب‌ فلسفي‌ مثل‌ مشّاء، اشراق‌ يا ملاصدرا استوار است.

گرايش‌ اديان‌ و عرفان‌:

در گرايش‌ اديان‌ و عرفان‌ دانشجويان‌ با تاريخ‌ ظهور و گسترش‌ اديان‌ زنده‌ (ادياني‌ كه‌ هنوز پيروان‌ بسياري‌ دارند) آشنا مي‌شوند. البته‌ در اين‌ مطالعه‌ شخص‌ پژوهشگر در صدد اثبات‌ حقانيت‌ يا بطلان‌ دين‌ خاصي‌ نيست‌ بلكه‌ در صدد شناسايي‌ و درك‌ مواضع‌ مشترك‌ مي‌باشد. اديان‌ زنده‌اي‌ كه‌ دانشجويان‌ مطالعه‌ مي‌كنند عبارتند از :
الف‌) اديان‌ خاورميانه‌ كه‌ شامل‌ اديان‌ سامي‌؛ يعني‌ يهوديت‌، مسيحيت‌ و اسلام‌
ب‌) اديان‌ خاور دور كه‌ اديان‌ كشورهاي‌ چين‌ و ژاپن‌ است‌
ج‌) اديان‌ شبه‌ جزيره‌ هند كه‌ عبارتند از:هندو، بودا و جين‌.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


لطفا جهت دانلود گرایش ادیان و عرفان کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش فلسفه وکلام کليک کنيد

لطفا جهت دانلود فقه و مبانی حقوق کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش علوم قرآنی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش تاریخ و فرهنگ تمدن کليک کنيد


توانايي‌هاي‌ لازم :

هر دانشجوي‌ رشته‌ الهيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ بايد به‌ زبان‌ و ادبيات‌ عرب‌ مسلط‌ بوده‌ و به‌ آن‌ علاقه‌مند باشد. همچنين‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ لازم‌ است‌ كه‌ با زبان‌ انگليسي‌ آشنا باشد تا بتواند معارف‌ اسلامي‌ را بسط‌ و گسترش‌ دهد و در اين‌ زمينه‌ تبليغ‌ كند. در ضمن‌ دانشجوي اين رشته بايد مسائل‌ و مباحث‌ يا وقايع‌ تاريخي‌ را به‌ خوبي‌ تجزيه‌ و تحليل‌ كند نه‌ اينكه‌ تنها به‌ حجم‌ محفوظات‌ خود بيفزايد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

فارغ‌التحصيلان‌ الهیات مي‌توانند در مراكز پژوهشي‌ مثل‌ دائر¸‌المعارف‌ها و پژوهشگاه‌ های علوم‌ انساني‌ يا مراكز آموزشي‌ فعاليت‌ كنند و نيز مي‌توانند در وزارت‌ امور خارجه‌ و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ مشغول‌ به‌ كار گردند. البته فارغ‌التحصيل گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ موقعيت‌ كاري‌ بيشتري‌ دارد. چرا كه‌ فارغ‌التحصيل اين‌ گرايش‌ مي‌تواند به‌ عنوان‌ وكيل‌ دادگستري‌، مشاور حقوقي‌ و كارشناس‌ حقوقي‌ فعاليت‌ كند يا دفترخانه‌ اسناد رسمي‌ و دفتر ازدواج‌ و طلاق‌ داير نمايد.

واحد های پذیرش کننده گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور اسلامشهر      3-دانشگاه پیام نور ری

  4 -دانشگاه پیام نور پیشوا    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت        6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

  7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور بهارستان       9-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 10 -دانشگاه پیام نورملارد         11-دانشگاه پیام نور لواسانات

واحد های پذیرش کننده گرایش علوم قرآن و حدیث:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور اسلامشهر      3-دانشگاه پیام نور ری

  4 -دانشگاه پیام نور پیشوا    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت        6-دانشگاه پیام نور شهریار

  7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور بهارستان       9-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 10 -دانشگاه پیام نور ورامین        11-دانشگاه پیام نور لواسانات

واحد های پذیرش کننده گرایش فلسفه و کلام اسلامی:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور اسلامشهر      3-دانشگاه پیام نور ری

  4 -دانشگاه پیام نور پردیس    5-دانشگاه پیام نور بومهن        6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

  7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور شهریار       9-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 10 -دانشگاه پیام نور ملارد

واحد های پذیرش کننده گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی:

  1 -دانشگاه پیام نور ورامین   2-دانشگاه پیام نور اسلامشهر      3-دانشگاه پیام نور ری

  4 -دانشگاه پیام نور پاکدشت    5-دانشگاه پیام نور بهارستان      6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

  7 -دانشگاه پیام نور دماوند


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسی كامپيوتر

از آنجایی كه در كشورهای صنعتی و پيشرفته كامپيوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب‌ناپذير دارد،رشته مهندسی كامپيوتر كه به طراحی و ساخت اجزای مختلف كامپيوتر مي‌پردازد نیز از اهميت بسياری برخودار است. اين رشته در كشور ما نيز اهميت بسيار داشته و تا مقطع دكتری تدريس مي‌شود.مهندسيی كامپيوتر در مقطع‌ كارشناسی دارای دو گرايش‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار است‌ و گرایش های فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر نیز همخوانواده های دیگر این رشته می باشند.

گرايش‌ سخت‌افزار:

سخت‌افزار جزء فيزيكی كامپيوتر بوده‌ و شامل‌ اجزاء فيزيكی و قابل‌ لمس‌ كامپيوتر مانند صفحه‌ كليد، صفحه‌ نمايش‌، چاپگر و ديسك‌ها مي‌شود. مهندسی سخت‌افزار در مقطع ليسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت‌افزاری، كنترل سخت‌افزاری وشبكه‌های كامپيوتری مي‌پردازد. براي مثال يك مهندس سخت‌افزار مي‌‌تواند طراحی سخت‌افزاری كند كه با IC ها كار كند، با كامپيوتر كار كند، يا از دروازه‌های كامپيوتر استفاده نمايد و در نهايت مي‌تواند به طراحی مدارهای مجتمع ديجيتالی بپردازد.

گرايش‌ نرم‌افزار:

نرم‌افزار برنامه‌ها و داده‌هايی است‌ كه‌ به‌ كامپيوتر فرمان‌ مي‌دهد كه‌ چه‌ عملی را انجام‌ دهد.

نرم افزارها عبارتند از نرم‌افزارهای سيستمی و نرم‌افزارهای كاربردی. نرم‌افزارهای سيستمی برنامه‌هايی هستند كه‌ كامپيوتر براي‌ فعال‌ شدن‌ يا سرويس‌ دادن‌ به‌ آن‌ نياز دارد و به‌ اين‌ دليل‌ از سوی سازندگان‌ سيستم‌ كامپيوتری عرضه‌ مي‌شود و مهمترين‌ آنها سيستم‌ عامل‌، برنامه‌های سودمند و مترجم‌های زبان‌ مي‌باشد. نرم‌افزارهای كاربردی نيز برنامه‌هايی است‌ كه‌ كاربر يا خود آن‌ها را مي‌نويسد يا شركت‌های نرم‌افزاری آنها را تهيه‌ كرده‌ و براي‌ فروش‌ عرضه‌ مي‌كنند.يك مهندس نرم‌افزار ياد مي گيرد كه چگونه نرم‌افزارهای بزرگ و عظيم را طراحی و برنامه‌ريزی كند،‌ تست و ارزيابی نهايی نمايد و در نهايت مستند سازد. در واقع هدف از گرايش نرم‌افزار كامپيوتر، آموزش و پژوهش در زمينه زبان‌های مختلف برنامه‌نويسی، سيستم‌های عامل مختلف و طراحی انواع الگوريتم‌ها مي‌باشد.

درس‌های اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های كامپيوتر :

فيزيك‌، رياضی، مبانی كامپيوتر و برنامه‌سازی، آزمايشگاه‌ كامپيوتر، معادلات‌ ديفرانسيل‌، ساختمان‌های گسسته‌، برنامه‌سازی پيشرفته‌ ، آمار و احتمالات‌ مهندسی، رياضی مهندسی، مدارهای الكتريكی، ساختمان‌ داده‌ها، زبان‌ ماشين‌ و برنامه‌سازی سيستم‌ ، مدارهای الكترونيكی ، مدارهای منطقی، طراحی الگوريتم‌ها، طراحی و پياده‌سازی زبان‌های برنامه‌سازی، ريز پردازنده‌، معماری كامپيوتر، شبكه‌های كامپيوتری ، سيستم‌های عامل‌، كارگاه‌ عمومی.
دروس‌ تخصصی گرايش‌ سخت‌افزار :

سيگنال‌ها و سيستم‌ها، مدارهای الكتريكی، انتقال‌ داده‌ها، سيستم‌های كنترل‌ خطی، الكترونيك‌ ديجيتال‌، طراحی سيستم‌های VLSI ، كارآموزی.

دروس‌ تخصصی گرايش‌ نرم‌افزار :

ذخيره‌ و بازيابی اطلاعات‌ ، اصول‌ طراحی و ساخت‌ كامپايلرها، اصول‌ طراحی پايگاه‌ داده‌ها، پروژه‌ آزمايشگاه‌ سيستم‌ عامل‌، پروژه‌ آزمايشگاه‌ پايگاه‌ داده‌ها، شبيه‌سازی كامپيوتری، مهندسی نرم‌افزار، تحليل‌ و طراحی سيستم‌ها، پروژه‌ نرم‌افزار، كارآموزی.

توانايي‌های لازم :

مهندس‌ كامپيوتر بايد پايه‌ رياضی قوی داشته‌ و توانايي‌اش‌ در زمينه‌ فيزيك‌ خوب‌ باشد. همچنين‌ لازم‌ است‌ كه‌ فردی خلاق‌ باشد تا بتواند مسائل‌ را از راه‌حل‌های ابتكاری حل‌ كند. راه‌ حل‌هايی كه‌ كمترين‌ هزينه‌ و بهترين‌ كارايی را داشته‌ باشد. در ضمن‌ دانشجويی كه‌ وارد اين‌ رشته‌ مي‌شود بايد هميشه‌ اطلاعاتش‌ به‌ روز بوده‌ و به‌ دنبال‌ فراگرفتن‌ مطالب‌ جديد باشد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

امروزه‌ يك‌ مهندس‌ كامپيوتر اگر علاقه‌مند به‌ كار باشد، هيچ‌وقت‌ با مشكل‌ بيكاری روبرو نمي‌شود. بخصوص‌ مهندسين‌ نرم‌افزار كه‌ فرصت‌های شغلي‌ بيشتری داشته‌ و براي‌ كار كردن‌ نيز نياز به‌ امكانات‌ و تجهيزات‌ زيادی ندارند. به‌ پيش‌بينی متخصصان تا 10 سال‌ آینده مردم‌ همان‌قدر كه‌ به‌ نيروی برق‌ وابسته‌ هستند، به‌ شبكه‌ اينترنت‌ وابسته‌ خواهند شد؛ يعني‌ همان‌ طور كه‌ اگر امروزه‌ برق‌ برود هيچ‌ كاری نمي‌توان‌ انجام داد، اگر در آینده اينترنت‌ قطع‌ شود تمامی كارها متوقف‌ خواهد شد. روشن‌ است‌ كه‌ در چنين‌ جامعه‌ای متخصص‌ كامپيوتر نقش‌ بسيار مهمی ايفا خواهد كرد.

گرایش مهندسی فناوری اطلاعات (IT):

در هزاره سوم، فناوری اطلاعات (IT) به عنوان عمده‌ترين محور تحول و توسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن، آنچنان با زندگی مردم عجين گرديده كه رویگردانی از آن، اختلالی عظيم در جامعه و رفاه و آسايش مردم به وجود مي‌آورد. از همين رو امروزه تمامی كشورها و از جمله ایران در زمينه فناوری اطلاعات و عموميت بخشيدن به آن در جامعه تلاشی پيگير دارند. فناوري اطلاعات يا IT كه مخفف Technology Information مي‌باشد, رشته‌ای است كه هسته اصلي آن مهندسی كامپيوتر است، منتها چون يكی از توانمندي‌های اصلی كارشناسی اين رشته بهره‌وری به موقع و صحيح از اطلاعات است؛ دانشجوي IT بايد دارای اطلاعات جنبی در زمينه‌های مختلف باشد. به طور کلی IT را مي‌توان استفاده بهينه از اطلاعات براي كاربردهای مختلف دانست.

توانايي‌های لازم :

با توجه به ماهيت ميان رشته‌ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی اين رشته لازم است كه به دو مبحث علوم مديريت و كامپيوتر علاقه‌مند باشد. همچنين بايد در رياضی توانمند بوده و قدرت تجزيه و تحليل خوبی داشته باشد. برخي از استادان اين رشته معتقدند كه آزمون اين رشته بايد به صورت نيمه‌متمركز برگزار گردد تا علاقه‌مندترين و مستعدترين داوطلبان وارد اين رشته گردند. درواقع داوطلبان این رشته باید پيش از ورود به دانشگاه, با كامپيوتر آشنايی داشته و در اين زمينه توانمند باشند.

موقعيت شغلی در ايران :

اينجا يك شهر الكترونيكی است. شهری كه آموزش, تفريحات, خريد و فروش و بخش قابل توجهی از ارتباطات آن الكترونيكی مي‌باشد. در اين شهر, فارغ‌التحصيلان IT حضوری فعال دارند. زيرا از سوار شدن به مترو و تاكسی تا خريد از فروشگاهی كه در آن فروشنده‌ای حضور ندارد, به صورت الكترونيكی انجام مي‌گيرد.اين تصويري از آينده تمامی كشورهای جهان از جمله كشور ايران است. البته يك مهندس IT نه تنها در آينده, بلكه در حال حاضر نيز فرصت‌های شغلی فراوانی دارد.براي مثال کلیه امور بانکی ، کلیه امور ثبت نامی ،سیستم کارتهای سوخت و ...  به سمت IT پيش رفته و به همين دليل فارغ‌التحصيل اين رشته اگر توانمند باشد, بيكار نخواهد ماند.

درس‌های اين رشته در طول تحصيل :

دروس پايه و اصلی :

رياضی, معادلات ديفرانسيل , آمار و احتمالات مهندسی , فيزيك , كارگاه عمومی , ساختمان‌های گسسته , مباني كامپيوتر و برنامه‌سازی , زبان ماشين و برنامه‌نويسی سيستم, ساختمان داده‌ها, مدارهای منطقی, معماری كامپيوتر, برنامه‌سازی پيشرفته , سيستم‌های عامل, پايگاه داده‌ها, طراحی الگوريتم‌ها, مهندسی نرم‌افزار , شبكه‌های كامپيوتری, مبانی الكترونيك ديجيتال, هوش مصنوعی, اصول و مبانی مديريت, مبانی اقتصاد مهندسی, آزمايشگاه شبكه, آزمايشگاه پايگاه داده‌ها, شيوه ارائه مطالب علمی و فنی, آزمايشگاه سيستم عامل.
دروس تخصصی :

مبانی فناوری اطلاعات , مهندسی فناوری اطلاعات, تجارت الكترونيكی, مديريت و كنترل پروژه‌های فناوری اطلاعات , برنامه‌ريزی استراتژيك فناوری اطلاعات, آموزش الكترونيكی, محيط‌های چند رسانه‌ای, پروژه‌ فناوری اطلاعات, كارآموزی IT .

گرایش علوم كامپيوتر:

پل‌ ارتباطی دانش‌ كامپيوتر و رياضی است‌ و مهمترين‌ هدف‌ آن‌ دست‌يابی به‌ بهترين‌ الگوريتم‌های موجود (روش‌های حل‌ مسأله‌) در كمترين‌ زمان‌ و با كمترين‌ خطا و بيشترين‌ دقت‌ است. به‌ عبارت‌ ديگر هدف‌ اين‌ رشته‌ تربيت‌ گروهي‌ متخصص‌ كامپيوتر است‌ كه‌ با ديد رياضي‌تر و منطقي‌تر به‌ حل‌ مسائل‌ مطرح‌ شده‌ در علوم‌ كامپيوتر يا رياضی بپردازند. گفتني‌ است‌ كه‌ تفاوت‌ اين‌ رشته‌ با مهندسی كامپيوتر گرايش‌ نرم‌افزار در اين‌ است‌ كه‌ رشته‌ علوم‌ كامپيوتر برخلاف‌ مهندسی كامپيوتر فاقد دروس‌ آزمايشگاهی و كارگاهی است‌ و بيشتر جنبه‌ تحقيقات‌ نظری دارد.

تفاوت رشته مهندسی کامپيوتر با رشته علوم کامپيوتر چيست؟

بطور کلی در غالب دانشگاههای مهم دنيا فارغ التحصيلان علوم کامپيوتر در دو مکان تربيت می شوند. يکي در دانشکده فني يا در دانشکده مهندسي برق يا در دانشکده مهندسي کامپيوتر است که بيشتر جنبه های سخت افزاری و همچنين طراحی و ساخت و نگهداری و الکترونيکی را شامل مي شود. ديگری در دانشکده های رياضی تحت عنوان علوم کامپيوتر تربيت مي شوند که سعی مي شود افرادی که توان طراحی و تجزيه و تحليل سيستم ها، برنامه ريزی، طراحی شبکه ها، تحليل داده ها، توليد نرم افزارها، بانکهای اطلاعاتی، انجام محاسبات علمی، طراحی الگوريتم ها، برنامه نويسی، طراحی شبکه ها، توليد نرم افزارها، بانکهای اطلاعاتی، انجام محاسبات علمی، سيستم های هوشمند، امور انفورماتيکی و غيره را دارند تربيت شوند که بطور وضوح اين نوع مهارتها نيازمند داشتن فکر قوی و دانش رياضی مي باشند.

توانايي‌های لازم :

تسلط‌ و علاقه‌ به‌ رياضيات‌ شرط‌ اول‌ موفقيت‌ در رشته‌ علوم‌ كامپيوتر است‌ و دانشجوی اين‌ رشته‌ بايد بتواند با استدلال‌ رياضی با مسائل‌ برخورد نمايد. در ضمن‌ بايد اطلاعات‌ عمومی خوبی داشته‌ و حتی پس‌ از فارغ‌التحصيلی به‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ پشت‌ نكند چون‌ در طی تحصيل‌ تنها اطلاعات‌ پايه‌ای و كلی را فرا مي‌گيرد و برای حضور در بازار كار بايد خود تلاش‌ كند و اهل‌ مطالعه‌ و تحقيق‌ باشد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

موقعيت‌های شغلی فارغ‌التحصيل‌ علوم‌ كامپيوتر شباهت‌ بسياری با مهندسی كامپيوتر گرايش‌ نرم‌افزار دارد اما در كل‌ نقش‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ مدير و هماهنگ‌ كننده‌ بسيار مهم‌ و قابل‌ توجه‌ است‌. فردی كه‌ مسؤول‌ انتخاب‌ راه‌حل‌ مسائل‌ و حل‌ آنها همچنين‌ تقسيم‌ الگوريتم‌ها در بين‌ مهندسين‌ نرم‌افزار و در انتها جمع‌ كردن‌ قسمت‌هاي‌ توزيع‌ شده‌ مي‌باشد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ اصلي‌ و تخصصي‌ علوم كامپيوتر:

رياضی عمومی، فيزيك‌ پايه‌، آمار و احتمال‌، اصول‌ كامپيوتر، اصول‌ سيستم‌های كامپيوتری، جبر خطی عددی، رياضيات‌ گسسته‌، آناليز عددی، ساختمان‌ داده‌ها و الگوريتم‌ها، نظريه‌ اتوماتا و زبان‌ها، كامپايلر، نظريه‌ محاسبات‌، اصول‌ طراحی نرم‌افزار، منطق‌، ذخيره‌ و بازيابی اطلاعات‌، پايگاه‌ داده‌ها، اصول‌ سيستم‌های عامل‌، شبيه‌سازي‌ كامپيوتری، زبان‌های برنامه‌سازی، اصول‌ مديريت‌،مبانی اقتصاد.


واحد های پذیرش کننده رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار:

دانشگاه پیام نور تهران شمالدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور رباط کریم

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور شهریار
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوه
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیس

واحد های پذیرش کننده رشته کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات:

دانشگاه پیام نور تهران شمالدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور رباط کریم

دانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور شهریار
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور ورامین

واحد های پذیرش کننده رشته کامپیوتر گرایش سخت افزار:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(شمال)

واحد های پذیرش کننده رشته کامپیوتر گرایش علوم کامپیوتر:

دانشگاه پیام نور تهران شرقدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور اسلامشهر

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور شهریار
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور حسن آباددانشگاه پیام نور فیروزکوه
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور پیشوا


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

زبان های خارجی

آيا مي‌توان بدون شناخت زبان انگليسی از پيشرفت‌های علمی و فرهنگی و تحولات ادبی و هنری جهانيان آگاهی يافت؟و آيا مي‌توان ارزش مطالعه آثار اديبان بزرگی چون شكسپير، مولير، ديكنز، پروست و صدها فيلسوف و انديشمند جهان را انكار كرد؟اينجاست كه بايد بر اهميت رشته‌ زبان‌های خارجه و بخصوص رشته زبان انگليسي مهر تأييد زد.رشته‌ زبان‌ انگليسی در مقطع‌ كارشناسی دارای دو گرايش‌ زبان‌ وادبيات‌ انگليسی و مترجمی زبان‌ انگليسی است‌.

گرايش‌ زبان‌ و ادبيات‌ انگليسی :

در گرايش‌ زبان‌ و ادبيات‌ انگليسی ابتدا دروس‌ پايه‌ كه‌ شامل‌ خواندن‌، نگارش‌ و مكالمه‌ است‌، آموزش‌ داده‌ مي‌شود تا دانشجو با مسائل‌ اساسی زبان‌ آشنا گشته‌ و آماده‌ مطالعه‌ دروس‌ تخصصی خود شامل‌ ادبيات‌ انگليسی، ترجمه‌، زبان‌شناسی و روش‌ تدريس‌ ، آزمون‌سازی و نقد ادبی گردد.

گرايش‌ مترجمی زبان‌ انگليسی :

هر كشوری برای ارتباط‌ سياسی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و حتی مذهبی با كشورهای ديگر نياز به‌ مترجمانی قدرتمند و متبحر دارد. دروس‌ گرايش‌ مترجمی زبان‌ انگليسی به‌ سه‌ بخش‌ دروس‌ عمومی، تخصصی پايه‌ و تخصصی اصلی تقسيم‌ مي‌شود كه‌ دروس‌ عمومی و تخصصی پايه‌ بين‌ دو گرايش‌ زبان‌ و ادبيات‌ انگليسی و مترجمی زبان‌ انگليسی مشترك‌ است‌ و دروس‌ تخصصی اصلی مجزا مي‌باشد؛ يعنی دانشجويان‌ گرايش‌ مترجمی در اين‌ بخش‌، انواع‌ دروس‌ ترجمه‌ مثل‌ ترجمه‌ انفرادی، ترجمه‌ پيشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ ادبی و اصول‌ و روش‌ ترجمه‌ را مي‌گذرانند و دانشجويان‌ زبان‌ و ادبيات‌ انگليسی شعر، ادبيات‌ نمايشی، رمان‌ و تاريخ‌ ادبيات‌ انگليسی را مطالعه‌ مي‌كنند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های زبان‌ انگليسی:

خواندن‌ و درك‌ مفاهيم‌، دستور و نگارش‌ ، گفت‌ و شنود آزمايشگاه‌، متون‌ يادگيری زبان‌، نگارش‌ پيشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ ساده‌، اصول‌ و روش‌ ترجمه‌، كاربردهای اصطلاحات‌ و تعبيرات‌ در ترجمه‌، آواشناسی انگليسی، درآمدی بر ادبيات‌ انگليسی، خواندن‌ متون‌ مطبوعاتی، نمونه‌های نثر ساده‌، بيان‌ شفاهی داستان‌، نامه‌نگاری انگليسی، مقاله‌نويسی، بررسی آثار ترجمه‌شده‌ اسلامی، اصول‌ و روش‌ تحقيق‌، آزمون‌سازی زبان‌، روش‌ تدريس‌.

دروس‌ تخصصی گرايش‌ زبان‌ و ادبيات‌ انگليسی:

كليات‌ زبان‌شناسی، زبان‌ دوم‌ (فرانسه‌ يا آلمانی)، داستان‌ كوتاه‌، سيری در تاريخ‌ ادبيات‌ انگليسی، فنون‌ و صناعات‌ ادبی، ترجمه‌ متون‌ ادبی، نمايشنامه‌، شعر انگليسی ، آشنايي‌ با رمان‌، اصول‌ و روش‌ نقد ادبی، مكتب‌های ادبی، متون‌ برگزيده‌ نثر ادبی

دروس‌ تخصصی گرايش‌ مترجمی زبان‌ انگليسی:

ساخت‌ زبان‌ فارسی، آشنايی با ادبيات‌ معاصر ايران‌، نگارش‌ فارسی، واژه‌شناسی، ترجمه‌ پيشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ اقتصادی، ترجمه‌ متون‌ علوم‌انسانی (جامعه‌شناسی، تعليم‌ و تربيت‌، روانشناسی و حقوق‌)، ترجمه‌ متون‌ سياسی، ترجمه‌ مكاتبات‌ و اسناد زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ شفاهی، ترجمه‌ نوار و فيلم‌ ، بررسی مقابله‌ای ساخت‌ جمله‌ ، اصول‌ و مبانی نظری، ترجمه‌ متون‌ ادبی.

توانايي‌های لازم‌ :

دانشجوی زبان‌ انگليسی نبايد دانشگاه‌ را محلی برای آموزش‌ ابتدايی زبان‌ بداند بلكه‌ بايد پيش‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ با زبان‌ انگليسی آشنايی داشته‌ باشد و در دانشگاه‌ با اصول‌ و روش‌ ترجمه‌ و زبان‌شناسی يا ادبيات‌ انگليسی آشنا گردد. همچنين‌ يك‌ دانشجوی مترجمی بايد به‌ زبان‌ فارسي‌ تسلط‌ كامل‌ داشته‌ باشد چون‌ ترجمه‌ از هر زبانی به‌ زبان‌ فارسي‌ علاوه‌ بر مهارت‌ در زبان‌ انگليسی به‌ مهارت‌ بيشتری در زبان‌ و نگارش‌ فارسی نياز دارد. البته‌ صِرف‌ دانستن‌ دو زبان‌، انسان‌ را مترجم‌ نمي‌كند بلكه‌ بايد دانشجو اطلاعات‌ عمومی خوبي‌ داشته‌ باشد، مثلاً نمي‌شود چيزی از فلسفه‌ ندانست‌ و يك‌ كتاب‌ فلسفی را ترجمه‌ كرد يا بدون‌ اطلاع‌ از زندگی، افكار و دوران‌ تاريخی يك‌ نويسنده‌، يكی از كتاب‌هايش‌ را ترجمه‌ نمود.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

دانشجوی خوب‌ گرايش‌ مترجمی يك‌ فارغ‌التحصيل‌ موفق‌ مي‌شود و فرصت‌های شغلی زيادي‌ دارد. براي‌ مثال‌ مي‌تواند جذب‌ صداوسيما، خبرگزاری جمهوري‌ اسلامی ايران‌، وزارت‌ جهاد كشاورزی و وزارت‌ امور خارجه‌ شود يا در سازمان‌ها و مؤسسات‌ خصوصی كه‌ با خارج‌ از كشور ارتباط‌ دارند و نيازمند به‌ مترجم‌ هستند، فعاليت‌ كند. يك‌ فارغ‌التحصيل‌ ادبيات‌ انگليسی نيز مي‌تواند در حوزه‌ كاری خود به‌ ترجمه‌ بپردازد؛ يعنی متون‌ ادبی از جمله‌ داستان‌ يا شعر را ترجمه‌ كند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش زبان و ادبیات انگلیسی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش مترجمی زبان انگلیسی کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته مترجمی:


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور شهریاردانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور رباط کریم

دانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور اسلامشهر

واحد های پذیرش کننده رشته زبان و ادبیات انگلیسی:

دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور اسلامشهر


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

مهندسی پزشكی

مي‌توان به نقش اين علم به عنوان پل ارتباطي بين مهندسي و پزشكي اشاره كرد؛ اين علم تلاش مي‌كند تا مهندسين بتوانند وسایل و امکاناتی را با کاربری پزشکی تولید كنند. البته علم مهندسي پزشكي به ساخت اعضاي مصنوعي مكانيكي يا الكتريكي محدود نمي‌شود بلكه حيطه اين علم بسيار گسترده‌تر و متنوع‌تر مي‌باشد تا جايي كه بدون آن،‌علم پزشكي نمي‌تواند كاري انجام دهد. براي مثال يك پزشك جراح بدون تجهيزات اتاق عمل واقعاً فلج است. يا بسياري از معاينات پزشكي بدون استفاده از تجهيزات پزشكي امكان‌پذير نيست. در ضمن بايد توجه داشت كه هدف مهندسي پزشكي تنها تجهيزات پزشكي نيست بلكه ابعاد اين رشته بسيار وسيع‌تر است.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در گرايش‌هاي مختلف‌ :

رياضي‌ عمومي‌، معادلات‌ ديفرانسيل‌، فيزيك‌ عمومي‌، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، آمار حياتي‌ و احتمالات‌، محاسبات‌ عددي‌، استاتيك‌ و مقاومت‌ مصالح‌ در مهندسي‌ پزشكي‌، رياضيات‌ مهندسي‌، مقدمه‌اي‌ بر مهندسي‌ پزشكي‌ زيستي‌، تجهيزات‌ عمومي‌ بيمارستان‌ها و كيلينيك‌هاي‌ پزشكي‌، مدارهاي‌ الكتريكي‌، الكترونيك‌، مدارهاي‌ منطقي‌، بهداشت‌ عمومي‌، اصول‌ توانبخشي‌ وسايل‌ و دستگاه‌ها، اصول‌ و كليات‌ مديريت‌ خدمات‌ بهداشتي‌ ـ درماني‌، اصول‌ سيستم‌هاي‌ راديولوژي‌ و راديوتراپي‌، فيزيولوژي‌، آناتومي‌، فيزيك‌ پزشكي‌، زبان‌ تخصصي‌ مهندسي‌ پزشكي‌، بيوفيزيك‌، كارورزي‌ ، پروژه‌.

گرايش‌ بيومكانيك‌ :

دانشجوي‌ مهندسي‌ پزشكي‌ گرايش‌ بيومكانيك‌ با به‌ كارگيري‌ مفاهيم‌ مكانيكي‌ در زمينه‌هاي‌ پزشكي‌ آشنا مي‌شود. اهميت‌ اين‌ رشته‌ زماني‌ آشكار مي‌شود كه‌ بدانيم‌ جلوه‌هاي‌ مختلف‌ انساني،‌ جنبه‌هاي‌ مكانيكي‌ قوي‌ دارد. مثلاً در ساخت‌ دست‌ يا پاي‌ سيبرنتيكي‌ و قلب‌ مصنوعي‌ بايد يك‌ متخصص‌ بيومكانيك‌ در مورد نحوه‌ حركت‌ اندام‌هاي‌ ياد شده‌ نظر بدهد. همچنين‌ در زمينه‌ سازگاري‌ محيط‌ صنعتي‌ و غيرصنعتي‌ با بدن‌ انسان‌ علم‌ بيومكانيك‌ نقش‌ مهمي‌ را ايفا مي‌كند.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ بيومكانيك‌:

ديناميك‌ و ارتعاشات‌ در مهندسي‌ پزشكي‌، خواص‌ مواد مهندسي‌، مقدمه‌اي‌ بر كاربرد مواد مهندسي‌ در پزشكي‌، مكانيك‌ سيالات‌، كينزيولوژي‌ و بيومكانيك‌ مقدماتي‌، ارتز و پروتز، طراحي‌ اجزاء، ديناميك‌ ماشين‌، ترموديناميك‌ و انتقال‌ حرارت‌، طراحي‌ و توليد به‌ كمك‌ كامپيوتر، شيمي‌ عمومي‌، بيوشيمي‌.

گرايش‌ بيومتریال:

فارغ‌التحصيل‌ گرايش‌ بيومواد با كار مواد مختلف‌ از قبيل‌ پليمرها، سراميك‌ها، كامپوزيت‌ها و مواد فلزي‌ در بدن‌ انسان‌ و در تجهيزات‌ پزشكي‌ آشنا مي‌شود.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ بيومواد :

ترموديناميك‌، شيمي‌ عمومي‌، خواص‌ مواد مهندسي‌، مقدمه‌اي‌ بر كاربرد مواد مهندسي‌ در پزشكي‌، پديده‌هاي‌ نفوذ، انتقال‌ جرم‌ و انتقال‌ حرارت‌، فرآيند شكل‌دهي‌ و ساخت‌ بيومتريال‌ها، پروتزهاي‌ بيومتريال‌ها، كارگاه‌ آزمون‌هاي‌ بيولوژيكي‌، شيمي‌ آلي‌، ديناميك‌ و ارتعاشات‌ در مهندسي‌ پزشكي‌، مكانيك‌ سيالات‌، بيوشيمي‌.

گرایش بالینی :
 
مهندس پزشکی بالینی مسئول طراحی ،خرید ،نگهداری ،تعمیر، بررسی اطلاعات کامپیوتری تجهیزات پزشکی و ابزارکسب اطلاعات حیاتی مورد نیاز پزشکان وبیمارستان در زمینه های خاص می باشد. تمامی این موارد مستلزم بهره گیری از سیستم های کامپیوتری ، به همراه تجهیزات ونرم افزارهای طراحی شده برای کنترل این تجهیزات و جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آنهاست. مهندس پزشک بالینی باید همواره از آخرین تکنولوژی های مربوط به درمان و مراقبت های پزشکی بهره گیری کند.


توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

ميزان‌ واحدهاي‌ غيرمهندسي‌ اين‌ رشته‌ بسيار محدود است‌ و دانشجو بايد علاقه‌مند به‌ دروس‌ رشته‌ رياضي‌ فيزيك‌ باشد و اين‌ انتظار هست‌ كه‌ ديد پايه‌اي‌ قوي‌ در مهندسي‌ داشته‌ باشد، يعني‌ مهندس‌ بيوالكتريك‌ بايد به‌ الكترونيك‌ و مهندس‌ بيومكانيك‌ به‌ مكانيك‌ و مهندس‌ بيومواد به‌ دروس‌ مرتبط‌ با مهندسي‌ مواد علاقه‌مند بوده‌ و در آن‌ توانمند باشد. در ضمن‌ يك‌ مهندس‌ پزشكي‌ بايد علم‌ زيست‌شناسي‌ و محيط‌ كار بيمارستاني‌ را دوست‌ بدارد يعني‌ علاقه‌مند باشد كه‌ در بيمارستان‌ يا محيط‌هاي‌ مرتبط‌ فعاليت‌ كند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

يك‌ مهندس‌ پزشكي‌ گرایش بیوالکتریک مي‌تواند يك‌ دستگاه‌ پزشكي‌ را به‌ درستي‌ راه‌اندازي‌ كرده‌ و نحوه‌ استفاده‌ صحيح‌ آن‌ را به‌ پرستاران‌ يا ديگر كاركنان‌ بيمارستان‌ آموزش‌ دهد يا اينكه‌ در مؤسسات‌ و شركت‌هاي‌ خصوصي‌ و دولتي‌، در زمينه‌ ساخت‌ تجهيزات‌ پزشكي‌ فعاليت‌ كند. فارغ‌التحصيلان‌ گرايش‌ بيومكانيك‌ نيز هم‌ در زمينه‌ ساخت‌ اعضاي‌ مصنوعي‌ و هم‌ در مبحث‌ توانبخشي‌ مثل‌ ساخت‌ ويلچر يا تخت‌ بيمارستان‌ مورد نياز است‌. فارغ‌التحصيلان‌ مهندسي‌ پزشكي‌ گرايش‌ بيومتريال‌ يا بيومواد مي‌توانند در کارخانجات تولیدی صنايع‌ پزشكي،‌ كارآيي‌ داشته‌ باشند. براي‌ مثال‌ در كارخانه‌هاي‌ ساخت‌ لوازم‌ يك‌بار مصرف‌ مثل‌ سرنگ‌، سوند، يا دستكش‌هاي‌ جراحي‌ و....


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش بیو مکانیک کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش بیو متریال کليک کنيد

واحد های پذیرش کننده رشته مهندسي پزشکی:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال درکلیه گرایشها با ظرفیتهای مجزا.    


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسی برق

محور اصلي فعاليت‌هاي مهندسي برق، تبديل يك سيگنال به سيگنال ديگر است. كه البته اين سيگنال ممكن است شكل موج ولتاژ يا شكل موج جريان و يا تركيب ديجيتالي يك بخش از اطلاعات باشد.براي مثال وقتي ما با تلفن صحبت مي‌كنيم در مرحله اول به دستگاهي به نام ميكروفون نياز داريم كه صحبت‌هاي ما را تبديل به سيگنال‌هاي الكتريكي كند تا اين سيگنال در خطوط تلفن منتقل گردد. سپس در طرف ديگر به دستگاهي نياز داريم كه سيگنال‌هاي رسيده را به سيگنال‌هاي صوتي تبديل كند تا فرد مقابل بتواند صداي ما را بشنود و مكالمه تلفني برقرار گردد.رشته‌ مهندسي‌ برق‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ داراي‌ 4 گرايش‌ الكترونيك‌، مخابرات‌، كنترل‌ و قدرت‌ است‌.

گرايش‌ الكترونيك‌:

گرايش‌ الكترونيك‌ به‌ دو زيربخش‌ عمده‌ تقسيم‌ مي‌شود. بخش‌ اول‌ ميكروالكترونيك‌ است‌ كه‌ شامل‌ علم‌ مواد، فيزيك‌ الكترونيك‌، طراحي‌ و ساخت‌ قطعات‌ از ساده‌ترين‌ تا پيچيده‌ترين‌ آنها است‌ و بخش‌ دوم‌ نيز مدار و سيستم‌ ناميده‌ مي‌شود و هدف‌ آن‌ طراحي‌ و ساخت‌ سيستم‌ها و تجهيزات‌ الكترونيكي‌ با استفاده‌ از قطعات‌ ساخته‌ شده‌ توسط‌ متخصصان‌ ميكروالكترونيك‌ مي‌باشد. و اين شامل بسياري از دستگاه‌هاي الكتريكي از جمله سيستم پمپ مصنوعي تأمين كننده ضربان قلب، سيستم رله و حفاظت در يك نيروگاه برق و يا سيستم هدايت اتوماتيك يك هواپيما مي‌شود.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌:

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف‌ مهندسي‌ برق‌:

معادلات‌ ديفرانسيل‌، برنامه‌سازي‌ كامپيوتر، محاسبات‌ عددي‌، فيزيك‌، رياضي‌ مهندسي‌، مدارهاي‌ الكتريكي‌، اندازه‌گيري‌ الكتريكي‌، الكترومغناطيس‌، الكترونيك‌، ماشين‌هاي‌ الكتريكي‌، مدارهاي‌ منطقي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ سيستم‌ها، سيستم‌هاي‌ كنترل‌ خطي‌، بررسي‌ سيستم‌هاي‌ قدرت‌، مخابرات‌.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ الكترونيك‌:

فيزيك‌ مدرن‌، فيزيك‌ الكترونيك‌، الكترونيك‌ صنعتي‌، تكنيك‌ پالس‌، معماري‌ كامپيوتر، ميكروپروسسور، مدارهاي‌ مخابراتي‌.(بسياري‌ از درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ همراه با آزمايشگاه‌ است‌.)

گرايش‌ مخابرات‌:

مخابرات‌ از دو گرايش‌ ميدان‌ و سيستم‌ تشكيل‌ مي‌شود. كه‌ در گرايش‌ ميدان‌، دانشجويان‌ با مفاهيم‌ ميدان‌هاي‌ مغناطيسي‌، امواج‌، ماكروويو، آنتن‌ و ... آشنا مي‌شوند تا بتوانند مناسب‌ترين‌ وسيله‌ را براي‌ انتقال‌ موجي‌ از نقطه‌اي‌ به‌ نقطه‌ ديگر پيدا كنند. در گرايش‌ سيستم‌ نيز دانشجويان‌ فرا مي‌گيرند كه‌ چگونه‌ سيگنال‌ها را از شكلي‌ به‌ شكل‌ ديگر تبديل‌ كنند. همچنين‌ يكي‌ از فعاليت‌هاي‌ عمده‌ مهندسي‌ مخابرات‌ گرايش‌ سيستم‌، طراحي‌ فيلترهاي‌ مختلفي‌ است‌ كه‌ مي‌توانند امواج‌ مزاحم‌ شامل‌ نويز‌ يا پارازيت‌ را از امواج‌ اصلي‌ تشخيص‌ دهند و آنها را حذف‌ كنند‌ و تنها امواج‌ اصلي‌ را از آنتن‌ دريافت‌ نمايند.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ مخابرات‌:

الكترونيك‌ (تخصصي‌)، مدارهاي‌ مخابراتي‌، مخابرات‌ ، فيلترها و سنتز مدارها، ميدان‌ها و امواج‌، آنتن‌، مايكروويو، سيستم‌هاي‌ انتقال‌ ، اصول‌ ميكروكامپيوتر. (بسياري‌ از درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ همراه با آزمايشگاه‌ است‌.)

گرايش‌ كنترل‌:

هدف‌ اين‌ علم‌، كنترل‌ خروجي‌هاي‌ يك‌ سيستم‌ بر مبناي‌ ورودي‌هاي‌ آن‌ و با توجه‌ به‌ شرايط‌ ويژه‌ و نكات‌ مورد نظر طراحي‌ آن‌ سيستم‌ است. علم‌ كنترل‌ فقط‌ در مهندسي‌ برق‌ مورد استفاده‌ قرار نمي‌گيرد و در كل‌ هدف‌ مهندسي‌ كنترل‌، طراحي‌ سيستمي‌ است‌ كه‌ بتواند عملكرد يك‌ دستگاه‌ را در حد مطلوب‌ حفظ‌ كند. خودكار كردن‌ يا اتوماتيك‌ كردن‌ خط‌ توليد، يكي‌ ديگر از فعاليت‌هاي‌ مهندسي‌ كنترل‌ است‌.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ كنترل‌:

الكترونيك‌ صنعتي‌، اصول‌ ميكروكامپيوترها، ترموديناميك‌، سيستم‌هاي‌ كنترل‌ ديجيتال‌ و غيرخطي‌، جبر خطي‌، سيستم‌هاي‌ كنترل‌ پيشرفته‌. (بسياري‌ از درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ همراه با آزمايشگاه‌ است‌).

گرايش‌ قدرت‌:

هدف‌ اصلي‌ مهندسين‌ اين‌ گرايش‌، توليد برق‌ در نيروگاه‌ها، انتقال‌ برق‌ از طريق‌ خطوط‌ انتقال‌ و توزيع‌ آن‌ در شبكه‌هاي‌ شهري‌ و در نهايت‌ توزيع‌ آن‌ براي‌ مصارف‌ خانگي‌ و كارخانجات‌ است‌. بنابراين‌ يك‌ مهندس‌ قدرت‌ بايد به‌ روش‌هاي‌ مختلف‌ توليد برق‌، خطوط‌ انتقال‌ نيرو و سيستم‌هاي‌ توزيع‌ آشنا باشد. دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ در شاخه‌ توليد با انواع‌ نيروگاه‌هاي‌ آبي‌، گازي‌، سيكل‌ تركيبي‌ و ... آشنا مي‌شوند. در بخش‌ انتقال‌ و توزيع‌ نيز روش‌هاي‌ مختلف‌ انتقال‌ برق‌ اعم‌ از كابل‌هاي‌ هوايي‌ و زيرزميني‌ را مطالعه‌ مي‌كنند. يكي‌ ديگر از شاخه‌هاي‌ قدرت‌، ماشين‌هاي‌ الكتريكي‌ است.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ قدرت‌:

ماشين‌هاي‌ الكتريكي‌ تخصصي‌، حفاظت‌ و رله‌، تأسيسات‌، توليد و نيروگاه‌، عايق‌ و فشار قوي‌، ماشين‌هاي‌ مخصوص‌.


گرايش‌ بيوالكتريك:

‌ هدف‌ اين‌ رشته‌ تربيت‌ متخصصاني‌ است‌ كه‌ بتوانند از عهده‌ تجهيز، نگهداري‌ و طراحي‌ دستگاه‌هاي‌ پزشكي‌ برآيند؛ يعني‌ مهندس‌ الكترونيك‌ مجربي‌ باشند كه‌ با زمينه‌هاي‌ پزشكي‌ نيز آشنايي‌ داشته‌ و ‌بتوانند دستگاه‌هاي‌ پزشكي‌ را طراحي‌ كرده‌ و بسازند يا اينكه‌ مسؤول‌ سفارش‌ دستگاه‌ از خارج‌ از كشور باشند.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ بيوالكتريك‌:

مخابرات‌ آنالوگ‌ و ديجيتال‌، تكنيك‌ پالس‌، حفاظت‌ الكتريكي‌ در سيستم‌هاي‌ بيمارستاني‌، سيستم‌هاي‌ كنترل‌ خطي‌، اندازه‌گيري‌ الكترونيكي‌، تجزيه‌ و تحليل‌ سيستم‌ها، هوش‌ محاسباتي‌ و زيستي‌.

توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

مهندسي‌ برق‌ نيز مانند مابقي‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ بر مفاهيم‌ فيزيكي‌ و اصول‌ رياضيات‌ استوار است‌ و هرچه‌ دانشجويان‌ بهتر اين‌ مفاهيم‌ را درك‌ كنند، مي‌توانند مهندس‌ بهتري‌ باشند. دانشجوي‌ برق‌ بايد ذهني‌ خلاق‌ و تحليل‌گر داشته‌ باشد. همچنين‌ به‌ كار با وسايل‌ برقي‌ علاقه‌ داشته‌ باشد چون‌ گاهي‌ اوقات‌ دانشجوياني‌ وارد اين‌ رشته‌ مي‌شوند كه‌ در رياضي‌ و فيزيك‌ قوي‌ هستند اما در كارهاي‌ عملي‌ ضعيف‌اند.
موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

امروزه‌ با توجه‌ به‌ نياز فزاينده‌ به‌ انرژي‌ در جهان‌ و همچنين‌ نرخ‌ رشد انرژي‌ الكتريكي‌ در كشور، نياز به‌ احداث‌ نيروگاه‌هاي‌ جديد و در نتيجه جذب‌ فارغ‌التحصيلان‌ متخصص‌ برق‌ و قدرت‌ زیاد میباشد. در هر جا كه‌ يك‌ مجموعه‌ عظيمي‌ از صنعت‌ مهندسي‌ مثل‌ كارخانه‌ سيمان‌، خودروسازي‌، ذوب‌ آهن‌ و ... وجود داشته‌ باشد نیز حضور يك‌ مهندس‌ كنترل‌ ضروري‌ است‌. و بالاخره‌ يك‌ مهندس‌ مخابرات‌ يا الكترونيك‌ مي‌تواند جذب‌ وزارتخانه‌هاي‌ ارتباطات و فناوري اطلاعات ‌، صنايع‌ دفاع‌ و سازمان‌هاي‌ مختلف‌ خصوصي‌ و دولتي‌ شود.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش الکترونیک کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش مخابرات کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش کنترل کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته مهندسي برق:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمال درکلیه گرایشها با ظرفیتهای مجزا.    


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مديريت دولتی

چگونه می توان معضل بيكاری را حل نمود؟ چرا كاركنان سازمان‌ها، گرفتار دلسردی، يأس و افسردگی می شوند؟ چرا در تعدادی از سازمان‌های ما از امكانات موجود به خوبی استفاده نمی شود؟ درپاسخ به اين سؤال‌ها باید گفت كه كليد معمای مشكلات سازمان‌های هر جامعه "مديريت" است. چون تأمين نيازهای فنی، خدماتی، درمانی و تفريحی جامعه، بدون وجود مديران لايق كه بالاترين كارآيی و بهره‌وری را داشته باشند، امكان‌پذير نيست. به همين دليل هر جامعه‌ای براي فايق آمدن بر مشكلات سازمانی خود، قبل از هر چيز بايد به مسأله آموزش صحيح و موثر مديريت توجهی بنيادی داشته باشد. تخصصی كه در بيشتر دانشگاه‌های معتبر علوم انساني جهان، تحت عنوان رشته مديريت آموزش داده می شود. رشته‌ مديريت‌ در كشور ما داراي‌ شاخه‌های متعددی است كه‌ از آن‌ جمله‌ می توان‌ به‌ مديريت‌ بازرگانی، صنعتی، دولتی و جهانگردی اشاره‌ كرد.

گرايش‌ مديريت‌ دولتی:

هدف‌ رشته‌ مديريت‌ دولتی، تربيت‌ مديران‌ شايسته‌ای است‌ كه‌ بتوانند وظايف‌ پنجگانه‌ محوله‌ را به‌ نحو احسن‌ در سازمان‌ها و تشكيلات‌ دولتی كشور انجام‌ دهند. اين‌ وظايف‌ عبارتند از:

1ـ برنامه‌ريزی و اجرای آن‌. 2ـ سازمان‌دهی يا تقسيم‌ وظايف‌ بين‌ كاركنان‌ يك‌ سازمان‌ به‌ نحوی كه‌ با تقسيم‌ كار بتواند مهارت‌ پرسنل‌ خود را در پرداختن‌ به‌ كارهای جزئی افزايش‌ دهد. 3ـ عمليات‌ امور استخدامی يا كارگزينی كاركنان‌ جديد. 4ـ هدايت‌ و راهبری. 5 ـ نظارت‌ و كنترل‌.براي مثال چون در يك بخش دولتی، رقابت وجود ندارد؛ كاركنان تمايل به افزايش ارتقای خدمات ندارند و اين وظيفه مديريت است كه بتواند در چارچوب قوانين و مقررات دولتی، با خلاقيت و نوآوری خويش، كارآيی و بهره‌وری كاركنان را افزايش دهد.

درس‌های اين رشته در طول تحصيل:

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های مختلف‌ مديريت‌:

اصول‌ حسابداری، رياضيات‌ و كاربرد آن‌ در مديريت‌، آمار و كاربرد آن‌ در مديريت‌، كامپيوتر و كاربرد آن‌ در مديريت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان‌، روش‌ تحقيق‌ در مديريت‌، مبانی سازمان‌ و مديريت‌، تحقيق‌ در عمليات‌، مديريت‌ رفتار سازمانی، مديريت‌ منابع‌ انسانی، حقوق‌ اساسی، مباني‌ مديريت‌ اسلامی، سيستم‌های اطلاعاتی در مديريت‌.

دروس‌ اصلي‌ و تخصصی گرايش‌ مديريت‌ دولتی:

روانشناسی سياسی، جامعه‌شناسی سازمان‌ها، توسعه‌ اقتصادی و برنامه‌ريزی، مديريت‌ تحول‌ سازمانی، حسابداری دولتی، ماليه‌ عمومی و تنظيم‌ خط‌مشی مالی، فراگرد تنظيم‌ و كنترل‌ بودجه‌، مديريت‌ سازمان‌های محلی و شهرداري‌ها، مبانی مديريت‌ دولتی، مديريت‌ تطبيقی ، مديريت‌ توسعه‌، مديريت‌ تعاوني‌ها، تصميم‌گيری و تعيين‌ خط‌مشی، سير انديشه‌های سياسی و تحول‌ نهادهای اداری، مباحث‌ ويژه‌ مديريت‌ دولتی، حقوق‌ اداری، سازماندهی و اصلاح‌ تشكيلات‌ و روش‌ها.

توانايي‌های لازم :

قدرت‌ رهبری، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعی خوب‌، توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و قدرت‌ بيان‌ قوی از ويژگی های لازم‌ براي‌ دانشجوی رشته‌ مديريت‌ در تمامی گرايش‌ها است‌.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

يك‌ فارغ‌التحصيل‌ رشته‌ مديريت‌ نبايد انتظار داشته‌ باشد كه‌ از همان‌ بدو امر به‌ عنوان‌ مدير يك‌ شركت‌ يا كارخانه‌ مشغول‌ به‌ كار گردد. چون‌ بخشی از مطالب‌ و محتوای كلاس‌های مديريت‌ بايد به‌ عنوان‌ تجربه‌ از محيط‌ و سازمان‌های جامعه‌ گرفته‌ شود. بنابراين‌ فارغ‌التحصيل‌ مدیریت دولتی در ابتدا بايد به‌ عنوان‌ يك‌ كارشناس‌ در مؤسسات‌ دولتی و عمومی و خدماتی مشغول‌ به‌ كار گردد و سپس‌ به‌ مرور پله‌های ترقی را طی كند.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت دولتی:


دانشگاه پیام نور تهران غربدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پردیس

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور ملارد
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور فیروزکوه


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 
مهندسی کامپیوتر-رباتيك:

امروزه كاربرد رباتيك و اتوماسيون دركارخانه‌ها يكی از محورهای اساسی توسعه صنعتی است. ربات‌ها به ويژه در محيط‌های خطرناك نظير فضا، عمق زمين، ته دريا، محيط‌های شيميایی و دارای راديواكتيو نقش مؤثري در پيشبرد علم وتكنولوژي دارند. در واقع اين رشته براي ساخت يک ربات صنعتي که در صنايع و کارخانجات مورد استفاده قرار مي گيرد به وجود آمده است و نه براي ساخت ربات هاي تفريحي وسرگرمي و از همين‌رو رشته مهندسی رباتيك با بهره‌گيری از امكانات و توانايي‌های مجموعه‌های برق و مكانيك و کامپیوتر دانشگاه‌ها تأسيس شده است.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

هدف اصلی این رشته الکترونیکی و هوشمندکردن (Autonomous) ماشینهای مکانیکی می باشد. از این رو در هر رسته ای که نیاز به خودمختارسازی در آن احساس شود به وجود مهندسین رباتیک نیاز است. در صنایعی که کار در محیط آن برای انسان خطرناک است و نیز در صنایعی که کاری می بایست با دقت فراتر از دست انسان انجام شود استفاده از رباتیک ضروری می باشد.
مشاغل رباتیکی در کلیه تاسیسات و تجهیزات صنایع غذایی - صنایع تبدیلی - صنایع نساجی - صنایع پوشاک - صنایع چرم - صنایع چوب - صنایع شیشه - صنایع سلولزی - صنایع شیمیایی - صنایع سنگین - صنایع معدنی - صنایع فلزی - کارخانجات ابزارآلات و ماشین ها - خطوط انتقال مواد در کارخانجات- اتوماسیون صنعتی شامل کنترل ، ابزار دقیق ، مانیتورینگ ، اسکادا و نظایر آن وجود دارند.

درس‌های اين رشته در طول تحصيل :

دروس اصلی:

الكترومغناطيس، رياضی مهندسی، كارگاه برق، كارگاه جوشكاری و ورق‌كاری، كارگاه ماشين‌ابزار و ابزارسازی، نقشه‌كشی صنعتی، استاتيك، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء، ديناميك، ديناميك ماشين‌، مكانيك سيالات، مدارهای الكتريكی، ماشين‌های الكتريكی مستقيم و متناوب، مدارها منطقی، تجزيه و تحليل‌ سيستم‌ها، سيستم‌های كنترل خطی، پروژه كارشناسی، كارآموزی، رياضی، معادلات ديفرانسيل، برنامه‌سازی كامپيوتر، محاسبات عددی، فيزيك.

دروس تخصصی:

طراحی مكانيزم‌ها، الكترونيك‌ قدرت و محركه‌ها، رباتيك،‌ اصول ميكروكامپيوترها، ارتعاشات مكانيكی، آزمايشگاه ربات، سنسورهای ربات، كنترل ربات، سيستم‌های محركه، مدارهای وابسته، كنترل فازی، شبكه‌های عصبی، طراحی ماشين به كمك كامپيوتر، اندازه‌گيری الكتريكی، ياتاقان و روغن‌كاری، آزمايشگاه ارتعاشات و ديناميك ماشين، علم مواد، كنترل مدرن. (بسياري از درس‌هاي اين رشته همراه با آزمايشگاه است)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی کامپیوتر رباتیک:

 1 -دانشگاه پیام نور تهران شمالمشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

تربيت بدنی وعلوم ورزشی

تربيت‌ بدنی رشته‌ «ميان‌ رشته‌ای»‌ است‌ كه‌ از علوم‌ مختلــف‌ مــاننــد فيــزيــولوژی، مديريت، بيومكانيك، جامعه‌شناسی، روانشناسی و تاريخ براي‌ تقويت‌ و تربيت‌ جسم‌ و روان‌ انسان‌ استفاده‌ میكند. اين‌ رشته‌ از يك‌ سو مشتمل‌ بر يكسری رشته‌های پايه‌ پزشكی است تا جايي‌ كه‌ فارغ‌التحصيل‌ آن‌ تا حد يك‌ پزشكيار با جسم‌ انسان‌ آشنا میشود و از سوی ديگر بخشی از دروس‌ اين‌ رشته،‌ شامل‌ علوم‌ تربيتی است‌ تا دانشجوی اين‌ رشته‌ با كنش‌ و واكنش‌ انسان‌ها آشنا شود و بتواند به‌ عنوان‌ يك‌ مربی با ورزشكاران‌ يا دانش‌آموزان‌ به‌ درستی برخورد كند. و بالاخره‌ يك‌ بـُعد اين‌ رشته‌ شامل‌ علوم‌ ورزشی میشود؛ يعني‌ دانشجو، علوم‌ ورزشی را به‌ صورت‌ علمی و عملی آموزش‌ میبيند تا بتواند در رشته‌های مختلف‌ ورزشی مهارت‌ داشته‌ باشد و نیز توانايی تحقيق‌ در علوم‌ ورزشی را به‌ دست‌ بياورد.

توانايي‌های لازم‌ :

دانشجوی اين‌ رشته‌ بايد از كودكي‌ ورزشكار باشد. چون‌ افرادی كه‌ از كودكی اهل‌ ورزش‌ هستند، انگيزه‌ بيشتری براي‌ فراگيري‌ مطالب‌ علمی و عملی از خود نشان‌ مي‌دهند. گفتنی است‌ كه‌ قد آقايان‌ داوطلب‌ رشته‌ تربيت‌ بدنی بايد حداقل‌ 165 سانتیمتر و خانم‌ها 158 سانتیمتر باشد (قهرمانان‌ تيم‌ملی از شرط‌ ياد شده‌ مستثنی هستند) و حداقل‌ ديد چشم‌ آنها بايد هفت دهم باشد. همچنين‌ اين‌ رشته‌ به صورت‌ نيمه‌متمركز دانشجو میگيرد؛ يعنی در يك‌ آزمون‌ عملی مهارت‌، آمادگی و توانايی جسمی دانشجويان‌ سنجيده‌ میشود.

موقعيتشغلیدر ايران‌:

فارغ‌التحصيل‌ تربيت‌ بدنی میتواند به‌ عنوان‌ مربي‌ و مسؤول‌ ورزش‌ در بخش‌ تربيت‌ بدنی وزارتخانه‌ها ، فعاليت‌ كند. همچنين‌ میتواند در ساخت‌ وسايل‌ و البسه‌ ورزشي‌ مشاور يك‌ طراح‌ باشد، چون‌ نظرات‌ يك‌ كارشناس‌ ورزشی نقش‌ مؤثری در بهبود وسايل‌ ورزشی دارد. در كل‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ اگر فرد فعالی باشد، هيچ‌ وقت‌ بيكار نمیماند زيرا میتواند به‌ عنوان‌ مربي‌ در باشگاه‌های ورزشي‌ آزاد فعاليت‌ نمايد يا به‌ عنوان‌ كارشناس‌ يا مربی بدنسازی جذب‌ سازمان‌ تربيت‌ بدنی شود.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌:

دروس‌ پايه‌ و اصلی:

آناتومی انسانی، فيزيولوژی انسانی، شيمی عمومی، فيزيك‌ عمومی، رياضيات‌ پايه‌ و مقدمات‌ آمار، كمك‌های اوليه‌، زيست‌شناسی، اصول‌ و فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌، مبانی برنامه‌ريزی آموزش‌ متوسطه‌، روانشناسی كودكی و نوجوانی، روانشناسی تربيتی، اصول‌ و فنون‌ مشاوره‌ و راهنمايی، سنجش‌ و اندازه‌گيری، توليد و كاربرد مواد آموزشی، روش‌ها و فنون‌ تدريس‌، مديريت‌ آموزشی.

دروس‌ تخصصی:

اصول‌ و مباني‌ تربيت‌ بدنی، تاريخ‌ تربيت‌ بدنی، تغذيه‌ و ورزش‌، آسيب‌شناسی ورزشی، رشد و تكامل‌ حركتی، فيزيولوژی ورزشی، يادگيری حركتی، سنجش‌ و اندازه‌گيری در تربيت‌ بدنی، بهداشت‌ و ورزش‌، تربيت‌ بدنی در مدارس‌، مديريت‌ سازمان‌های ورزشی، مديريت‌ و طرز اجرای مسابقات‌، حركت‌شناسی ورزشی، حركات‌ اصلاحی، تربيت‌ بدنی و ورزش‌ معلولين‌، مقدمات‌ بيومكانيك‌ ورزشی، مبان روان و اجتماعی.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته تربیت بدنی:


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور ورامین

دانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور رباط کریمدانشگاه پیام نور شهریار


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

علوم اجتماعي

سالانه بيش از 80 ميليون نفر به جمعيت جهان اضافه مي‌شود. به همين دليل سن نيمي از جمعيت جهان كمتر از 25 سال است و در اين ميان بيش از يك ميليارد جوان در سنين 15 تا 24 سال قرار دارند و اين بيانگر آن است كه كشورهاي دنيا بخصوص كشورهاي در حال توسعه كه بيشتر جمعيت جهان به آنها اختصاص دارد، در سال‌هاي آينده با معضلات اجتماعي بسياري در شهرها و روستاها رو به رو خواهند شد. به زبان ديگر تقاضاي اجتماعي براي آموزش، بهداشت، اشتغال، مسكن و در مجموع رفاه اجتماعي بيشتر مي‌شود و در نتيجه وجود مختصصاني كه با پژوهش، مطالعه و برنامه‌ريزي, راه‌هاي رسيدن به رفاه اجتماعي را بيابند، بسيار ضروري است. هدف رشته علوم اجتماعي تربيت متخصصاني است كه نياز جامعه را در زمينه‌هاي فوق برآورده سازند. اما چون عنوان علوم اجتماعي داراي مفهوم وسيعي است، رشته علوم اجتماعي به گرايش‌هاي متفاوتي تقسيم شده است. برهمين اساس علوم‌اجتماعي‌ داراي‌ چهار گرايش‌ پژوهشگري‌ اجتماعي‌، برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ ، رفاه‌ و تعاون‌ اجتماعي‌ و مردم‌شناسي‌ است‌.

گرايش‌ پژوهشگري‌ اجتماعي:

هدف‌ پژوهشگري‌ اجتماعي‌ ساختن‌ انسان‌ جامعه‌شناس‌ است‌. انساني‌ كه‌ بتواند با مطالعات‌ دقيق‌ نظري‌ و عملي‌ به‌ عنوان‌ يك‌ محقق‌، سطح‌ آگاهي‌هاي‌ اجتماعي‌ را بالا برده‌ و‌ پاسخگوي‌ نياز مراكز آموزشي‌، پژوهشي‌ و خدماتي‌ باشد؛ يعني‌ نتايج‌ تحقيقات‌ او به‌ ما بگويد كه‌ چگونه‌ مي‌توان‌ از بحران‌هاي‌ اجتماعي‌ عبور كرد و به‌ آرامش‌ و رفاه‌ رسيد. درس‌هاي‌ پژوهشگري اجتماعي‌ داراي‌ سه‌ شاخه‌ است‌. در يك‌ شاخه‌ مهارت‌ در عمليات‌ تحقيقي‌ آموزش‌ داده‌ مي‌شود، شاخه‌ ديگر مباني‌ جامعه‌شناسي‌ است‌ كه‌ پايه‌هاي‌ علم‌ جامعه‌شناسي‌ را از نظر مفهومي‌ معرفي‌ مي‌كند و شاخه‌ سوم‌ نيز مباحث‌ جمعيت‌شناسي‌ است‌ كه‌ از درس‌ مباني‌ جمعيت‌شناسي‌ شروع‌ مي‌شود و به‌ تحليل‌ جمعيت‌، تحليل‌ حركت‌هاي‌ جمعيتي‌ و كاربردهاي‌ جمعيت‌شناسي‌ در مباحث‌ اجتماعي‌ و اقتصادي‌ ختم‌ مي‌گردد.

توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

دانشجوي‌ اين‌ گرايش‌ بايد به‌ تحقيق‌هاي‌ نظري‌ و عملي‌ علاقه‌مند باشد؛ يعني از يك سو نظريه‌هاي‌ اجتماعي‌ را مطالعه‌ كرده‌ و آنها را مورد نقد و تحليل‌ قرار دهد و از سوي‌ ديگر بين‌ مردم‌ جامعه‌ رفته‌ و به‌ تحقيق‌هاي‌ ميداني‌ علاقه‌مند باشد. دانش‌ و بينش‌ رياضي‌ در اين‌ گرايش‌ بسيار مهم‌ است‌؛ چون‌ دقيق‌ فكر كردن‌ و دقيق‌ انديشيدن‌ در پژوهشگري‌ اجتماعي‌ اهميت بسياري دارد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

در حال‌ حاضر پژوهش‌هاي‌ اجتماعي‌ رواج‌ و گسترش‌ پيدا كرده‌ است‌ و نه‌ تنها بخش‌هاي‌ دولتي‌ موظف‌ به‌ انجام‌ تحقيقات‌ اجتماعي‌ هستند بلكه‌ بخش‌هاي‌ خصوصي‌ نيز به‌ تحقيقات‌ اجتماعي‌ روي‌ آورده‌اند. به‌ همين‌ دليل‌ به‌ جرأت‌ مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ امروزه‌ يك‌ دانشجوي‌ باسواد اين‌ گرايش‌ كه‌ داراي‌ مهارت‌ پژوهشي‌ باشد، هرگز مشكل‌ اشتغال‌ نخواهد داشت‌.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در گرايش‌هاي مختلف علوم اجتماعي:

نظريه‌هاي‌ جامعه‌شناسي‌، روش‌ تحقيق‌، جامعه‌شناسي‌ در ادبيات‌ فارسي‌، روش‌ تحقيق‌ علمي‌، جامعه‌شناسي‌ جنگ‌ و نيروهاي‌ نظامي‌، بررسي‌ مسائل‌ اجتماعي‌ ايران‌، جامعه‌شناسي‌ انقلاب‌ها، مباني‌ جامعه‌شناسي‌، مباني‌ جمعيت‌شناسي‌، مباني‌ روانشناسي‌، رياضيات‌ پايه‌، مباني‌ فلسفه‌، مباني‌ مردم‌شناسي‌، مباني‌ تاريخ‌ اجتماعي‌ ايران‌، اصول‌ علم‌ سياست‌، آمار مقدماتي‌، روش‌هاي‌ مقدماتي‌ تحليل‌ جمعيت‌، اصول‌ علم‌ اقتصاد، آمار در علوم‌اجتماعي‌، تاريخ‌ تفكر اجتماعي‌ در اسلام‌، روانشناسي‌ اجتماعي‌، زبان خارجه تخصصي‌، انسان‌ از ديدگاه‌ اسلام‌ و ساير مكاتب‌.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ پژوهشگري‌ اجتماعي‌:

جامعه‌شناسي‌ روستايي‌، جامعه‌شناسي‌ انحرافات‌ اجتماعي‌، جامعه‌شناسي‌ ايلات‌ و عشاير، جامعه‌شناسي‌ خانواده‌ ، جامعه‌شناسي‌ شهري‌، تكنيك‌هاي‌ خاص‌ تحقيق‌، جامعه‌شناسي‌ ارتباط‌ جمعي‌، جامعه‌شناسي‌ صنعتي‌، كاربرد كامپيوتر، جامعه‌شناسي‌ سازمان‌ها، جامعه‌شناسي‌ توسعه‌، كاربرد جمعيت‌شناسي‌.

گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌:

گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ عمدتاً پيرامون‌ مسائل‌ اجتماعي‌ و برنامه‌ريزي‌ در خصوص‌ اجتماع‌ و انسان‌ است‌. براي‌ مثال‌ هنگام‌ ساخت‌ يك‌ مجتمع‌ آپارتماني‌، كارشناس‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ براي‌ مسائل‌ اجتماعي‌ آن‌ مجتمع‌ برنامه‌ريزي‌ مي‌كند تا حقوق‌ هريك‌ از افراد ساكن‌ در مجتمع‌ حفظ‌ و ساكنان‌ آن‌ با كمترين‌ مشكلات‌ و مسائل‌ اجتماعي‌ روبرو گردند. يا مثلاً برنامه‌ريزي‌ مي‌كند كه‌ در يك‌ شهر مراكز اقتصادي‌ يا سايت‌هاي‌ صنعتي‌ در كجا بايد قرار بگيرد و توسعه‌ ساختماني‌ چگونه‌ انجام‌ شود كه‌ مشكلي‌ براي‌ جامعه‌ به وجود نيايد.

توانايي‌هاي‌ لازم :

گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ با آمار و تحقيقات‌ ميداني‌ ارتباط‌ تنگاتنگي‌ دارد به‌ همين‌ دليل‌ دانشجوي‌ اين‌ گرايش‌ بايد از سلامت‌ جسماني‌ برخوردار باشد تا بتواند در انجام‌ تحقيقات‌ ميداني‌ موفق‌ گردد. كار دانشجو و بخصوص‌ فارغ‌التحصيل‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ يك‌ كار كتابخانه‌اي‌ نيست‌، بلكه‌ بايد در جامعه‌ حضوري‌ فعال‌ داشته‌ باشد. اطلاعات‌ علمي‌ لازم‌ براي‌ دانشجوي‌ اين‌ گرايش‌ دروس‌ رياضي‌، زبان‌ انگليسي‌، جغرافيا و جامعه‌شناسي‌ است‌.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران:

دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ ديدگاه‌هاي‌ خوبي‌ در زمينه‌ مسائل‌ شهري‌ و روستايي‌، حمل‌ و نقل‌، برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌ ـ اقتصادي‌ با بعد اجتماعي‌ پيدا مي‌كنند و مي‌توانند در سه‌ بخش‌ دولتي‌، عمومي‌ و خصوصي‌ فعاليت‌ نمايند. كه‌ در بخش‌ دولتي‌ در سازمان‌هاي‌ برنامه‌ و بودجه‌، وزارت‌ كشور، فرمانداري‌ها و در اكثر اداره‌هاي‌ دولتي‌ مي‌توانند مشغول‌ به‌ كار شوند و در ساير بخش‌هاي‌ عمومي‌ شهرداري‌ها، مؤسسه‌هاي‌ مختلفي‌ از قبيل‌ بنياد شهيد، كميته‌ امداد امام‌ خميني‌"ره‌"، سازمان‌ بهزيستي‌ و مؤسسه‌هاي‌ رفاهي‌ مراكز مهمي‌ براي‌ اشتغال‌ هستند و در بخش‌ خصوصي‌ نيز مؤسسه‌هاي‌ خدماتي‌ و مشاوره‌اي‌ مكان‌هاي‌ مناسبي‌ براي‌ اشتغال‌ هستند. فارغ‌التحصيلان‌ مي‌توانند به‌ صورت‌ كارشناسان‌ مستقل‌ تحقيقات‌ شهري‌، روستايي‌ و منطقه‌اي‌ نيز فعاليت‌ كنند.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌:

اصول‌ توسعه‌ و عمران‌، تئوري‌هاي‌ برنامه‌ريزي‌، برنامه‌ريزي‌ شهري‌، تئوري‌هاي‌ برنامه‌ريزي‌ منطقه‌اي‌، برنامه‌ريزي‌ روستائي‌، تكنيك‌هاي‌ مقدماتي‌ برنامه‌ريزي‌، برنامه‌ريزي‌ منطقه‌اي‌ در ايران‌، ارزشيابي‌ طرح‌ها و برنامه‌ها، عوامل‌ سازمان‌دهي‌ مكان‌، برنامه‌ريزي‌ حمل‌ و نقل‌، برنامه‌ريزي‌ اجتماعي‌،اصول‌ علم‌ جغرافيا و نقشه‌خواني‌.

گرایش مددكاري اجتماعي:

وقتي سخن از مددكاري مي‌شود بسياري از افراد به ياد زندان‌ها يا پرورشگاه‌ها مي‌افتند كه در آنجا افرادي به نام مددكار در دفتر يا واحد مددكاري فعاليت مي‌كنند. اما حرفه مددكاري به فعاليت در دو مكان فوق محدود نمي‌شود. بلكه مددكاري اجتماعي، يكي از رشته‌هاي كاربردي است كه فارغ‌التحصيل آن بايد بتواند در مراكز مختلف با استفاده از روش‌ها و تكنيك‌هايي كه آموزش ديده است، وارد زندگي انسان‌هايي شود كه به هر دليل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و خانوادگي دچار مشكل بوده و نمي‌توانند مشكل خود را به تنهايي حل كنند يا منشأ مشكل خويش را تشخيص بدهند.در واقع اين افراد مي‌توانند به ياري مددكارمشكل خويش را شناخته وحل نمايند. بنابراين اگر بخواهيم اين رشته را به طور خلاصه معرفي كنيم، بايد بگوييم كه هدف رشته مددكاري اين است كه به افراد نيازمند به خدمات اجتماعي كمك كند تا خود را بيابند، مشكل خويش را بشناسند و سپس راه حل آن را پيدا كنند.

توانايي‌هاي‌ لازم :

يك‌ مددكار بايد داراي‌ توانمندي‌هاي‌ روحي‌ خاصي‌ باشد؛ يعني بايد روحيه‌اي‌ قوي‌ داشته‌ باشد تا بتواند مشكلات‌ و معضلاتي‌ را كه‌ در زندگي‌ انسان‌ها مي‌بيند، تحمل‌ كند پس‌ بايد پذيرفت‌ كه‌ افراد زودرنج‌ و بسيار حساس‌ و عاطفي‌ به‌ درد اين‌ رشته‌ نمي‌خورند. در ضمن‌ يك‌ مددكار نبايد در گفتگو و ارتباط‌ برقرار كردن‌ با ديگران‌ دچار مشكل‌ شود و در نهايت‌ يك‌ مددكار بايد خود را به‌ خوبي‌ بشناسد چون‌ اگر خود را نشناسد، نمي‌تواند به‌ ديگري‌ شناخت‌ بدهد و او را كمك‌ كند.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

رشته‌ مددكاري‌ از جمله رشته‌هايي‌ است‌ كه‌ داوطلبان‌ هر سه‌ گروه‌ آزمايشي‌ علوم‌ رياضي‌ و فني‌، علوم‌ تجربي‌ و علوم‌ انساني‌ مي‌توانند آن‌ را انتخاب‌ كنند همچنين‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد در دوران‌ تحصيل‌ 24 واحد كارورزي‌ و پس‌ از فارغ‌التحصيلي‌ 2 سال‌ طرح‌ بگذرانند. اين‌ دو ويژگي‌ رشته‌ فوق‌ را متمايز ساخته‌ است‌، چرا كه‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ به‌ دليل‌ تجربه‌ ناشي‌ از 24 واحد كارورزي‌ در 6 واحد مستقل‌ و 2 سال‌ طرح‌ در سازمان‌ها و مؤسسه‌هاي‌ دولتي‌، از موقعيت‌ شغلي‌ مناسبي‌ برخوردار هستند. در واقع‌ هر جايي‌ كه‌ اداره‌ رفاه‌ يا امور اجتماعي‌ هست‌، مددكار اجتماعي‌ مي‌تواند در آنجا حضور داشته‌ و مسؤوليتي‌ را بر عهده‌ بگيرد. در نتيجه‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ مشكل‌ اشتغال‌ ندارند. اما با وجود مزيت‌هاي‌ اين‌ رشته،‌ بايد پذيرفت‌ كه‌ رشته‌ مددكاري‌ با مشكلاتي‌ نيز گريبانگير است‌ كه‌ در اين‌ ميان‌ گمنام‌ بودن‌ رشته‌ مددكاري‌ در جامعه‌ و حتي‌ در بين‌ جوانان‌ و داوطلبان‌ كنكور مشكل‌ بسيار بزرگي‌ است‌.

گرایش علوم ارتباطات اجتماعي روزنامه نگاری و روابط عمومی :

انسان‌ قرن‌ بيست‌ و يكم‌ با بشر اوليه‌ تفاوت‌ بسياري‌ دارد و بايد براي‌ برقراري‌ ارتباط‌ با او، بخصوص‌ ارتباطي‌ با نفوذ و پايدار كه‌ با حرف‌ها و تجربه‌هاي‌ تازه‌ و ناگفته‌ همراه‌ باشد، به‌ هنر و دانش‌ پيچيده‌ علوم‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ مجهز بود. اين‌ علم‌ امروزه‌ در دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ سراسر دنيا تدريس‌ مي‌شود و در كشور ما نيز با دو گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌ و روابط‌ عمومي‌، يكي‌ از رشته‌هاي‌ گروه‌ آزمايشي‌ علوم‌ انساني‌ است‌. گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌ گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌ نهال‌ تنومندي‌ است‌ كه‌ از چشمه‌هاي‌ هنر و ادبيات‌، فرهنگ‌ و فلسفه‌، سياست‌ و اقتصاد، صنعت‌ و تكنولوژي‌ سيراب‌ مي‌شود براي‌ همين‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ دروس‌ تئوري‌ و نظري‌ مانند مباني‌ جمعيت‌شناسي‌، مباني‌ روانشناسي‌، مباني‌ فلسفه‌، مباني‌ علم‌ اقتصاد، نظريه‌هاي‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ وانديشه‌هاي‌ سياسي‌ در قرن‌ بيستم‌ را مطالعه‌ مي‌كند همچنين‌ دروسي‌ را كه‌ هم‌ جنبه‌ عملي‌ و هم‌ جنبه‌ تئوري‌ دارند مثل‌ اصول‌ و تكنيك‌هاي‌ تهيه‌ خبر، مصاحبه‌، گزارش‌، روش‌ تحقيق‌، عكاسي‌ خبري‌، صفحه‌آرايي‌ و ويراستاري‌ را آموزش‌ مي‌بيند.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ مختلف علوم‌ ارتباطات‌:

مباني‌ جامعه‌شناسي‌، مباني‌ جمعيت‌ شناسي‌، مباني‌ روانشناسي‌، مباني‌ فلسفه‌، تاريخ‌ و تفكر اجتماعي‌ در اسلام‌، مباني‌ تاريخ‌ اجتماعي‌ ايران‌، آمار مقدماتي‌ ، آمار در علوم‌ اجتماعي‌ ، زبان‌ تخصصي‌ ، اصول‌ علم‌ اقتصاد، روانشناسي‌ اجتماعي‌، اصول‌ علم‌ سياست‌، كليات‌ حقوق‌ ، حقوق‌ اساسي‌، روش‌ تحقيق‌ نظري‌، روش‌ تحقيق‌ عملي‌، نظريه‌هاي‌ جامعه‌شناسي‌، اصول‌ سازمان‌ و مديريت‌، سمينار مسائل‌ سياسي‌ و استراتژي‌ معاصر، انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در قرن‌ بيستم‌، مباني‌ ارتباطات‌ جمعي‌، ارتباطات‌ بين‌المللي‌، ارتباطات‌ سياسي‌، ارتباطات‌ انساني‌، روش‌هاي‌ بررسي‌ و تحليل‌ پيام‌هاي‌ ارتباطي‌، ارتباطات‌ تصويري‌، نظريه‌هاي‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌، گرافيك‌ و صفحه‌آرايي‌ در مطبوعات‌، فتوژورناليسم‌ (عكاسي‌ خبري‌) ، تكنولوژي‌ چاپ‌ و نشر، تجزيه‌ و تحليل‌ برنامه‌هاي‌ راديو و تلويزيون‌، افكار عمومي‌ و وسايل‌ ارتباط‌ جمعي‌، ارتباطات‌ در جهان‌ سوم‌، حقوق‌ ارتباط‌ جمعي‌، شيوه‌ نگارش‌ فارسي‌ در مطبوعات‌.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌:

اصول‌ روزنامه‌نگاري‌ ، روزنامه‌نگاري‌ عملي‌ ، ويراستاري‌ و مديريت‌ اخبار، روزنامه‌نگاري‌ تخصصي‌، تاريخ‌ روزنامه‌نگاري‌، نقد، تفسير و مقاله‌ در مطبوعات‌. گرايش‌ روابط‌ عمومي‌ كارشناس‌ خوب‌ روابط‌ عمومي‌ برخلاف‌ ذهنيت‌ عامه‌ مردم‌ سعي‌ در پنهان‌ ساختن‌ اخبار بد ندارد همچنين‌ وظيفه‌اش‌ در بسط‌ اطلاعاتي‌ كه‌ مستقيماً از سطوح‌ بالاتر سازمان‌ مي‌گيرد، خلاصه‌ نمي‌شود. بلكه‌ كارشناس‌ روابط‌ عمومي‌ يك‌ مشاور است‌ كه‌ جريان‌ دو طرفه‌ ارتباطي‌ را بين‌ سازماني كه براي آن كار مي‌كند و مخاطبانش‌ ميسر مي‌سازد و بر اين‌ اعتقاد است‌ كه‌ رمز موفقيت‌ يك‌ برنامه‌ مؤثر روابط‌ عمومي‌، قابليت‌ انتقال‌ پيام‌ صحيح‌ از راه‌ صحيح‌، در زمان‌ مطلوب‌ و به‌ فرد صحيح‌ است‌. در واقع‌ كارشناس‌ روابط‌ عمومي‌ از يك‌ سو وظيفه‌ آگاه‌ كردن‌، خبر دادن‌ و مطلع‌ كردن‌ مردم‌ از مقاصد مديريت‌ سازمان‌ را بر دوش‌ دارد و از سوي‌ ديگر مسؤوليت‌ ارائه‌ مشورت‌هاي‌ كارشناسانه‌ با مديريت‌ مؤسسه‌ در مورد طرز تفكر مردم‌ و گروه‌هاي‌ مورد توجه‌ آن‌ حوزه‌ و تجزيه‌ و تحليل‌ افكار عمومي‌ و بررسي‌ جامعه‌شناختي‌ گرايش‌ها و طرز تفكرهاي‌ مردم‌ بر عهده‌ او است.

دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ روابط‌ عمومي‌:

اصول‌ روابط‌ عمومي‌ ، مديريت‌ و روابط‌ عمومي‌، روابط‌ عمومي‌ عملي‌ ، تكنيك‌هاي‌ روابط‌ عمومي‌، اقناع‌ و تبليغ‌ ، ارتباط‌ با مطبوعات‌، ارتباطات‌ شفاهي‌.

توانايي‌هاي‌ لازم :

دانشجوي‌ روزنامه‌نگاري‌ بايد داراي‌ دوازده‌ خصيصه‌ باشد كه‌ اين‌ خصايص‌ عبارتند از:

1ـ داشتن‌ ذوق‌ و استعداد نويسندگي‌ 2ـ كنجكاوي‌، تيزبيني‌ و نكته‌سنجي‌ 3ـ داشتن‌ ضريب‌ هوشي‌ بالاتر از متوسط‌ جامعه‌ 4ـ توانايي‌ جوشش‌ با طبقات‌ مختلف‌ مردم‌ 5ـ صبر و حوصله‌ زياد 6ـ داشتن‌ توانايي‌ جسمي‌ و رواني‌ براي‌ دوندگي‌هاي‌ اضطراري‌ 7ـ قدرت‌ تفكر سريع‌ 8ـ عشق‌ به‌ كار خبري‌ 9ـ مؤمن‌ به‌ رعايت‌ اصول‌ اخلاقي‌ و داشتن‌ تقوا 10ـ نداشتن‌ خودبيني‌، غرور و تكبر، انزواجويي‌، ساده‌لوحي‌، تعصب‌ فكري‌، فضل‌ فروشي‌، گزافه‌ گويي‌ و تندخويي‌ 11ـ داشتن‌ توانايي‌هاي‌ ارتباطي‌ 12ـ داشتن‌ حافظه‌اي‌ بيش‌ از حد‌ متوسط‌ جامعه. (براي‌ مصاحبه‌) البته‌ به‌ ندرت‌ ممكن‌ است‌ فردي‌ از تمامي‌ اين‌ خصايص‌ برخوردار باشد و هدف‌ از تجسم‌ فردي‌ با ويژگي‌هاي‌ دوازده‌گانه‌ فوق‌، صرفاً ترسيم‌ تصويري‌ ايده‌آل‌ از يك روزنامه‌نگار‌ است‌. ويژگي‌هايي كه هر روزنامه‌نگار‌ بايد كوشش‌ كند تا در حد امكان‌ به‌ آن‌ها دست‌ يابد‌. دانشجوي‌ روابط‌ عمومي‌ نيز علاوه‌ بر ويژگي‌هاي‌ لازم‌ براي‌ يك‌ روزنامه‌نگار بايد از توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ بالا، قدرت‌ ريسك‌، توان‌ كارهاي‌ اجرايي‌ و قدرت‌ سخنوري‌ برخوردار باشد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

براساس‌ آمار ارائه‌ شده‌ در فصلنامه‌ "رسانه‌" از سال‌ 1351 تا 1373 حدود يك‌ هزار نفر دانشجوي علوم ارتباطات، فار‎‎غ‌التحصيل شده‌اند و از اين‌ تعداد تنها 60 نفر در مطبوعات‌ مشغول‌ به‌ كار هستند و 940 نفر بقيه‌ به‌ مشاغل‌ غيرمطبوعاتي‌ اشتغال‌ دارند. بدون‌ شك‌ عوامل‌ بسياري‌ در اين‌ مسأله‌ نقش‌ داشته‌اند اما يكي‌ از مهمترين‌ دلايل‌ اين‌ است‌ كه‌ تعدادي‌ از دانشجويان‌ در طي‌ سال‌هاي‌ فوق‌، رشته‌ علوم‌ ارتباطات‌ را بدون‌ شناخت‌ لازم‌ و از سرناچاري‌ يا به‌ طوري‌ اتفاقي‌ انتخاب‌ كرده‌اند، در نتيجه‌ آمادگي‌ و توانايي‌ لازم‌ را براي‌ حضور در مطبوعات‌ نداشته‌اند از سوي‌ ديگر وابستگي‌ اكثر مطبوعات‌ آن‌ دوران‌ به‌ ارگان‌هاي‌ دولتي‌ و شرايط‌ دشوار استخدام‌، عامل‌ مهمي‌ در عدم‌ حضور فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ در شغل‌هاي‌ مربوط‌ بوده‌ است‌. البته‌ در حال‌ حاضر با توجه‌ به‌ تعدد و تنوع‌ مطبوعات‌ و خبرگزاري‌ها، اكثر فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند. فرصت‌هاي‌ شغلي‌ فارغ‌التحصيلان‌ روابط‌ عمومي‌ نيز در حال‌ حاضر بهتر شده‌ است‌ چون‌ زماني‌ كار روابط‌ عمومي‌ سازمان‌هاي‌ دولتي‌ مساوي‌ با شيريني‌ دادن‌ در جشن‌ها و پلاكارد زدن‌ و عرض‌ تسليت‌ دادن‌ در زمان‌ سوگواري‌ها بود اما امروزه‌ مردم‌ انتظارات‌ بسياري‌ از روابط‌ عمومي‌ سازمان‌ها دارند و مايلند آن‌ها را در جريان‌ آخرين‌ اطلاعات‌ و اخبار درون‌ سازماني‌ قرار دهند و نظرات‌ و ديدگاه‌هايشان‌ را به‌ گوش‌ مسؤولين‌ سازمان‌ها برسانند؛ كاري‌ تخصصي‌ كه‌ از عهده‌ هر فردي‌ برنمي‌آيد و به‌ همين‌ دليل‌ سازمان‌ها ترجيح‌ مي‌دهند كه‌ از فارغ‌التحصيلان‌ روابط‌ عمومي‌ براي‌ كار در اين‌ بخش‌ مهم‌ و حياتي‌ بهره‌ ببرند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش پژوهشگری اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش برنامه ریزی اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش مددکاری اجتماعی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش روزنامه نگاری کليک کنيد

واحد های پذیرش کننده رشته علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری اجتماعی :

 1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)       2-دانشگاه پیام نور ری        3-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 4 -دانشگاه پیام نور لواسانات    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت       6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

 7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور ورامین          9-دانشگاه پیام نور ملارد

10-دانشگاه پیام نور پردیس      11-دانشگاه پیام نور بهارستان

واحد های پذیرش کننده رشته علوم اجتماعی گرایش برنامه ریزی اجتماعی :

 1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)      2-دانشگاه پیام نور ری        3-دانشگاه پیام نور رباط کریم

 4 -دانشگاه پیام نور ورامین            5-دانشگاه پیام نور پاکدشت

واحد های پذیرش کننده رشته علوم اجتماعی گرایش روابط عمومی :

 1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)    2-دانشگاه پیام نور پردیس      3-دانشگاه پیام نور حسن آباد

واحد های پذیرش کننده رشته علوم اجتماعی گرایش روزنامه نگاری :

 1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)      2-دانشگاه پیام نور ری        3-دانشگاه پیام نور پردیس

 4 -دانشگاه پیام نور دماوندمشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

مديريت جهانگردی

كشور ايران 1648000 كيلومتر مربع وسعت دارد و هرگوشه‌اش داراي جلوه و لطفی تازه، رمز و رازی ديگر و زيبايی و صلابتی دو چندان است. اما با وجود اين همه جلوه و جذابيت،‌ تنها سهم اندكی از صنعت سودآور جهانگردی را به خود اختصاص داده است. نتيجه يك نظرخواهی كه از خبرنگاران خارجی به عمل آمده است، نشان میدهد كه بسياری از آنها بر اين اعتقادند كه مديريت ضعيف يكی از عوامل ركود صنعت جهانگردی در كشور ما است. چون لازمه‌ توسعه‌ و تقويت‌ صنعت‌ جهانگردی، اطلاع‌ از زمينه‌های اقتصادی، اجتماعی، جغرافيايی و فرهنگی كشور است‌ تا بتوان‌ امكانات‌ موجود و همچنين‌ مسائل‌ و مشكلاتی كه‌ در راه‌ توسعه‌ اين‌ صنعت‌ وجود دارد، شناسايي‌ كرد و سپس‌ براساس‌ تحقيقات‌ موجود، يك‌ برنامه‌ريزی دقيق‌ و عملی داشت‌. كاری كه تنها به‌ ياری مديران‌ كارآمد و متخصص‌ در صنعت‌ جهانگردی امكان‌پذير است‌؛ تخصصی كه‌ در شاخه‌ مديريت‌ جهانگردی آموزش‌ داده‌ میشود.

درس‌های اين رشته در طول تحصيل:

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های مختلف‌ مديريت‌:

اصول‌ حسابداری، رياضيات‌ و كاربرد آن‌ در مديريت‌، آمار و كاربرد آن‌ در مديريت‌، كامپيوتر و كاربرد آن‌ در مديريت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان‌، روش‌ تحقيق‌ در مديريت‌، مبانی سازمان‌ و مديريت‌، تحقيق‌ در عمليات‌، مديريت‌ رفتار سازمانی، مديريت‌ منابع‌ انسانی، حقوق‌ اساسی، مباني‌ مديريت‌ اسلامی، سيستم‌های اطلاعاتی در مديريت‌.

دروس‌ اصلی و تخصصی گرايش‌ مديريت‌ جهانگردی:

تاريخ‌ و فرهنگ‌ ايران‌، شناخت‌ روحيات‌ ملل‌، قوانين‌ و مقررات‌ حقوقی جهانگردی، مبانی مردم‌ شناسی جهانگردی، مديريت‌ بازاريابی و تبليغات‌ جهانگردی، اقتصاد جهانگردی، شناخت‌ صنايع‌ دستی ايران‌ ، نقشه‌خوانی و آشنايی با نقشه‌، جغرافيای جهانگردی ايران‌، شناخت‌ صنعت‌ جهانگردی ، گذراندن‌ اوقات‌ فراغت‌، آداب‌ سفر در اسلام‌، تجزيه‌ و تحليل‌ مسائل‌ اجتماعی در ايران‌، باستان‌شناسی ايران‌ ، هنر و معماری ايران‌، آشنايی با موزه‌های ايران‌، امور مسافرت‌ و صدور بليط‌، فن‌ راهنمايی، برنامه‌ريزی توسعه‌ جهانگردی ، مطالعات‌ تطبيقی سياست‌های جهانگردی، فرهنگ‌ عامه‌، زبان‌ انگليسی مكاتبات‌ تخصصی، زبان‌ انگليسی مكالمه‌، آشنايی با سازمان‌های دولتی ايران‌، نقش‌ جهانگردی در بسط‌ روابط‌ بين‌الملل‌ و گسترش‌ منابع اقتصادی كشور.

توانايي‌های لازم :

قدرت‌ رهبری، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعی خوب‌، توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و قدرت‌ بيان‌ قوی از ويژگی های لازم‌ براي‌ دانشجوی رشته‌ مديريت‌ در تمامی گرايش‌ها است‌. دانشجوی مديريت‌ جهانگردی لازم‌ است‌ كه‌ به‌ تاريخ‌ و فرهنگ‌ خود و به‌ درس‌ جغرافيا علاقه‌مند باشد و از روابط‌ اجتماعی خوبی برخوردار بوده‌ و به‌ يك‌ زبان‌ خارجی مثل‌ انگليسی، فرانسه‌ يا عربی مسلط‌ باشد تا بتواند با جهانگردان‌ خارجی به‌ راحتی ارتباط‌ برقرار كند.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

 به‌ دليل‌ نياز به‌ نيروی كار متخصص‌ در صنعت‌ جهانگردی كشور ، تمامي‌ دانشجويان‌ گرايش‌ مديريت‌ جهانگردی جذب‌ بازار كار میشوند و میتوانند در دفاتر خدمات‌ مسافرتی به‌ عنوان‌ مدير فنی يا تورگردان‌ و يا در سازمان‌ ميراث فرهنگی و گردشگری وزارت‌ ارشاد و فرهنگ‌ اسلامی مشغول‌ به‌ كار گردند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت جهانگردی:


دانشگاه پیام نور تهران غربدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور پردیس

دانشگاه پیام نور ورامین

دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماوندمشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مديريت صنعتی

چگونه می توان معضل بيكاری را حل نمود؟ چرا كاركنان سازمان‌ها، گرفتار دلسردی، يأس و افسردگی می شوند؟ چرا در تعدادی از سازمان‌های ما از امكانات موجود به خوبی استفاده نمی شود؟ درپاسخ به اين سؤال‌ها باید گفت كه كليد معمای مشكلات سازمان‌های هر جامعه "مديريت" است. چون تأمين نيازهای فنی، خدماتی، درمانی و تفريحی جامعه، بدون وجود مديران لايق كه بالاترين كارآيی و بهره‌وری را داشته باشند، امكان‌پذير نيست. به همين دليل هر جامعه‌ای براي فايق آمدن بر مشكلات سازمانی خود، قبل از هر چيز بايد به مسأله آموزش صحيح و موثر مديريت توجهی بنيادی داشته باشد. تخصصی كه در بيشتر دانشگاه‌های معتبر علوم انساني جهان، تحت عنوان رشته مديريت آموزش داده می شود. رشته‌ مديريت‌ در كشور ما داراي‌ شاخه‌های متعددی است كه‌ از آن‌ جمله‌ می توان‌ به‌ مديريت‌ بازرگانی، صنعتی، دولتی و جهانگردی اشاره‌ كرد.

گرايش‌ مديريت‌ صنعتی :

يكي‌ از علل‌ عدم‌ موفقيت‌ صنايع‌ ما اين‌ است‌ كه‌ اكثر مسؤولين‌ واحدهای صنعتی؛ فارغ‌التحصيل‌ مديريت‌صنعتی نيستند. حضور يك‌ كارشناس‌ مديريت‌ صنعتی كه‌ مسؤوليت‌ نيروی انسانی را بر عهده‌ بگيرد، در هر واحد صنعتی ضروری است‌ تا بتواند با استفاده‌ از دانش‌ خويش‌؛ مشاركت‌، مهارت‌ و انگيزه‌ نيروی انسانی واحد صنعتی مورد نظر را افزايش‌ دهد. مديريت‌ صنعتی داراي‌ سه‌ بعد اصلی فنی و تكنيكی، مالی و رفتاری و اجتماعی است. در رشته‌ مهندسی صنايع‌ دانشجويان‌ بيشتر به‌ مطالعه‌ بعد فنی و تكنيكی صنايع‌ می پردازند اما رشته‌ مديريت‌ صنعتی به‌ دو بعد مالی و رفتاری صنايع‌ تأكيد بيشتري‌ دارد.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های مختلف‌ مديريت‌:

اصول‌ حسابداری، رياضيات‌ و كاربرد آن‌ در مديريت‌، آمار و كاربرد آن‌ در مديريت‌، كامپيوتر و كاربرد آن‌ در مديريت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان‌، روش‌ تحقيق‌ در مديريت‌، مبانی سازمان‌ و مديريت‌، تحقيق‌ در عمليات‌، مديريت‌ رفتار سازمانی، مديريت‌ منابع‌ انسانی، حقوق‌ اساسی، مباني‌ مديريت‌ اسلامی، سيستم‌های اطلاعاتی در مديريت‌.

دروس‌ اصلي‌ و تخصصي‌ گرايش‌ مديريت‌ صنعتی:

مديريت‌ مالی، روانشناسی صنعتی، حسابداری صنعتی، بازاريابی و مديريت‌ بازار ، كنترل‌ كيفيت‌ آماری، سيستم‌های خريد و انبارداری و توزيع‌، تحقيق‌ در عمليات‌، كنترل‌ پروژه‌ ، طرح‌ريزي‌ و تعميرات‌ و نگهداری، كارسنجی و روش‌سنجی، مديريت‌ كارخانه‌، حفاظت‌ صنعتی، بررسي‌ اقتصادی طرح‌های صنعتی، روابط‌ صنعتی، فنون‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و طراحی سيستم‌، بازاريابی بين‌المللی، بهره‌وری و تجزيه‌ و تحليل‌ آن‌ در سازمان‌، پروژه‌.

توانايي‌های لازم :

قدرت‌ رهبری، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعی خوب‌، توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و قدرت‌ بيان‌ قوی از ويژگی های لازم‌ براي‌ دانشجوی رشته‌ مديريت‌ در تمامی گرايش‌ها است‌. دانشجوی اين‌ رشته‌ بخصوص‌ در گرايش‌ صنعتی بايد به‌ مسائل‌ تجاری و تولیدی و محيط‌ صنعت علاقه‌مند باشد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

يك‌ فارغ‌التحصيل‌ رشته‌ مديريت‌ نبايد انتظار داشته‌ باشد كه‌ از همان‌ بدو امر به‌ عنوان‌ مدير يك‌ شركت‌ يا كارخانه‌ مشغول‌ به‌ كار گردد. چون‌ بخشی از مطالب‌ و محتوای كلاس‌های مديريت‌ بايد به‌ عنوان‌ تجربه‌ از محيط‌ و سازمان‌های جامعه‌ گرفته‌ شود. بنابراين‌ فارغ‌التحصيل‌ مدیریت صنعتی در ابتدا بايد به‌ عنوان‌ يك‌ كارشناس‌ در سازمان‌های صنعتی و توليدی وارد بازار كار شده‌ و سپس‌ به‌ مرور پله‌های ترقی را طی كند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت صنعتی:


دانشگاه پیام نور تهران غربدانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور ملارد

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور شهریاردانشگاه پیام نور اسلامشهر
دانشگاه پیام نور ورامین


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

مدیريت بازرگانی

چگونه می توان معضل بيكاری را حل نمود؟ چرا كاركنان سازمان‌ها، گرفتار دلسردی، يأس و افسردگی می شوند؟ چرا در تعدادی از سازمان‌های ما از امكانات موجود به خوبی استفاده نمی شود؟ درپاسخ به اين سؤال‌ها باید گفت كه كليد معمای مشكلات سازمان‌های هر جامعه "مديريت" است. چون تأمين نيازهای فنی، خدماتی، درمانی و تفريحی جامعه، بدون وجود مديران لايق كه بالاترين كارآيی و بهره‌وری را داشته باشند، امكان‌پذير نيست. به همين دليل هر جامعه‌ای براي فايق آمدن بر مشكلات سازمانی خود، قبل از هر چيز بايد به مسأله آموزش صحيح و موثر مديريت توجهی بنيادی داشته باشد. تخصصی كه در بيشتر دانشگاه‌های معتبر علوم انساني جهان، تحت عنوان رشته مديريت آموزش داده می شود. رشته‌ مديريت‌ در كشور ما داراي‌ شاخه‌های متعددی است كه‌ از آن‌ جمله‌ می توان‌ به‌ مديريت‌ بازرگانی، صنعتی، دولتی و جهانگردی اشاره‌ كرد.

گرايش‌ مديريت‌ بازرگانی :

‌ يك‌ دانشجوی مديريت‌ بازرگانی به‌ عنوان‌ يك‌ مدير تجاری تحصيل‌كرده‌، مي‌تواند امور تجاري‌ را تفكيك‌ و اداره‌ كند و به‌ ياري‌ قدرت‌ خلاقه‌ خويش‌ در ايجاد بازار جديد، ارائه‌ خدمات‌ متنوع‌ و تازه‌، ابداع‌ روش‌های جديد در عرضه‌ و توزيع‌، كارآفرين‌ باشد. فارغ‌التحصيل‌ مديريت‌ بازرگانی بايد بتواند براي‌ كالاهای موجود، بازار جديدی پيدا كند‌ يا روش‌های مطلوب‌ توزيع‌ را در سيستم‌ دولتی طراحی نمايد.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های مختلف‌ مديريت‌:

اصول‌ حسابداری، رياضيات‌ و كاربرد آن‌ در مديريت‌، آمار و كاربرد آن‌ در مديريت‌، كامپيوتر و كاربرد آن‌ در مديريت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان‌، روش‌ تحقيق‌ در مديريت‌، مبانی سازمان‌ و مديريت‌، تحقيق‌ در عمليات‌، مديريت‌ رفتار سازمانی، مديريت‌ منابع‌ انسانی، حقوق‌ اساسی، مباني‌ مديريت‌ اسلامی، سيستم‌های اطلاعاتی در مديريت‌.

دروس‌ اصلي‌ و تخصصي‌ گرايش‌ مديريت‌ بازرگانی:

مديريت‌ استراتژيك‌ ، حقوق‌ بازرگانی، حسابرسی، مديريت‌ توليد، مديريت‌ مالی، توسعه‌ اقتصادی و برنامه‌ريزی ، روانشناسی كار، حسابداری صنعتی، بازاريابی و مديريت‌ بازار، تجزيه‌ و تحليل‌ و طراحی سيستم‌، سازمان‌های پولی و مالی بين‌المللی ، بازرگانی بين‌المللی ، بازاريابی بين‌الملل‌، پول‌ و ارز و بانكداری، سياست‌ پولی و مالی، سيستم‌های خريد و انبارداری توزيع‌، حقوق‌ بازرگانی بين‌الملل‌، تحقيقات‌ بازاريابی، روابط‌ صنعتی، سمينار در مسايل‌ مالی، سمينار در مسايل‌ بازاريابی، بهره‌وری و تجزيه‌ و تحليل‌ آن‌ در سازمان‌.

توانايي‌های لازم :

قدرت‌ رهبری، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعی خوب‌، توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و قدرت‌ بيان‌ قوی از ويژگی های لازم‌ براي‌ دانشجوی رشته‌ مديريت‌ در تمامی گرايش‌ها است‌. دانشجوی اين‌ رشته‌ بخصوص‌ در گرايش‌ بازرگانی بايد به‌ مسائل‌ تجاری و اقتصادی و محيط‌ بازار علاقه‌مند باشد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

يك‌ فارغ‌التحصيل‌ رشته‌ مديريت‌ نبايد انتظار داشته‌ باشد كه‌ از همان‌ بدو امر به‌ عنوان‌ مدير يك‌ شركت‌ يا كارخانه‌ مشغول‌ به‌ كار گردد. چون‌ بخشی از مطالب‌ و محتوای كلاس‌های مديريت‌ بايد به‌ عنوان‌ تجربه‌ از محيط‌ و سازمان‌های جامعه‌ گرفته‌ شود. بنابراين‌ فارغ‌التحصيل‌ مدیریت بازرگانی در ابتدا بايد به‌ عنوان‌ يك‌ كارشناس‌ در سازمان‌های اقتصادی و بازرگانی وارد بازار كار شده‌ و سپس‌ به‌ مرور پله‌های ترقی را طی كند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته مدیریت بازرگانی:


دانشگاه پیام نور تهران غربدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور اسلامشهر
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور رباط کریم
دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوهدانشگاه پیام نور شهریار


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

حقوق

علم حقوق علمی است كه با حمايت از قانون و دفاع از حقوق محرومان، تلاش می كند تا در جامعه حق و عدالت حاكم شود. در معرفی اين علم بايد گفت كه هرگونه‌ روابط‌ اجتماعی كه‌ آثار حقوقی از آن‌ ايجاد شود، موضوع‌ علم‌ حقوق‌ قرار می گيرد. اين‌ روابط‌ می تواند مربوط‌ به‌ روابط‌ دولت‌ و مردم‌ باشد كه‌ به‌ حقوق‌ عمومی معروف‌ است‌ يا شامل‌ روابط‌ خصوصی مردم‌ گردد كه‌ حقوق‌ خصوصی ناميده‌ می شود. همچنين‌ شاخه‌ای از حقوق‌ به‌ روابط‌ بين‌المللی می پردازد كه‌ خود به‌ دو بخش‌ حقوق‌ روابط‌ بين‌الملل‌ عمومی و خصوصی تقسيم‌ می شود كه‌ حقوق‌ روابط‌ بين‌الملل‌ عمومی به‌ روابط‌ بين‌ دولت‌ها و سازمان‌های بين‌المللی می پردازد.

توانايي‌های لازم :

جسارت‌، قدرت‌ استدلال‌، خلاقيت‌ ذهني‌ و فن‌ بيان‌ خوب‌ لازمه‌ موفقيت‌ در اين‌ رشته‌ است‌. همچنين‌ يك‌ دانشجوی حقوق‌ براي‌ اين‌كه‌ در رشته‌ خود موفق‌ گردد لازم‌ است‌ كه‌ به‌ زبان‌ و ادبيات‌ فارسی مسلط‌ باشد چون‌ منطق‌ حقوق‌ در ضمن‌ اين‌ كه‌ شباهت‌های زيادی به‌ منطق‌ رياضی دارد يك‌ منطق‌ اقناعی و خطابی است. يعني‌ يك‌ حقوقدان‌ بايد بتواند كساني‌ را كه‌ مورد خطاب‌ او قرار می گيرند يا دادگاهی كه‌ مأمور رسيدگی به‌ دعوا است را با زبان‌ سليس‌ و بليغ‌ قانع‌ كند و در نتيجه‌ بايد به‌ زبان‌ و ادبيات‌ مسلط‌ باشد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

 فارغ‌التحصيلان‌ حقوق می توانند پس‌ از دریافت گواهي‌ ليسانس‌ به‌ شغل‌های متنوعي‌ مثل‌ وكالت‌ دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانك‌ها، شهرداریها، شركت‌ها و وزارتخانه‌ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی بپردازند.

درس‌های اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ پايه‌:

مقدمه‌ علم‌ حقوق، حقوق‌ جزای عمومی، حقوق‌ اساسی، حقوق‌ مدنی، مبانی علم‌ اقتصاد، عربی، ماليه‌ عمومی، مبانی جامعه‌شناسی.

دروس‌ اصلي‌ و تخصصي‌:

آئين‌ دادرسی مدنی، متون‌ حقوقی، آئين‌ دادرسی كيفری، حقوق‌ اساسی، حقوق‌ جزای عمومی، حقوق‌ بين‌المللی عمومی، حقوق‌ سازمان‌های بين‌المللی، حقوق‌ اداری، اصول‌ فقه، متون‌ فقه، حقوق‌ تجارت، قواعد فقه، حقوق‌ تطبيقی، ادله‌ اثبات‌ دعوی، حقوق‌ كار، پزشكی قانونی، حقوق‌ بين‌المللی خصوصی.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

واحد های پذیرش کننده رشته حقوق:


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور اسلامشهر
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور رباط کریم
دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوهدانشگاه پیام نور شهریار


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

روانشناسی

تا 80 سال پيش روانشناسی را مطالعه روح و روان و روانشناس را فردی می دانستند كه رويداد‌های درونی،‌ ذهنی و مغزی را مثل تصورات، خاطرات،‌ افكار و احساسات مطالعه می كند. اما از اوايل قرن بيستم و با پيشرفت سريع دو علم زيست‌شناسی و فيزيك،‌ روانشناسی نيز مطالعه ذهنی (زندگی روانی) را كنار گذاشت و به مشاهده و مطالعه رفتار موجودات پرداخت. البته هنوز نيز روانشناسان فرآيندهای ذهنی را مطالعه می كنند اما اين كار را نه به صورت ثبت شخصی ادراكات و احساسات بلكه به شيوه عينی و علمی انجام می دهند. در واقع روانشناسی شاخه‌ای از علوم‌ زيستی است‌ كه‌ هم‌ به‌ مطالعه‌ عيني‌ رفتار قابل‌ مشاهده‌ مي‌پردازد و هم‌ به‌ فهم‌ و درك‌ فرآيندهاي‌ ذهني‌ كه‌ مستقيماً قابل‌ مشاهده‌ نبوده‌ و براساس‌ داده‌های رفتاری و عصب‌ زيست‌شناختی قابل‌ استنباط‌ است‌، توجه‌ دارد.

این رشته در دوره فراگیر در 4 گرایش روانشناسی عمومی، راهنمایی و مشاوره، آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی، مدیریت و برنامه ریزی آموزشی ارائه شده است.

توانايي‌های لازم :

دانشجوی اين‌ رشته‌ بايد نسبت‌ به‌ اطراف‌ و جامعه‌ خود ديد عميقی داشته‌ باشد تا بتواند ظرافت‌های رفتاری افراد را درك‌ كند‌ و به‌ ويژگي‌های رواني‌ افراد پی ببرد.

موقعيت‌ شغلی در ايران :

امروزه‌ روانشناسی با همه‌ جنبه‌های زندگی ما ارتباط‌ دارد و هر اندازه‌ كه‌ جامعه‌ پيچيده‌تر شود، روانشناسی نيز نقش‌ مهمتری در حل‌ مسائل‌ آدمی برعهده‌ می گيرد. اين‌ به‌ معناي‌ فرصت‌های شغلی متنوع‌ و گسترده‌ براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ روانشناسی است‌. از سوي‌ ديگر كشور ما، كشور جوانی است‌ و امروزه‌ يكی از دغدغه‌های خانواده‌ها، حفظ‌ بهداشت‌ روانی و بالا بردن‌ سطح‌ دانش‌ فرزندانشان‌ می باشد كه‌ اين‌ دو مهم‌ نيز به‌ ياری شاخه‌های مختلف‌ روانشناسی از جمله‌ روانشناسی رشد و روانشناسی تربيتی امكان‌پذير است‌. البته‌ در حال‌ حاضر فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ بيشتر‌ در شركت‌ها و سازمان‌ها به‌ عنوان‌ كارشناس‌ روانشناسی فعاليت‌ می كنند اما در صورت احراز صلاحیت می توانند اقدام به تاسیس مراکز مشاوره و مهدکودک ها نمایند.

درس‌های اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌های مختلف روانشناسی :

روانشناسی عمومی، آمار توصيفی، فيزيولوژی عمومی، كليات‌ فلسفه‌، مبانی جامعه‌شناسی، روانشناسی احساس‌ و ادراك‌، متون‌ روانشناسی به‌ زبان‌ خارجی، آمار استنباطی، روش‌ تحقيق‌ در روانشناسی، روانشناسی فيزيولوژيك‌، روانشناسی تجربی، روانشناسی رشد، روانشناسی يادگيری، روانشناسی تربيتی، روانشناسی اجتماعی، روانسنجی، انگيزش‌ و هيجان‌، شخصيت‌، آسيب‌شناسی روانی، بهداشت‌ روانی، روانشناسی مرضی كودك‌، تاريخچه‌ و مكاتب‌ روانشناسی.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:واحد های پذیرش کننده رشته روان شناسی در استان تهران :


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور بومهن
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور رباط کریم
دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوهدانشگاه پیام نور شهریارواحد های پذیرش کننده رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزشی در استان تهران :


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور بومهن
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور رباط کریم
دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوهدانشگاه پیام نور اسلامشهرواحد های پذیرش کننده رشته آموزش و پرورش پیش دبستانی
در استان تهران :


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور اسلامشهردانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور دماوند

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور بهارستان
دانشگاه پیام نور رباط کریم


واحد های پذیرش کننده رشته راهنمایی و مشاوره در استان تهران :


دانشگاه پیام نور تهران جنوبدانشگاه پیام نور اسلامشهردانشگاه پیام نور ملارد

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور فیروزکوه دانشگاه پیام نور حس آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور رباط کریم


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 


حسابداری

 حسابداري‌ يك‌ سيستم است‌ كه‌ در آن‌ فرآيند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت‌، خلاصه‌ كردن‌ اطلاعات‌ و تهيه‌ گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شكل‌ها و مدل‌های خاص‌ انجام‌ می گيرد. تا افراد ذینفع‌ درون‌ سازمانی مثل‌ مديران‌ سازمان‌ يا برون‌سازمانی مثل‌ بانك‌ها، مجمع‌ عمومی سازمان‌ مورد نظر يا مقامات‌ مالياتی بتوانند ازاين‌ اطلاعات‌ استفاده‌ كنند. از سوی ديگر يك‌ حسابدار متخصص‌، در آينده‌ می تواند مدير مالی يك‌ سازمان‌ يا شركت‌ گردد؛ يعني‌ مي‌تواند به‌ مديريت‌ يك‌ شركت‌ ايده‌ بدهد كه‌ منابع‌ موجودش‌ را در چه‌ راه‌هایی سرمايه‌گذاري‌ نمايد تا استفاده‌ بهينه‌ كند يا اگر شركت‌ به‌ منابع‌ مالی جديد نياز داشت‌ يك‌ مدير مالی براساس‌ دانش‌ آكادميك‌ خود می تواند بگويد كه‌ از چه‌ طريقی بايد تأمين‌ مالی كرد .

توانايي‌های لازم‌ :

يك‌ حسابدار بايد بتواند به خوبی گزارش‌ كارهای خود را ارائه‌ دهد. بنابراين‌ بايد به ادبيات‌ فارسی مسلط‌ بوده‌ و نگارش‌ خوبی داشته‌ باشد. همچنين‌ دانشجوی اين‌ رشته‌ بايد تحمل‌ ساعت‌ها كار در پشت‌ يك‌ ميز و صندلی و سروكار داشتن‌ با اعداد و ارقام‌ را داشته‌ و دقيق‌ و منظم‌ باشد تا در جمع‌‌بندی اعداد و ارقام‌ دچار مشكل‌ نگردد و در نهايت اين كه يك حسابدار براي موفقيت در اين دنیای پر از رقابت و تغيير و تحول بايد خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

فرصت‌های شغلي‌ يك‌ حسابدار بسيار گسترده‌ است‌ و از پايين‌ترين‌ سطح‌ تا بالاترين‌ سطح‌ را در بر مي‌گيرد. به همين دليل تعداد فارغ‌التحصيلان‌ بيكار اين‌ رشته‌ از بيشتر رشته‌ها كمتر است‌. چون‌ از يك‌ مؤسسه‌ كوچك‌ گرفته‌ تا بزرگترين‌ كارخانه‌های كشور حداقل‌ براي‌ تهيه‌ اظهارنامه‌ مالياتی به‌ حسابدار  نيازمند هستند.

درس‌های اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :

دروس‌ پايه‌:

روانشناسی عمومی، جامعه‌ شناسی، اصول‌ علم‌ اقتصاد، رياضيات‌ پايه‌، آمار كاربردی، مباني‌ كاربرد كامپيوتر، پژوهش‌ و عمليات‌، مديريت‌ توليد، حقوق‌ بازرگانی، پول‌ و ارز بانكداری ، مباني‌ سازمان‌ مديريت‌، توسعه‌ اقتصادی، ماليه‌ عمومی، روش‌ تحقيق‌.

دروس‌ اصلی و تخصصی:

اصول‌ حسابداری، حسابداری ميانه‌، حسابداری پيشرفته‌، حسابداری ‌صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالياتی، اصول‌ تنظيم‌ و كنترل‌ بودجه‌، مديريت‌ مالی، متون‌ حسابداری.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


واحد های پذیرش کننده رشته حسابداری در استان تهران :

دانشگاه پیام نور تهران غربدانشگاه پیام نور لواساناتدانشگاه پیام نور ری

دانشگاه پیام نور پیشوا

دانشگاه پیام نور پاکدشتدانشگاه پیام نور حسن آباد
دانشگاه پیام نور دماونددانشگاه پیام نور بهارستاندانشگاه پیام نور اسلامشهر
دانشگاه پیام نور ورامیندانشگاه پیام نور پردیسدانشگاه پیام نور رباط کریم
دانشگاه پیام نور ملارددانشگاه پیام نور فیروزکوه


مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.